Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ulepszenie basów - prośba o rady

Celas 17 Sty 2015 16:24 831 8
  • #1 17 Sty 2015 16:24
    Celas
    Poziom 9  

Witam forumowiczów. Chciałbym ulepszyć swoje basy, potrzebuję w tym celu rad zaawansowanych akustyków.

Posiadam 2 basy Hand Boxa BLT-700 (tubowe), oryginalnie siedzą tam 2 głośniki 12" EVM K123 (Najistotniejsze dane: 97 dB SPL, cewki 3", 46 Hz fs, Qts 0.32, 350 W AES, jedna kolumna spokojnie łyka 1000W program przez całą imprezę), moje troszkę różnią się od oryginału - nie mają symbolu BLT-700 tylko sama nazwa 'Hand Box', i mają napisane 1000W a nie 700 na tabliczce - są bowiem oparte na głośnikach McCauley B1240 (98 dB SPL, cewki 4", 38 Hz fs, 0.29 Qts, ~500W AES, w praktyce można ładować z 1,5 kW tylko obudowa wówczas trzęsie się jakby miała się za chwilę rozlecieć). Jestem ogólnie rzecz biorąc zadowolony ale nie do końca podoba mi się specyfika tych basów. Dlaczego? Otóż wyjaśniam.

Basy te grają morderczym kick-bassem, stopa i werbel dosłownie wyrywa z butów przy średnim wysterowaniu (największą skuteczność osiągają około 100-120 Hz) natomiast zdecydowanie brakuje im niskiego basu. Pomyślałem, żeby dobudować co nieco do tych obudów aby zrobić użytek z promieniowania tylnej strony membran:
    Ulepszenie basów - prośba o rady
    Wpadł mi do głowy pomysł zrobienia tak jakby 'dobudówki' dołączanej z przodu tej kolumny która odpowiednio odwróciłaby fazę z tego otworu (normalnie jest zamknięty) i jakoś też niżej to nastroić. Rozmiar nie ma większego znaczenia. Czy coś takiego jest możliwe/ma sens? Brak niskiego basu naprawdę mi doskwiera gdy przychodzi grać PRAWDZIWE techno lub DnB i Breakbeat.

Pozdrawiam

• #2 17 Sty 2015 17:26
    marian133
    Poziom 37  

Celas napisał:
    Wpadł mi do głowy pomysł zrobienia tak jakby 'dobudówki' dołączanej z przodu tej kolumny która odpowiednio odwróciłaby fazę z tego otworu (normalnie jest zamknięty) i jakoś też niżej to nastroić. Rozmiar nie ma większego znaczenia. Czy coś takiego jest możliwe/ma sens?

Nie ma, robiąc otwór w tej części obudowy prędzej byś zepsuł cały projekt niż cokolwiek poprawił.

Celas napisał:
    ...werbel dosłownie wyrywa z butów...

Jest to nie możliwe, chyba że nie masz zapiętego crosa.

Celas napisał:
    zdecydowanie brakuje im niskiego basu

...a jeśli masz crossover to na ile te tuby tniesz?

• #3 17 Sty 2015 17:32
    Celas
    Poziom 9  

160 Hz. Właśnie staram się wykorzystać trochę tej szalonej góry. Werbel o którym mówie to werbel z ciężkiego DnB który jest dużo niżej strojony niż zwyczajny. Podam przykład muzyczny:
    https://www.youtube.com/watch?v=XZFphq3DvJg
    Werbel w tym kawałku zamiata tak że aż uśmiech rośnie na gębie... Niestety brakuje niskiego basu

• #5 17 Sty 2015 17:49
    Celas
    Poziom 9  

Niestety słyszę. Też mnie to zastanawia, może crossover jest do dupy, ale podoba mi się to brzmienie. I gwoli ścisłości, nie słysze z suba samego werbla tylko jego dolne pasmo. Nawet gdyby nie było crossa, te tuby i tak nie grają wysoko.

Wracając do tematu - przyszła mi do głowy inna idea - co by było gdyby przedłużyć tubę? Dołączyć na jakieś zamki walizkowe/butterfly ładnie oklejoną kocem pustą skrzynię otwartą z dwóch stron przy wylocie? Tak, wiem że faza na pewno się wtedy pochrzani ale od tego jest procesor. Może będzie wówczas grało niżej?

• #7 17 Sty 2015 18:18
    Celas
    Poziom 9  

No tak.. Tylko co? Bass reflex absolutnie odpada gdyż mam do czynienia z dość dużymi pomieszczeniami. Nie widzi mi się ciąganie pierdyliarda basów na stronę.

• #9 18 Sty 2015 00:27
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Ja bym poszedł w głośniki 18" ale każdy w OSOBNEJ obudowie - mobilne, dowolna możliwość konfiguracji, ładnie mruczy.

Nie wiem jak wielkie sale grasz ale 2x TP118 jak chodzi o bas starcza na każdą salę...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME