Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem - Arduino Mini Pro mruga czerwona dioda-rozwiązany

qzerpl 17 Sty 2015 15:07 2220 8
  • #1 17 Sty 2015 15:07
    qzerpl
    Poziom 2  

Witam.
    Mam problem z arduino mini pro, a konkretnie z klonem.
    podłączam go za pomocą tego :

ARDUINO Konwerter USB-UART RS232 PL2303HX
    podpinam
    VCC > 5v
    GND > GND
    RXD > TXD
    TXD > RXD

i na arduino świeci się czerwona dioda wskazująca na to że jest zasilanie, i dodatkowo mruga dioda czerwona pomiędzy pinem nr. 9 a przyciskiem restart.

po wgraniu sterowników do tego konwertera wykrywa go jako port COM3 ale nie mogę wgrać żadnego programu z Arduino IDE.
    wywala taki błąd : stk500_getsync(): not in sync: resp=0x00
    taki sam jak próbuję wgrać program bez podpiętego arduino, więc nie ma komunikacji.

Podejrzewam że ta dioda symbolizuje jakieś niewłaściwe podłączenie ale nie jestem pewien ponieważ dopiero zaczynam przygodę z arduino.

Prosił bym o pomoc i wyrozumiałość to moje pierwsze 10 min. na elektroda.pl i pierwszy dzień z arduino ( wcześniej było tylko raspberry pi ) :D

• #2 17 Sty 2015 15:12
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Miganie tej diody oznacza prawidłowe działanie programu demo wgranego fabrycznie do Arduino.

Arduino programowane jest przez bootloader, który aktywuje się po resecie procesora - aby to osiągnąć musisz podpiąć jeszcze linię DTR między przejściówką a odpowiednim pinem płytki.

Dalej mam nadzieję, że nie podpinasz się do złączki DB9 (gdzie mogą panować napięcia +-15V), ale że masz przejściówkę USB <> UART (TTL, 5V).

• #3 17 Sty 2015 15:22
    qzerpl
    Poziom 2  

Na tym konwerterze jest
    3V3
    TXD
    RXD
    GND
    5V

Nia ma DTR.

• #4 17 Sty 2015 15:30
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

No to konwerter ten nie nadaje się do połączenia Arduino.
    Jeśli masz nieco cierpliwości i masz dostęp do scalaka PL2303 (nie jest zalany), to możesz podlutować to pinu numer 2 tego układu kabel - tam powinien być sygnał DTR.

http://www.electronicaestudio.com/docs/PL2303.pdf -> Strona 8

Choć osobiście uważam PL2303 za najgorsze konwertery USB<>UART jakie są :D

• #5 17 Sty 2015 15:33
    qzerpl
    Poziom 2  

Nie będę nikogo oszukiwał, powiem wprost kupiłem na aukcji allegro klon arduino za 14 zł i ten konwerter za bodajże 6 zł :D chciałem na początek coś mega taniego bo szkoda by mi było dać za coś sporo kasy i uwalić po godzinie zabawy :D Liczyłem że to nie będzie mega dobry zastaw ale myślałem że dla mnie na początek będzie ok.

Jaki byś polecił programator żeby warto było kupić dla początkującego ?

• #7 17 Sty 2015 23:27
    emarcus
    Poziom 34  

qzerpl napisał:
    Na tym konwerterze jest
    3V3
    TXD
    RXD
    GND
    5V

Nia ma DTR.

DTR zwykle jest podłączony przez cap. do pinu Reset i daje automatyczny 'reset' podczas programowania. Jeżeli nie ma DTR, (nie jesteś jeszcze przegrany!), - to musisz ręcznie, synchronicznie nacisnąc przysck Reset na A-Mini i wybrac z menu:
    File/ Upload;
    - gdy pokaże się: "Binary sketch size: ......."
    uwolnij "Reset".
    Jeżeli nie zadziała przy pierwszej próbie, pokombinuj z przyciskiem Reset.....
    Przypomnij sobie Datasheet:
    ...Reset do GND przełącza AVR w programming mode.

e marcus

• #8 18 Sty 2015 00:23
    wondurbm
    Poziom 16  

Jeżeli szukasz taniego rozwiązania dla Arduino, to polecam klon Arduino Nano z wbudowanym konwerterem USB<>UART typu CH340. Właśnie taki nabyłem (22zł) i po instalacji driverów do CH340 wszystko działa całkiem ładnie. Jedyny kłopot, to jeżeli będziesz chciał podłączyć go do linuxa (np. do Raspberry), będziesz musiał skompilować moduł kernela, bo standardowo linux nie obsługuje CH340.

Ale skoro już masz Arduino Mini i chcesz go zaprogramować, kup konwerter albo najlepiej cały kabel z układem FT232RL.

Moderowany przez piotrva:

Swoje wiadomości można edytować - poprawiłem literówkę.

• #9 18 Sty 2015 14:44
    qzerpl
    Poziom 2  

Dziękuje wszystkim za odpowiedz :D ale udało się rozwiązać to.
    Siedziałem w pracy i próbowałem na wszystkie sposoby to zrobić i znalazłem stronę gdzie ktoś dosyć niejasno napisał że najpierw nacisnąć reset w mini potem włączyć arduino ide a potem załadować program poczekać ok 1 sec i zwolnić przycisk a program się załaduje :D i zadziałało
    Rację miał Emarcus bo chyba o ten sposób konkretnie chodziło :D

DZIĘKI wszystkim

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo