Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie silnika ze szlifierki prądem stałym

16 Sty 2015 21:56 1017 4
  • Poziom 8  
    W szlifierce kątowej siedzi silnik uniwersalny(czyli komutatorowy, szeregowy) i jest zasilany napięciem przemiennym. Wyczytałem, że silniki uniwersalne można zasilać prądem przemiennym lub stałym. Czy ktoś próbował zasilać taki silnik prądem stałym i czy jest to możliwe? Chciałbym podłączyć go pod 12v ale nie wiem czy to nie za mało.
    Lub czy można łatwo obniżyć obroty silnika szlifierki z 11000 obr/min do 2000-3000 obr/min?

Potrzebuję ten silnik do wyświetlacza widmowego(coś takiego, tylko większe) i chcę, żeby kręcił się z prędkością 2000-3000 obr/min.

Drugie pytanie, do innego silnika, jaki jest tani sposób na sterowanie silnikiem jednofazowym z kondensatorem(chodzi o łagodny rozruch)? Czy autotransformator mógłby być dobry?
  • Poziom 33  
    Trochę duże obroty ma flexa, pomyśl nad silnikiem z wiertarki.
    Prosta regulacja zawsze zmniejsza moment obrotowy? jaki potrzebujesz?
  • Poziom 8  
    Próbowałem silnik z wkrętarki akumulatorowej, ale miał za małe obroty(około 1000 obr/min).

Regulacja jest mi potrzebna tylko do rozruchu i aby pracował w granicach tych 2000-3000 obr/min. Moment nie wiem dokładnie jaki, ma kręcić płytą o wymiarach 30x8 cm i grubości 5mm. Mocowanie do silnika na środku płyty.

Ten silnik z wkrętarki taką płytą kręcił i nie dawał do końca rady i się zastanawiam, czy gdyby płyta była cieńsza(grubość laminatu + ewentualna blaszka wzmacniająca) to czy obroty nie byłyby odpowiadające
  • Poziom 23  
    Tak ciężko podłączyć pod zasilaćz i zobaczyć czy się kręci?
    Szlifierka kątowa pod 12V ma może 1obr/s, kiedyś patrzyłem.
  • Poziom 43  
    Jeśli zastosujesz szlifierkę to sądzę żę mało kto będdzie mógł wytrzymać w obecności takiego "wyświetlacza" więcej niż kilka minut, ze względu na hałas powinienieś unikać przekładni, a dobrze było by uniknąć silnika szczotkowego.

Poza tym uważam że przesadzasz z tymi 3000obr/min jeśli "śmigło" ma mieć średnicę 30cm to koniec osiągnie 47m/s (130km/h) - tarcza w szlifierkach ma 80m/s, zalecał bym w okolicy takiego tego urządzenia przebywać w okularach ochronnych żeby ktoś nie dostał LED'em w oko ;) albo obudować szczelnie , poza tym samo "śmigło" może nieźle wyć przy takiej prędkości.

Cytat:
    Ten silnik z wkrętarki taką płytą kręcił i nie dawał do końca rady i się zastanawiam, czy gdyby płyta była cieńsza(grubość laminatu + ewentualna blaszka wzmacniająca) to czy obroty nie byłyby odpowiadające
    Są też inne sposoby poprawiania aerodynamiki, bez zmniejszania grubości.

Cytat:
    Drugie pytanie, do innego silnika, jaki jest tani sposób na sterowanie silnikiem jednofazowym z kondensatorem(chodzi o łagodny rozruch)? Czy autotransformator mógłby być dobry?
    Sotstart mozna zrobić nawet na triaku, autotransformator - musiałbyś ręcznie kręcić.