Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran laptopa po zawieszeniach - dysk czy coś innego?

xpris 17 Sty 2015 19:17 1041 7
  • #1 17 Sty 2015 19:17
    xpris
    Poziom 2  

Witam.
    Od kilku dni mój laptop zaczął się zawieszać. Najpierw raz na kilka godzin, teraz coraz częściej, czasami zadziała kilka godzin, czasami nie zdąży się system ponownie uruchomić a już kolejne zawieszenie. Niestety co drugie zawieszenie kończy się czarnym ekranem po ponownym uruchomieniu laptopa. Chodzi mi tutaj o to, że laptop startuje, wentylatory zaczynają działać, a ekran nie pokazuje kompletnie NIC - jakby był wyłączony. Pomaga wyłączenie laptopa i zostawienie na kilka minut.
    Nie wiem co mu dolega, ale myślę wstępnie, że może to być dysk. Testowałem pamięci RAM i wygląda, że są w porządku, procesor Phenom II Mobile X4 N930 z temperaturami OK, karta Radeon HD 5650M z temperaturami OK. Myślę więc, że może to być dysk, gdyż do tej pory nie zaobserwowałem złych objawów z innych podzespołów.
    Mój laptop to już chyba 5 letni Acer Aspire 7551G, z Phenom II Mobile X4 N930, Radeon HD 5650M, 4GB RAM i dysk Toshiba 320 GB. Na co dzień korzystam z Linuksa, ale dla weryfikacji uruchomiłem też z drugiej partycji Windows 7 i na nim tak samo jak na Linuksie pojawiają się zawieszenia.

Oto wyniki testów dysku

Z Linuksa - program GSmartControl

Z Windows - program HD-tune pro

Z Windows - program CrystalDiskInfo

Proszę o ocenę danych z programów i ewentualną pomoc w diagnozie usterki, czy to dysk czy może coś innego.

0 7
  • #2 17 Sty 2015 21:11
    grzewoj
    Poziom 25  

Dysk nie wygląda najlepiej, a czarny ekran to zapewne wina kończącej się grafiki.

0
  • #3 18 Sty 2015 14:10
    xpris
    Poziom 2  

Co więc mogę zrobić aby upewnić się w diagnozie i ewentualnie podjąć próby usunięcia usterki? I czy w ogóle da się, a także czy będzie to opłacalne?

0
  • #4 18 Sty 2015 15:59
    sosarek
    Poziom 43  

Na zapas zgraj wszystko na zewnętrzny nośnik.
    Ceny dysków używanych to ok. 100zł, koszt wymiany karty grafiki to już wydatek 300-400zł.

0
  • #5 18 Sty 2015 18:53
    grzewoj
    Poziom 25  

Jeżeli potrafisz rozebrać laptopa i masz czym, możesz podgrzać diagnostycznie rdzeń grafiki, objawy powinny ustąpić na pewien czas, raczej krótki. Co do dysku - można sprawdzić np. MHDD jeszcze.

0
  • #6 18 Sty 2015 22:00
    xpris
    Poziom 2  

Na dniach spróbuję rozebrać i dogrzać grafikę. Mam jednak kilka wątpliwości. Jeżeli to byłaby wina grafiki, to czy nie powinna ona powodować problemów np. w grach czy też podczas testów (stress test gpu) kiedy rozgrzewa się do maksimum? Testowałem niedawno w programie gputest kartę przez 30 min i nie było problemów, zarówno z obrazem jak i temperaturami.
    Co ciekawe te zawieszenia przytrafiają się w losowych momentach. Uruchamianie systemu, przeglądanie www,, czy uruchomienie aplikacji np. do słuchania muzyki. Nie zaobserwowałem aby były powiązane np. z wykorzystaniem karty graficznej.

Co jeszcze mi się rzuciło w oczy to fakt, że podczas uruchomienia komputera w czasie kiedy jest czarny ekran, dioda dysku nie mruga - tak jakby dysk nie pracował. Oczywiście układ chłodzenia, napęd dvd wydają startowe odgłosy.

Kolejna sprawa to, że ostatnio zaczęło się zdarzać,  że po pojawieniu się czarnego ekranu nie znikał on nawet po dłuższym odstawieniu laptopa (około 1 godzina). Każde włączenie kończyło się czarnym ekranem. Laptop zaczął się normalnie uruchamiać (z działającym ekranem) dopiero kiedy odwróciłem go do góry i przyglądałem się jak go rozkręcić, po czym postawiłem go na biurku i o dziwo się uruchomił. Tak jakby zadziałały na niego wstrząsy? Ostatnio tak działo się kilka razy i za każdym razem ten manewr pomagał.
    Czy to jakiś ważny objaw?

Co do samej karty, to czy nie będzie problemu z ewentualną wymianą jej w serwisach laptopów? Jeżeli by kosztowała tak jak napisał wyżej sosarek - 300-400zł to bym ją chętnie rozważył, o ile oczywiście będzie ona możliwa.

0
  • #7 18 Sty 2015 22:05
    sosarek
    Poziom 43  

Na początek zgraj wszystko na inny dysk.
    To, że po przewracaniu laptopa startował - prawdopodobnie naprężenia płyty dały o sobie znać, a padająca grafika nie zawsze musi wpierw wyświetlać "artefakty" itp.

0
  • #8 19 Sty 2015 13:08
    grzewoj
    Poziom 25  

xpris napisał:
    czy nie będzie problemu z ewentualną wymianą jej w serwisach laptopów?

Nie będzie, ale poszukaj serwisu który da minimum 6 miesięcy gwarancji. Co do Twoich wątpliwości, objawy uszkodzenia grafiki mogą się różnić w zależności od platformy, podgrzanie grafiki może dać diagnozę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo