Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nokia 515 (RM-953) - Nie wykrywa karty SIM

16 Sty 2015 21:09 2985 8
  • Poziom 25  
    Witam
    Telefon: Nokia
    Model: 515
    Type: RM-953

Po rozkręceniu zobaczyłem że brakuję kilka części przy slocie karty SIM (ktoś wsadzał chyba na siłę kartę tam gdzie nie trzeba i powyrywał części).
    Brakowało tych części zaznaczonych na czerwono:
    Z popsutej noki dual sim 515.2 (RM-952) wziąłem części i wlutowałem do noki z tematu, rezystora R2764 (zaznaczony na zielono na zdjęciu) nie było w noki 515.2 ale raczej w noki 515 też go nie ma więc jego nie wlutowywałem.

Telefon ma simlocka na orangę i gdy wkładam kartę play to wyskakuję "Ograniczenia funkcji telefonu" i moge kliknąć cofnij jak to zrobię to mam wprowadzić "kod kontroli dostępu" więc chyba coś tam czyta kartę.
    Gdy wkładam kartę orange to telefon stoi dłuższy czas na logo "Nokia" i po jakimś czasie wyskakuję "Brak karty sim czy włączyć telefon bez karty?".

Wszystkie napięcia na slocie karty SIM gdy karta sim jest wyjęta wynoszą 0V na włączonym telefonie.
    Rezystancja VSIM1 a GND wynosi 13,7k Ohm natomiast na reszcie pinów względem GND jest przerwa lub rezystancja jest większa niż 2M ohm (taki zakres ma mój miernik).

Zacząłem sprawdzać poprawność wlutowanych części i wszystko wydaję się być OK, nie ma zwarć, sprawdzałem czy nie ma gdzieś przerwy miernikiem w taki sposób:
    czerwony- 0 Ohm
    zielony- 100 Ohm
    niebieski- 100 Ohm
    fioletowy- 47 Ohm
    też wygląda na to że jest wszystko w porządku.

Czemu telefon nie chce czytać karty ?
    Możliwe że przez to że nie ma rezystora R2764 4k7 Ohm?

Dla zainteresowanych dodaję schemat.
  • Poziom 13  
    tez mam taka nokie i walcze 3 dzień. z tym ze u mnie całkowity brak karty sim, nawet po wlutowaniu elementów. u Ciebie widać że czyta karte. rozumiem, że sprawdzałeś na innej karcie orange? pytałem chłopaków z serwisu nokii i mówili że też maja z tym problem, po wlutowaniu nowych elementów podobno im nie działa a jak wlutowuja z innych płyt od 515 to działa. więc może warto podstawić takie elementy o tej wartości ze schematu jeszcze raz.
    ja mam urwane pole od 2757 to po lewej, wiesz może gdzie ono idzie?
  • Poziom 25  
    Części z innej płyty hmm, rezystory wiem że są dobre nie wiem jak kondensatory i warystory.
    Może to przez warystory nie działa?
    Czy bez warystorów powinno normalnie działać? to bym je wylutował i zobaczył.

Które pole masz wyrwane te od rezystora R2757?
    Jak tak to jest on na linii pomiędzy SIM_CON1_IO (7 pin na wejściu karty SIM) a zworką R2760.
  • Poziom 13  
    tak, to do czego podpiac? 7 pin na wejściu sim to który to bedzie?
  • Poziom 25  
    Pin 7 to ten zaznaczony na czerwono:
    Najlepiej wstaw zdjęcie jak możesz tego wyrwanego pada bo "to po lewej" nic mi nie mówi.
    Jedna strona tego rezystora idzie do pinu 7 karty sim zaznaczonego na czerwono, a druga strona rezystora idzie do R2760.
    Najlepiej sprawdź miernikiem.
  • Poziom 13  
    łączyłem według tej solucji i nie działa. na zagranicznych forach jest napisane ze ta solucja to fake i nie działa.
  • Poziom 25  
    Tak to jest fake, zamieściłem żeby pokazać ci tylko gdzie jest pin 7.
  • Pomocny post
    Spec od GSM
    Bez rezystora R2764 nie będzie ci działać ponieważ jest to rezystor podciągający linię danych do zasilania i musi być być aby była poprawna komunikacja z karta.
  • Poziom 25  
    Glemark1 miałeś rację, po wlutowaniu R2764 telefon działa prawidłowo.
    Dzięki za rade.