Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AmbiVision: inteligentne podświetlenie ekranu

mongoł2000 16 Sty 2015 20:11 16866 66
 • AmbiVision: inteligentne podświetlenie ekranuPolski start-up na portalu Indiegogo rozpoczął właśnie kampanię marketingową kolejnego wcielenia efektu Ambilight.

  AmbiVision to pierwsze samodzielne (nie wymaga komputera PC, a jedynie doprowadzenia sygnału wizyjnego do dedykowanego sterownika) oświetlenie powierzchni tła wokół ekranu naszego telewizora. Zmienia się ono w sposób dynamiczny, tzn. w zależności od zawartości wyświetlanego aktualnie obrazu!

  Wsparcie dla takich standardów jak: VGA, HDMI, DVI, S-Video, Composite, Component, pozwoliło stworzyć urządzenie, które nie wymaga skomplikowanej konfiguracji ani nie stwarza problemów z kompatybilnością (jak to bywa w przypadku już istniejących rozwiązań takich przystawek). Przechwytywanie obrazu działa zawsze, niezależnie od włączonej aplikacji, gry, sterowników itd. W niektórych przypadkach, gdy nie jest możliwe bezpośrednie podłączenie, należy użyć rozdzielacza sygnału lub konwertera (można go zamówić samemu lub zakupić dodatkowo ?Connectivity Pack?).

  ...inteligentne??

  Tak... dzięki odpowiednim algorytmom urządzenie samo dostosowuje parametry przechwytywania analizując przebiegi czasowe sygnału, co powoduje, że każdy wymiar ekranu oraz standard wizyjny są wspierane.
  AmbiVision dopasowuje barwy świecenia do koloru ścian Twojego pokoju. Dzięki tej funkcji adaptacji, kolory będą zawsze perfekcyjne.
  AmbiVision sam dopasuje obszar przechwytywania, odpowiednio modyfikując swoje działanie, np. gdy film zawiera tzw. "czarne pasy".

  Co zrobi dla Ciebie AmbiVision:

  - pozwoli wirtualnie poszerzyć powierzchnię wyświetlacza,
  - zmniejszy zmęczenie oczu podczas oglądania w ciemnym pomieszczeniu,
  - po wyłączeniu ekranu, światło AmbiVision odprowadzi Cię bezpiecznie do łóżka,
  - stworzy niepowtarzalny i indywidualny nastrój sterowany zdalnie lub przez klawiaturę dotykową,
  - zwiększy wrażenie trójwymiarowości obrazu.

  Oprócz "naukowych" zalet systemu, podniesie on zarówno estetykę, jak i prestiż naszego centrum multimedialnego.

  Użycie diod LED (z wbudowanym cyfrowym interfejsem sterującym) pozwoliło na niesamowite zwiększenie rozdzielczości podświetlenia oraz jego jasności. Do zestawu można podłączyć do 250 takich diod, na samoprzylepnych giętkich taśmach. Sam montaż oraz dostosowanie sterowania do ilości diod zajmuje ok. 6-8 minut.

  Obowiązujące w kampanii ceny zestawów są o około 35% niższe od docelowych. Zaletą jest wliczony w cenę koszt przesyłki do każdego kraju wraz z roczną gwarancją. Pierwsze wysyłki urządzeń planowane są na drugą połowę marca.

  Strona projektu: ambivision.tv

  Kampania potrwa do 14 marca:

  http://www.indiegogo.com/projects/ambivision-standalone-ambient-lighting-device/x/8427436

  AmbiVision: inteligentne podświetlenie ekranuAmbiVision: inteligentne podświetlenie ekranuAmbiVision: inteligentne podświetlenie ekranuAmbiVision: inteligentne podświetlenie ekranuAmbiVision: inteligentne podświetlenie ekranu

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  mongoł2000
  Poziom 18  
  Offline 
  Specjalizuje się w: mikrokontrolery arm, fpga, projektowanie
  mongoł2000 napisał 611 postów o ocenie 163, pomógł 15 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2007 roku.
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • #2
  prosiak_wej
  Poziom 31  
  mongoł2000 napisał:
  Użycie cyfrowych diod LED


  Czy każda dioda ma swój mikroprocesor, jest osobno adresowana i wystarczy tylko dołączenie zasilania oraz linii sterującej?
 • #4
  Piotr Ziemowit
  Poziom 13  
  Czy ktoś organizuje jakiś zakup zbiorowy? Jestem chętny na to cacko :-)
 • #5
  misiek1111
  Poziom 25  
  Piotr Ziemowit napisał:
  Jestem chętny

  Może najpierw obejrzałbyś jak to działa, bo tak to kupowanie reklamy w worku :|
 • #6
  nasty_photon
  Poziom 22  
  Piotr Ziemowit napisał:
  Czy ktoś organizuje jakiś zakup zbiorowy? Jestem chętny na to cacko :-)


  Zdaje się, że gotowy produkt - nawet prototyp - jeszcze nie istnieje, dopiero zbierają pieniądze aby zacząć cokolwiek robić. Równie dobrze może się to skończyć wałkiem.

  Zobaczcie na to:
  https://www.indiegogo.com/projects/lumino-ambient-backlight-for-your-screens
  Już był taki projekt tego samego człowieka, tyle że nie wypalił i chyba został porzucony. Można w sieci znaleźć firmę, tabteam która oferuje Lumino:
  http://lab-team.com/index.php/pl/produkty/ambibox
  i jest nawet do kupienia na allegro:
  pl/90-led-ambibox-lightpack-boblight-dla-pc-tv-xbmc
  Moderowany przez ANUBIS:

  3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • #7
  mongoł2000
  Poziom 18  
  To może co nieco wyjaśnię: prototyp istnieje i ma się dobrze (został użyty podczas filmu).
  Jak działa kampania? Otóż minimum do tego żeby projekt mógł zostać produkowany w wersji z filmiku to uzbieranie 10 000 $. Jeśli nie uzbiera takiej sumy, to pieniądze zostaną zwrócone wspierającym.

  Po trzech dniach z 60 jest już ponad połowa, więc cel raczej zostanie osiągnięty. W przypadku, gdy uzbiera się więcej to do produktu dojdzie kilka nowych funkcjonalności. Na kampanii są widoczne zestawy w różnych cenach i te najtańsze są niestety są dostępne w skończonej ilości (pierwsi mają taniej o ponad 35% od ceny po kampanii).

  Projekt Lumino oraz AmbiBox to urządzenia podłączane pod komputer, a więc nie tak uniwersalne jak AmbiVision(W tabelce w kampanii jest nawet porównanie), który de facto powstał na zamówienie klientów AmbiBox i Lumino.
 • #8
  nasty_photon
  Poziom 22  
  Zabawne, zdaje się że AmbiBox i Lumino to projekt zerżnięty z http://lightpack.tv/ a Lumino było próba wyszarpania kasy na coś, co zostało już przez innych zrobione i udostępnione za darmo. Ciekawe, czy AmbiVision to też próba sprzedania ponownie czyjegoś projektu.
 • #9
  mongoł2000
  Poziom 18  
  @nasty_photon AmbiBox to po prostu software'wo Lightpack, co jest nawet napisane na Aukcjach, natomiast hardware jest nieco inny aby zapewnić odpowiednią jasność dla większych ekranów (Lightpack ma zaledwie 30 LED).

  Lumino jest projektem zupełnie od podstaw - na bazie własnego software, firmware i hardware.

  AmbiVision to zupełnie nowa koncepcja, która opracowana została przez zespół LabTeam od początku do końca.

  Czy tak trudno uwierzyć, że Polska firma mogłaby coś takiego stworzyć? :O

  Szkoda, że niektóre ciekawe polskie projekty nie pokazują się na arenie międzynarodowej przy pomocy Crowdfundingu, bo naprawdę mamy się czym pochwalić. Dlatego również w ten sposób chcemy działać w przyszłości, aby wspierać innowacyjnych ludzi w Polsce.
 • #10
  nasty_photon
  Poziom 22  
  mongoł2000 napisał:

  Czy tak trudno uwierzyć, że Polska firma mogłaby coś takiego stworzyć? :O

  Szkoda, że niektóre ciekawe polskie projekty nie pokazują się na arenie między narodowej przy pomocy Crowdfundingu,bo naprawdę mamy się czym pochwalić. Dlatego również w ten sposób chcemy działać w przyszłości, aby wspierać innowacyjnych ludzi w Polsce.


  No bez przesady z tą innowacją, bo już pudełko nie podłączone do komputera zostało zrobione w 2013 roku:
  http://www.keiang.de/Content-pid-51.html
  SCIMO też działa w czasie rzeczywistym i obsługuje LEDy po cyfrowym interfejsie, a do tego cały hardware i software zostało za darmo udostępnione. Wygląda na to, że AmbiVision jest klonem SCIMO.
 • #11
  mongoł2000
  Poziom 18  
  Innowacja to szeroko rozumiane słowo...wg. prawa definiowane jako produkt, którego nie było 5 lat temu :)

  Uwierz lub nie, ale pierwsza wersja AmbiVision powstała w 2009 roku, ale ze względu na polski syndrom ("nikt tego nie kupi, za drogie, przedsiębiorca = złodziej" itp) nie zostało to nigdzie publikowane (przedstawione tylko jako projekt studencki). Dopiero zmiana otoczenia pozwoliła "dorosnąć" do pokazania produktu całemu światu.

  Teraz zobacz jakie możliwości dokładnie posiada AmbiVision i SCIMO. Pewnie o elektronice wiesz b. niewiele, ale z Google chyba uda się stwierdzić że to nie może być "klon".
 • #12
  nasty_photon
  Poziom 22  
  mongoł2000 napisał:

  Teraz zobacz jakie możliwości dokładnie posiada AmbiVision i SCIMO. Pewnie o elektronice wiesz b. niewiele, ale z Google chyba uda się stwierdzić że to nie może być "klon".


  Odpowiedziałem na Twój post ale cenzor z elektrody usunął moja wiadomość.
 • #13
  gbd.reg
  Poziom 21  
  mongoł2000 napisał:
  AmbiVision to pierwsze samodzielne (nie wymaga komputera, a jedynie sygnału wizyjnego) oświetlenie powierzchni wokół naszego ekranu. Zmienia się ono w sposób dynamiczny, tzn. w zależności od wyświetlanego aktualnie obrazu!


  Kiedy wypuściliście pierwszy prototyp?

  mongoł2000 napisał:
  Teraz zobacz jakie możliwości dokładnie posiada AmbiVision i SCIMO. Pewnie o elektronice wiesz b. niewiele, ale z Google chyba uda się stwierdzić że to nie może być "klon".


  Oj może... klon z niewielkimi zmianami takimi, jak dodanie "inteligencji" czyli korekcji ściany czy pomieszczenia, dodanie funkcji odprowadzenia obywatela do łóżka po zakończonym seansie i dorzucenie kilku innych wejść wideo (właściwie to chyba zmiana standardowego, bo na zdjęciach widzę jedno złącze do którego prawdopodobnie należy dołączyć konwerter... Oczywiście który możecie dorzucić w zestawie, ale to nie zmienia faktu, że nadal może być to klon SCIMO.

  A tak nawiasem mówiąc: macie jakiś patent na podpięcie tego bezpośrednio pod telewizor, używając wbudowanego w telewizor źródła obrazu (wbudowany tuner, funkcje smart tv itp)? Bo niestety do takich zastosowań byłby najbardziej potrzebny, a bardzo mało telewizorów posiada wyjście sygnału wideo. Być może jest jakaś opcja podłączenia takiego urządzenia po USB do telewizorów smart TV + odpowiednia aplikacja na sam telewizor? Na pewno się da takie coś osiągnąć przy najnowszych telewizorach SONY, które mają bazować na Androidzie.
 • #14
  michał_bak
  Poziom 17  
  Z tą inteligencją to lekka przesada.
  Chętnie zobaczyłbym jak to działa przy dynamicznych scenach filmowych bo przy pocztówkach z wężem trudno ocenić.
  Przy okazji, w czasach siermiężnych gdy była tylko czarno-biała telewizja, ktoś wpadł na pomysł jak zrobić kolorowy obraz.
  Produkował "filtry" nakładane na ekran. Dzięki temu amator luksusu miał prawie kolorowy telewizor. U góry niebiesko, po środku żółto a na dole zielono.
  Ci którzy kupili mogli pochwalić się sąsiadom.
 • #15
  mongoł2000
  Poziom 18  
  @gbd.reg Prototyp nigdy nie jest wersją do wypuszczenia (w zagranicznych firmach spotkałem się z etykietami na prototypach: "Prototype - not for commercial use"). Służy sprawdzeniu koncepcji.

  Co do podłączenia do TV(przecież wszystko jest jasno wyjaśnione w kampanii...nawet obrazkowo): za pośrednictwem konwertera np SCART->VGA można spokojnie podłączyć AmbiVision. Choć znacznie częściej to urządzenie z zewnątrz wysyła sygnał do TV który działa jak monitor (wtedy takie urządzenie ma np. wyjście VGA które podłącza się bezpośrednio).

  Co do SmartTV na Android: również trwają nad tym prace, jednak raczej AmbiBox albo Lumino będzie wspierany ze SmartTV niż AmbiVision. Z pewnością efekt z AmbiVision jest o wiele lepszy, gdyż dane są przetwarzane praktycznie bez opóźnienia (równo z częstotliwością odświeżania ekranu).

  @michał_bak Odświeżanie koloru diod, następuje w czasie rzeczywistym, a więc co do dynamicznych scen - lepiej się nie da. Aczkolwiek moje odczucia, w przypadku szybko zmieniających się scen były przeciętne jeśli wyłączono płynne zmiany. Gdy celem jest zmniejszenie zmęczenia oczu, wymagana jest raczej płynna zmiana światła, a nie impulsowa...dodatkowo minimalny próg świecenia pomaga zmniejszyć zmęczenie.
 • #16
  leonow32

  Poziom 30  
  mongoł2000 napisał:
  To może co nieco wyjaśnię: prototyp istnieje i ma się dobrze (został użyty podczas filmu).
  Jak działa kampania? Otóż minimum do tego żeby projekt mógł zostać produkowany w wersji z filmiku to uzbieranie 10 000 $. Jeśli nie uzbiera takiej sumy, to pieniądze zostaną zwrócone wspierającym.

  10000$? Zamierzacie otworzyć własną produkcję czy jakaś firma będzie to składać? Jaka jest docelowa wielkość produkcji rocznie?
 • #17
  mongoł2000
  Poziom 18  
  Jeśli chodzi o produkcje i minimalizację kosztów to produkcja zostanie zlecona firmie z Azji (+ nadzór na miejscu osoby z Polski). Nie jest to pierwszy produkt zamawiany u tej firmy, więc o jakość nie ma co się bać (zresztą nie jest to mała firma, dlatego posiada odpowiednie ISOxxxx i ich odbiorcami jest duża część europejskich firm).

  My raczej skupiamy się na wdrażaniu pomysłu w produkt. Dlatego mamy nadzieje, że sukces kampanii to głównie szansa na wsparcie innych ciekawych idei polskich inżynierów(które lądują na elektrodzie, blogu itd... a nie są komercjalizowane), gdyż crowdfunding to głównie spora reklama.

  Co do docelowej produkcji itp... przeanalizujemy wszystko po zakończonej kampanii, teraz trochę za wcześnie na to.
 • #18
  piotr_go
  Konstruktor DIY elektronika
  Wszystko fajnie tylko Philips ma patenty na Ambilight.
  Złącze VGA to jakaś pomyłka. Oczywiście rozumiem że najprościej je obsłużyć.
  Nie wiem jak wasz, ale mój TV nie ma takiego wyjścia. Baa, na eurozłączu nie wychodzi też sygnał który TV dostaje po HDMI.
 • #19
  Belialek
  Poziom 22  
  piotr_go napisał:
  Wszystko fajnie tylko Philips ma patenty na Ambilight.


  Patent z tego co wiem jest na produkcję telewizorów z kolorowym tylnym podświetleniem (żeby było śmieszniej, to osobno jest opatentowane podświetlenie 2-krawędziowe, 3-krawędziowe i 4-krawędziowe). Osobne urządzenie raczej nie łamie patentu.

  piotr_go napisał:
  Nie wiem jak wasz, ale mój TV nie ma takiego wyjścia. Baa, na eurozłączu nie wychodzi też sygnał który TV dostaje po HDMI.

  Na stronie projektu jest opisane (ui nawet jest infografika), że należy wtedy urządzenie podłączyć przez rozdzielacz HDMI oraz przejściówkę HDMI-VGA.
 • #20
  piotr_go
  Konstruktor DIY elektronika
  Belialek napisał:
  Patent z tego co wiem jest na produkcję telewizorów z kolorowym tylnym podświetleniem

  jest też patent na kolorowe podświetlanie na podstawie sygnału video i patent na sposoby wyliczania tych kolorów.

  Belialek napisał:
  Na stronie projektu jest opisane (ui nawet jest infografika), że należy wtedy urządzenie podłączyć przez rozdzielacz HDMI oraz przejściówkę HDMI-VGA.

  No tak, super.
  Potrzebny będzie dodatkowo:
  - konwerter hdmi>vga
  - splitter hdmi
  - switch hdmi, no bo przecież podłączymy więcej tych gratów.
  - no i tuner tv bo ten w tv sygnału nie wypuści
  Zapomniałem o czymś?
  A wszystko przez to że z powodu DRMów i innych syfów w TV nie można zrobić wyjścia HDMI.
 • #21
  Belialek
  Poziom 22  
  @piotr_go: zgadza się. Niestety dzisiaj są tylko 3 wyjścia:

  1) kupić w rozsądnej cenie TV wyświetlający obraz w dobrej jakości bez AmbiLight
  2) kupić w rozsądnej cenie TV z AmbiLight z jakością nie mającą startu do konkurencji ale za to z AmbiLight (i to tylko 2-3 krawędziowymn
  3) Kupić flagowca z 4-krawędziowym AmbiLight, porządną matrycą i procesorem - niestety to rozwiązanie oznacza przynajmniej 2x wyższy budżet niż w przypadku dwóch pierwszych opcji.

  Żebym miał podłączyć do tego AmbiVIsion nawer 2 switche i 3 przejściówki to w dalszym ciągu gra warta świeczki.
 • #22
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #23
  nasty_photon
  Poziom 22  
  dgajew napisał:
  Skoro cacko analizuje sygnał to warto dorzucić funkcję rozpoznawania bloków reklamowych (OCR działające na napis "reklama" albo nauka plansz danej stacji, zanikanie logo, nagła zmiana formatu, flagi w sygnale itp.), chociażby żeby wyciszyć dźwięk.. nic tak nie psuje prestiżu jak krzykliwe reklamy środków do odkażania wc :)


  I to jest pomysł na biznes! Wystarczy aby pudełko mogło po podczerwieni ściszać
  głośność w TV/tunerze, bo zrobienie wejścia i wyjścia HDMI może być zbyt kosztowne. A co jakiś czas będzie trzeba wgrać update (np. po karcie SD) z nową definicją początku reklam (albo dodać moduł WIFI).
  Swoją drogą, czy da się napisać program na tv ze smart tv na wyciszanie dźwięku reklam i ew. podmianą obrazu na jakieś ładnej pejzaże?
 • #24
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #25
  sundayman
  Poziom 24  
  Cytat:
  Rynkowy hit!


  no właśnie nie wiem... Mam właściwie opracowany pomysł na takie rozwiązanie, właściwie bezobsługowe i jak sądzę 99% skuteczne (1% na wszelki wypadek :).
  Ale, żeby to miało ekonomiczny sens, musiałoby się opierać raczej na usłudze abonamentowej, płatnej np. rocznie.

  I tu mam głęboką wątpliwość, czy znalazłoby się powiedzmy 10.000 osób, gotowych zapłacić powiedzmy 20-50 zł rocznie (+ jednorazowy koszt urządzenia, jakieś no, może z 250 zł).

  Żeby zabawa miała w ogóle sens roczny budżet z abonamentu musi przekraczać imo 200 tys.

  Oczywiście na start dostajemy przykładowo 6 mcy. Potem trzeba płacić abonament.

  W zamian mamy możliwość czy to wyciszania reklam, czy to zastąpienia audio innym (muzyka np.), czy to wyświetlenia jakichś tam zdjęć w tym czasie, albo przełączenia na inny kanał - no to już wszystko jedno.

  Znaczy - zrobić się da, i wiadomo jak. Jedyna, za to najistotniejsza kwestia, czy rynek to rzeczywiście kupi w sensownej skali.
 • #26
  misiek1111
  Poziom 25  
  No, można podejść jeszcze z innej strony. Jeśli projekt wypali, to za ile będą go chciały odkupić stacje telewizyjne - to może być zysk.
 • #27
  bajcik
  Poziom 12  
  @misiek1111
  Jeśli to by działało to stacja by kupiła 1 egzemplarz i testowała czy kolejna wersja planszy reklamowej nie przestała być rozpoznawalna. Po każdej aktualizacji modyfikacja i testy (taki wyścig zbrojeń).

  Na reklamy to może jakiś projekt społecznościowy zrobić? Drobna zrzutka dla "pilnowaczy" którzy oglądają ten sam kanał i przy reklamach naciskają przycisk. Dwa przyciski w krótkim czasie oznaczjaą brak pomyłki.
  Info propagowane przez internet -> wifi lokalne -> jakiś mały diwajs wysyłający "MUTE" po RC5 :) W zasadzie to samo urządzenie mogłoby też działać w drugą stronę. [tak na marginesie - są już smartfony z diodą IR?]

  Działałoby to tak że ktoś opłacony by nam ściszał TV na czas reklam :)
 • #28
  michał_bak
  Poziom 17  
  Chociaż wątek walki z reklamami jest poboczny ale mam pewną propozycję.
  Nie trzeba analizować obrazu, wystarczy analizować dźwięk. To dużo prostsze i bardzo łatwe w aktualizacji.
  Z każdym blokiem reklamowym na danym kanale związany jest sygnał dźwiękowy.
  Podobnie jest z innym wypełniaczem czasu antenowego, z zapowiedziami tego co będzie po raz setny powtarzane.
  Realizacja bardzo prosta, aktualizacja banalna.
 • #29
  Belialek
  Poziom 22  
  Wykryć początek reklamy za pomocą analizy głosu to jest banał - a w jaki sposób rozpoznasz, że reklama się już skończyła?
 • #30
  michał_bak
  Poziom 17  
  I początek i koniec bloku reklamowego jest sygnalizowany dźwiękiem.
  Do tego można dodać "inteligencję". Żadna telewizja nie nadaje krótszych bloków reklamowych niż dopuszcza prawo.
  Jeżeli po 15 minutach filmu jest reklama, to znaczy, ze nie jedna a tyle ile można, choć poprzekładane zapowiedziami kiedy jest logo stacji.
  Do tego tylko podczas programu dostępne są napisy.
  Takich możliwości oddzielenia ziarna od plew jest całkiem sporo.