Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów silnika elektrycznego

16 Sty 2015 19:08 1467 16
 • Poziom 11  
  Witam,
  kupiłem sobie kit AVT 1007. W dokumentacji jest napisane, że można regulować wypełnieniem od 5%-99%, u mnie jest maksymalne napiecie 165V czyli ok.72%.
  Sprawdzałem wszystkie elementy i są dobre. Silnik jest także niewielki i nie potrzebuje kW mocy.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 34  
  Próbowałeś regulować potencjometrem P2 ?
  Poza tym czym mierzysz napięcie.
  Zwykły miernik jest skalowany dla napięcia sinusoidalnego a z takiego regulatora napięcie ma kształt odbiegający od sinusoidy więc tani miernik będzie przekłamywał.
 • Poziom 11  
  Podłączyłem z ciekawości oscyloskop pod to ustrojstwo i co się okazało jak podpiąłem masę sondy to układ zaczął działać poprawnie, jak odłączyłem to znowu było to samo
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 22  
  Zwróć uwagę na poważne wg mnie nieścisłości w opisie układu kitu AVT1007 gdzie mowa jest o "bezpośrednim podłączeniu rezystora R2 do przewodu fazowego co ma zapewnić załączanie triaka w sposób synchroniczny z przebiegiem napięcia zasilającego" a trochę dalej jest "Rys. 1 Schemat elektryczny regulatora" i "Rys. 3 Sposób podłączenia regulatora do zasilania" które w żaden sposób nie wyróżniają przewodów zasilających L fazowego i N neutralnego.
  Podłącz przewód AC ze schematu idący do bezpiecznika z przewodem fazowym L a drugi AC z przewodem N zasilania i sprawdź działanie regulatora.
  Tak nawiasem przed podłączaniem oscyloskopu do urządzeń sieciowych a takim jest AVT1007 warto upewnić się gdzie jest L a gdzie N bo szkoda zdrowia no i oczywiście oscyloskopu.
 • Poziom 15  
  Bawiłem się trochę tymi układami i problemy z obciążeniami indukcyjnymi były gdy triaki miały małą czułość. Jak podłączysz silnik i on szaleje to spróbuj do niego równolegle podłączyć żarówkę, jeżeli się uspokoi to wina triaka. Możesz wybrać lepszy pod względem czułości triak lub przebrać triaki jak posiadasz ich więcej. Większa oporność bramka anoda to bardziej czuły.
 • Poziom 22  
  Ten kit wg mnie powinien być podłączany do sieci na sztywno nie przez wtyczkę. Polecam tematy z tego serwisu o podłączaniu gniazd zasilających a wiele to wyjaśni.
 • Poziom 39  
  arelektroda napisał:
  nieścisłości w opisie układu kitu AVT1007 gdzie mowa jest o "bezpośrednim podłączeniu rezystora R2 do przewodu fazowego co ma zapewnić załączanie triaka w sposób synchroniczny z przebiegiem napięcia zasilającego" a trochę dalej jest "Rys. 1 Schemat elektryczny regulatora" i "Rys. 3 Sposób podłączenia regulatora do zasilania" które w żaden sposób nie wyróżniają przewodów zasilających L fazowego i N neutralnego

  Nie wyróżnia bo i po co, skoro to jest prąd przemienny a układ nie korzysta z przewodu uziemiającego? Wyróżnienie przewodu neutralnego o niskim potencjale względem ziemi byłoby jeszcze zrozumiałe, gdyby radiator triaka był wyprowadzony bezpośrednio na ten przewód sieciowy ale tak nie jest (radiator jest połączony z obciążeniem). Oba przewody są równoważne i można je podłączać jak się chce.
 • Poziom 39  
  Arelektroda, zgadza się, są dwie wersje, starsza i nowsza. A w nowszej przekleili opis ze starszej bo schematy niczym się, poza obecnością bezpiecznika na płytce nowszej wersji, nie różnią. To zresztą nie jedyny błąd w schemacie bo właśnie zauważyłem, że zamienione są A1 z A2.
  A moja wypowiedź tyczyła się tego co napisałeś o tym aby go jednak podłączać zważając na L i N - a ja twierdzę, że nie ma takiej potrzeby.
 • Poziom 15  
  Dyskusje odbywają się bez zainteresowanego, ale dodam tylko że wykonałem może kilkadziesiąt układów do regulacji obrotów silnika z tym układzikiem (U2008B) i nigdy nie trzeba było sprawdzać gdzie jest faza a gdzie zero. Po prostu była wtyczka i tyle. Jak już zwróciłem uwagę ważny był triak. Zdarzały się serie że z 10 sztuk 2 się nadawały oczywiście do obciążeń indukcyjnych. Przy obciążeniach czynnych zawsze układ działał prawidłowo. A U2008B jest bardzo stabilnym układem, jeszcze kondensatory podłączone do pin 2 i 3 muszą być dobraj jakości.
 • Poziom 22  
  Kolego @dawid_sw1 w poście #3 napisałeś, że po podłączeniu oscyloskopu było OK. Gdzie go podłączyłeś?. Spróbuj też podłączyć regulator przewodem L do bezpiecznika i podaj czy coś to zmieni.
 • Poziom 11  
  Przepraszam, że się nie odzywałem, ale nie miałem dostępu do internetu. Podłączyłem przewód fazowy do bezpiecznika i teraz jest już dobrze. Szkoda, że nie było tego w opisie kitu.
 • Poziom 22  
  Jest to w opisie kitów, załączniki zamieściłem w poście #8. Kity różnią się jedynie bezpiecznikiem ale w samym opisie jest mowa o podłączeniu przewodu fazowego L do tego bezpiecznika ze względu na zmniejszenie zakłóceń.

  Dodano po 1 [minuty]:

  A tak z ciekawości podaj, w które miejsce podłączałeś oscyloskop?
 • Poziom 11  
  Bezpośrednio do wyjścia przez rezystor.
 • Poziom 22  
  Myślę, że temat możesz już zamknąć. Poczytaj jednak jeszcze o PWM bo ten regulator wprost nie zmienia współczynnika wypełnienia tylko steruje kątem otwarcia przebiegu sinusoidalnego z sieci a to co innego. PWM to zmiana szerokości impulsu prostokątnego bez zmiany częstotliwości.
 • Poziom 11  
  Wiem co to PWM, temat zamykam.