Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran laptopa po zawieszeniach - dysk czy coś innego?

17 Sty 2015 19:17 1650 7
 • Poziom 2  
  Witam.
  Od kilku dni mój laptop zaczął się zawieszać. Najpierw raz na kilka godzin, teraz coraz częściej, czasami zadziała kilka godzin, czasami nie zdąży się system ponownie uruchomić a już kolejne zawieszenie. Niestety co drugie zawieszenie kończy się czarnym ekranem po ponownym uruchomieniu laptopa. Chodzi mi tutaj o to, że laptop startuje, wentylatory zaczynają działać, a ekran nie pokazuje kompletnie NIC - jakby był wyłączony. Pomaga wyłączenie laptopa i zostawienie na kilka minut.
  Nie wiem co mu dolega, ale myślę wstępnie, że może to być dysk. Testowałem pamięci RAM i wygląda, że są w porządku, procesor Phenom II Mobile X4 N930 z temperaturami OK, karta Radeon HD 5650M z temperaturami OK. Myślę więc, że może to być dysk, gdyż do tej pory nie zaobserwowałem złych objawów z innych podzespołów.
  Mój laptop to już chyba 5 letni Acer Aspire 7551G, z Phenom II Mobile X4 N930, Radeon HD 5650M, 4GB RAM i dysk Toshiba 320 GB. Na co dzień korzystam z Linuksa, ale dla weryfikacji uruchomiłem też z drugiej partycji Windows 7 i na nim tak samo jak na Linuksie pojawiają się zawieszenia.

  Oto wyniki testów dysku

  Z Linuksa - program GSmartControl
  Czarny ekran laptopa po zawieszeniach - dysk czy coś innego?

  Z Windows - program HD-tune pro
  Czarny ekran laptopa po zawieszeniach - dysk czy coś innego?

  Z Windows - program CrystalDiskInfo
  Czarny ekran laptopa po zawieszeniach - dysk czy coś innego?

  Proszę o ocenę danych z programów i ewentualną pomoc w diagnozie usterki, czy to dysk czy może coś innego.
 • Poziom 27  
  Dysk nie wygląda najlepiej, a czarny ekran to zapewne wina kończącej się grafiki.
 • Poziom 2  
  Co więc mogę zrobić aby upewnić się w diagnozie i ewentualnie podjąć próby usunięcia usterki? I czy w ogóle da się, a także czy będzie to opłacalne?

 • Poziom 43  
  Na zapas zgraj wszystko na zewnętrzny nośnik.
  Ceny dysków używanych to ok. 100zł, koszt wymiany karty grafiki to już wydatek 300-400zł.
 • Poziom 27  
  Jeżeli potrafisz rozebrać laptopa i masz czym, możesz podgrzać diagnostycznie rdzeń grafiki, objawy powinny ustąpić na pewien czas, raczej krótki. Co do dysku - można sprawdzić np. MHDD jeszcze.
 • Poziom 2  
  Na dniach spróbuję rozebrać i dogrzać grafikę. Mam jednak kilka wątpliwości. Jeżeli to byłaby wina grafiki, to czy nie powinna ona powodować problemów np. w grach czy też podczas testów (stress test gpu) kiedy rozgrzewa się do maksimum? Testowałem niedawno w programie gputest kartę przez 30 min i nie było problemów, zarówno z obrazem jak i temperaturami.
  Co ciekawe te zawieszenia przytrafiają się w losowych momentach. Uruchamianie systemu, przeglądanie www, czy uruchomienie aplikacji np. do słuchania muzyki. Nie zaobserwowałem aby były powiązane np. z wykorzystaniem karty graficznej.

  Co jeszcze mi się rzuciło w oczy to fakt, że podczas uruchomienia komputera w czasie kiedy jest czarny ekran, dioda dysku nie mruga - tak jakby dysk nie pracował. Oczywiście układ chłodzenia, napęd dvd wydają startowe odgłosy.

  Kolejna sprawa to, że ostatnio zaczęło się zdarzać,  że po pojawieniu się czarnego ekranu nie znikał on nawet po dłuższym odstawieniu laptopa (około 1 godzina). Każde włączenie kończyło się czarnym ekranem. Laptop zaczął się normalnie uruchamiać (z działającym ekranem) dopiero kiedy odwróciłem go do góry i przyglądałem się jak go rozkręcić, po czym postawiłem go na biurku i o dziwo się uruchomił. Tak jakby zadziałały na niego wstrząsy? Ostatnio tak działo się kilka razy i za każdym razem ten manewr pomagał.
  Czy to jakiś ważny objaw?

  Co do samej karty, to czy nie będzie problemu z ewentualną wymianą jej w serwisach laptopów? Jeżeli by kosztowała tak jak napisał wyżej sosarek - 300-400zł to bym ją chętnie rozważył, o ile oczywiście będzie ona możliwa.

 • Poziom 43  
  Na początek zgraj wszystko na inny dysk.
  To, że po przewracaniu laptopa startował - prawdopodobnie naprężenia płyty dały o sobie znać, a padająca grafika nie zawsze musi wpierw wyświetlać "artefakty" itp.
 • Poziom 27  
  xpris napisał:
  czy nie będzie problemu z ewentualną wymianą jej w serwisach laptopów?


  Nie będzie, ale poszukaj serwisu który da minimum 6 miesięcy gwarancji. Co do Twoich wątpliwości, objawy uszkodzenia grafiki mogą się różnić w zależności od platformy, podgrzanie grafiki może dać diagnozę.