Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Młotowiertarka Bosch GBH 4-32 DFR opinie

t0m3kj 17 Sty 2015 20:46 2985 22
  • #1 17 Sty 2015 20:46
    t0m3kj
    Poziom 6  

Witam, planuje kupić młotowiertarkę Bosch GBH 4-32 DFR (900w, 4.2J, 4.7kg) do prac typowego elektryka (podkuwanie, przebicia, przewierty przez drewno itp). Proszę o opinię użytkowników, serwisantów. Czy cena idzie w parze z jakością? Czy uchwyt sds+ nie będzie wymagał wymiany zbyt często przy takiej sile udaru (3 lata gwarancji dlatego coś podejrzane)?
    Pozdrawiam serdecznie!

0 22
  • #2 18 Sty 2015 18:56
    igor2908
    Poziom 12  

Witam jeżeli potrzebny jest ci koniecznie mocny młotek do bardziej celowałbym w makite hr 3210fct Najmocniejszy młotek na sds + oraz tanie części zamienne w porównaniu do boscha. Nie warto kupować wszystkiego w jednym gdyż szybko ten sprzęt zajedziesz do mocowania kabli w bruzdach bosch gbh 2-26 badź milwaukee plh 32 (podobno nie do zajechania) lecz cięższa. Do kucia Makita HM0871C/ bosch gsh 5 ce (droższe części zamienne) a jeżeli kujesz tylko w miękkich materiałach to gsh 3e. Do wiercenia koronek makita hr 4011. Na początek polecam makite na sds max + bosch gsh 2-26 .Nie wiem ile dał byś rade mocować kable w suficie za pomocą 5 kilowego młota.

-1
  • #3 18 Sty 2015 19:43
    t0m3kj
    Poziom 6  

Do montażu mam już GBH 2 lecz nie widzę go w wyżej opisanych przeze mnie zadaniach. 4+ J udaru starczy spokojnie, waga jeszcze znośna i 900W mocy przyda się przy przewiertach czyli młotek idealny dla mnie. Będzie pracował na zmianę z małą boschką także spokojnie. Więcej nie potrzebuje dlatego oczekuje opinii o GBH 4-32 DFR. Znam podobne oferty innych firm i stawiam na sprawdzonego boscha.

0
  • #4 18 Sty 2015 23:14
    igor2908
    Poziom 12  

Słyszałem że nie są trwałe. Do kucia kupuj osobny młotek do wiercenia też osobny. Jeżeli koniecznie się upierasz przy sds + to makita hr 3210 fct/milwaukee plh 32. Makita jest jeszcze mocniejsza ale słabo widzę przy tej mocy (boscha/makity) wytrzymałość wierteł. Do przewiertów na sds+ kup plh 32 a do kucia makite z serii hm. Na korzyść makity przemawia regulacja mocy + tańszy serwis.

0
  • #5 19 Sty 2015 18:05
    t0m3kj
    Poziom 6  

Młot udarowy odpada, muszę mieć możliwość robienia przewiertów czymś mocniejszym od 720 watowego boscha 2400 a nie chciałbym wydawać na sprzęt 3 razy więcej niż zaplanowałem. Milwaukee - jest moc tylko cena wiertarki i części trochę zniechęca. Może GBH 4 nie są trwałe za względu na uchwyt sds+, troszkę smaru do sds'a i powinno być ok, jak dbasz tak masz, ja raczej dbam o swój sprzęt, nie katuje go i przedmuchuje co jakiś czas kompresorem.

0
  • #6 19 Sty 2015 22:57
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Jeśli będziesz o niego dbał i nie katował to będzie Ci służył bardzo długo.Najgorsi użytkownicy to Ci którzy uważają że jak młot profesjonalny to musi 8 godz. pracować nonstop a robią przegląd lub odDają do serwsu wtedy jak młot odmawia pracy.

0
  • #7 20 Sty 2015 20:00
    igor2908
    Poziom 12  

Poszukaj tematu z tym młotem który chcesz kupić i serwisant (ptasior wro) pisał iż nie jest to wytrzymała i dobra konstrukcja więc lepiej sobie to odpuścić wydać więcej i mieć sprzęt na lata.

0
  • #8 20 Sty 2015 23:21
    Topolski Mirosław

igor2908 napisał:
    Poszukaj tematu z tym młotem który chcesz kupić i serwisant (ptasior wro) pisał iż nie jest to wytrzymała i dobra konstrukcja więc lepiej sobie to odpuścić wydać więcej i mieć sprzęt na lata.

Na moim terenie jest to popularny sprzęt wśród elektryków i nie słyszałem utyskwań na ten sprzęt.Do serwisu przychodzi na typowe naprawy wynikające z pracy tym sprzętem (łożyska ,szczotki,oringi itp).

2
  • #9 21 Sty 2015 00:01
    igor2908
    Poziom 12  

Akurat co do twojej opinii Topolski Mirosław to miał bym dystans jesteś jakimś dziwnym fanatykiem tej marki która najbardziej zaniża trwałość sprzętów i robi je tak iż nawet w okresie gwarancyjnym za naprawy trzeba płacić (wg nich elementy które się zużywają). Nie sądzę by można było z czystym sercem polecać boscha który robi tak moduły w pralkach by nawet po wymianie zepsutych części jej nie uruchomić, trzeba wchodzić w tryb serwisowy do którego kody ma tylko serwis i kasuje 150zł. Był temat również co do tego młotka i po 3 miesiącach padł udar. Radzę sobie odpuścić boscha i kupić coś z makity bądź milwaukee. Bosch według mnie robi jedynie dobre młotki ale bez wiercenia (nie zawiodłem się lecz słyszałem o awariach).

0
  • #10 21 Sty 2015 00:23
    Topolski Mirosław

igor2908 napisał:
    (nie zawiodłem się lecz słyszałem o awariach).

Bardzo częste Twoje opinie na temat Boscha ja piszę z praktyki zarówno jako użytkownik i serwisant Ty natomiast ze słyszenia i czyja wypowiedż jest rzetelna?

0
  • #11 21 Sty 2015 07:12
    igor2908
    Poziom 12  

Zauważ iż także korzystam z Boscha w praktyce ale w przypadku tych mlotkow mam je bardzo krótko dlatego tak napisałem. To coś kiepski serwisant z ciebie jak odpowiedzią na każde narzędzie jest Bosch nigdy nic innego nie polecasz. A co do spadającej jakości Boscha słyszałem już od wielu serwisantow.

0
  • #12 21 Sty 2015 20:25
    t0m3kj
    Poziom 6  

Złe opinie o boschu wystawiają pewnie ci co kupili za pół ceny u chińczyka i padł po kilku robotach (znam takie przypadki). U szefa w firmie robię GBH 2-26 DFR od ok. 3 lat na porządku dziennym, 0 awarii dlatego stawiam na sprawdzone wybierając boscha. Nie zamierzam używać koronek młotkiem gbh 4-32 bo to ostro katuje sprzęt więc kuję puszki funkcją podkuwania a w mniejszych modelach brakuje tych 1-2J jak się trafi twardszy materiał a sds-max raczej odpada bo jest ciężki i nieporęczny do takich robót no i osprzęt na sds+ kosztuje 3-razy mniej. Podobne parametry ma milwaukee PLH 28xe tylko nie wiem czy się nie będzie grzać przy prawie 5J i 800W (i tylko ok. 3.5KG niby + tylko czy to się nie przekłada na trwałość) na dodatek jest tańsza (widziałem na allegro nawet ze szlifierką 125 milwaukee gratis w zestawie). Myślałem też o HR 3540 ale jednak trochę za duża więc odpada. Jakieś sugestie ? Może ktoś powiedzieć coś wiecej o PLH 28 XE ?

0
  • #13 21 Sty 2015 23:18
    Topolski Mirosław

igor2908 napisał:
    A co do spadającej jakości Boscha słyszałem już od wielu serwisantow.

Ciągle w kółko powtarzasz słyszałem, słyszałem pamiętaj tu nie forum plotkarskie a techniczne opisuj swoje doświadczenia ze sprzętem a nie wieści typu jedna baba drugiej babie.
    P.S
    Jeśli tak wiele złego słyszałeś o Boschu to już zupełnie nie rozumiem Twojej decyzji zakupu maszyn tej firmy.

1
  • #14 22 Sty 2015 20:14
    igor2908
    Poziom 12  

Topolski Mirosław co do rzetelności twoich wypowiedzi był już kiedyś temat twoją opinie już znamy tylko bosch. Sam kupiłem parę nowych sprzętów boscha pamiętając stare dobre maszyny, jednak w dzisiejszych czasach bosch mnie zawiódł nie tylko w dziedzinie elektronarzędzi dziwnym trafem ekspres zepsuł się 2 dni po gwarancji w pralce przepaliła się grzałka tydzień po gwarancji a po wymianie grzałki na drugi dzień skończyły się szczotki, w boschu gbh 2-24 (używany sporadycznie przez 1 rok pracował może 30 min padł wirnik a w szlifierce przekładnia po roku dość intensywnego użytkowania . A akurat z tego co widać na forum były problemy z tymi młotkami i można wyczytać iż nie jest to udana konstrukcja tak samo jak plh 28. Lepiej poszukać coś innego. strzelaj w makite / milwaukee plh 32.

0
  • #15 22 Sty 2015 21:02
    Topolski Mirosław

igor2908 napisał:
    Topolski Mirosław co do rzetelności twoich wypowiedzi był już kiedyś temat twoją opinie już znamy tylko bosch. Sam kupiłem parę nowych osprzętów boscha pamiętając stare dobre maszyny, jednak w dzisiejszych czasach bosch mnie zawiódł nie tylko w dziedzinie elektronarzędzi dziwnym trafem ekspres zepsuł się 2 dni po gwarancji w pralce przepaliła się grzałka tydzień po gwarancji a po wymianie grzałki na drugi dzień skończyły się szczotki, w boschu gbh 2-24 (używany sporadycznie przez 1 rok pracował może 30 min padł wirnik w szlifierce przekładnia po roku dość intensywnego użytkowania . A akurat z tego co widać na forum były problemy z tymi młotkami i można wyczytać iż nie jest to udana konstrukcja tak samo jak plh 28. Lepiej poszukać coś innego. strzelaj w makite / milwaukee plh 32.

Kolego czytając Twoją wypowiedż uśmech politowania pojawia się na twarzy.
    Odnośnie sprzętu agd to nie ten dział( widocznie i tego nie zauważyłeś ) nigdy nie miałem przypadku ani nikt mi nie zgłaszał by w Boschu ( jakiejkolwiek maszynie tej firmy ) szczotki padły na drugi dzień( chyba że w podróbie ale i to też rzadko).)
    P.S.
    Jeśli wyrażasz opinię na temat kogoś z forum to napisz to zrozumiale bo jak na razie trudno zrozumieć to co piszesz.
    Czy odróżniasz osprzęt od elektronarzędzi? -po Twojej wypowiedzi mam wątpliwości.

0
  • #16 22 Sty 2015 21:44
    igor2908
    Poziom 12  

Agd było tylko przykładem gdyż identycznie jest w wiertarkach tej firmy mianowicie 3 lata i do śmieci z powodu nieopłacalnej naprawy. Skończenie się szczotek dotyczyło pralki więc proponuje naukę czytania ze zrozumieniem ,, a po wymianie grzałki na drugi dzień skończyły się szczotki". Z osprzętem to literówka (już poprawione). Proponuję zakończyć temat.

0
  • #17 22 Sty 2015 21:50
    t0m3kj
    Poziom 6  

Igor2908 czy opinie ma temat milwaukee 28 i 32 wnioskujesz po wypowiedzi ptasiora w innym temacie? Owszem plh 32 jest mocna bo ma zapas mocy i nie jest tak obciazona lecz cena i fakt iż posiadam już bosch gbh 2400 dyskwalifikują go bo gdybym miał jeszcze plh 32 to boschem już by mi się nie opłacało robić. Ja jednak oczekuje opinii kogoś kto osobiście robił tym mlotkiem plh 28, bo co do komfortu pracy jestem pewny patrząc na jego parametry tylko boję sie o trwałość a milwaukee tanie nie jest :/ Niby 3 lata gwarancji ale z tym nigdy nie wiadomo ("naturalne zużycie" itp...)

0
  • #18 22 Sty 2015 22:03
    igor2908
    Poziom 12  

Miałem przyjemność pracować tym młotkiem (plh 32) lecz bardzo krótko pożyczony na godzinę. Mocy ma naprawdę sporo i przyjemnie się nim robi. Jeżeli chodzi o awaryjność to znajomy ma ją 2 lata i nic się z nią nie działo w porównaniu do gbh 2-28 z którym ciągle miał problemy. Jeżeli chodzi o coś z klasy gbh 4-32 to może warto zastanowić się nad hr 3210? Niestety nad awaryjnością nie mogę się wypowiedzieć co do tego młotka, za to serwis jest dużo tańszy od milwaukee i boscha.

0
  • #19 23 Sty 2015 00:22
    Topolski Mirosław

igor2908 napisał:
    Zauważ iż także korzystam z Boscha w praktyce ale w przypadku tych mlotkow mam je bardzo krótko dlatego tak napisałem
    igor2908 napisał:
    Sam kupiłem parę nowych sprzętów boscha pamiętając stare dobre maszyny, jednak w dzisiejszych czasach bosch mnie zawiódł nie tylko w dziedzinie elektronarzędzi dziwnym trafem ekspres zepsuł się 2 dni po gwarancji w pralce przepaliła się grzałka tydzień po gwarancji a po wymianie grzałki na drugi dzień skończyły się szczotki, w boschu gbh 2-24 (używany sporadycznie przez 1 rok pracował może 30 min padł wirnik a w szlifierce przekładnia po roku dość intensywnego użytkowania .
    igor2908 napisał:
    Na początek polecam makite na sds max + bosch gsh 2-26

Tylko tyle na razie wyłapane z Twojej rzetelności ( o ile potrafisz sprzeczności w Twoich wypowiedziach dostrzec).Nie jestem fanatykiem Boscha ale jestem przeciwko tym , którzy nie mając doświadczenia piszą bzdury bo tylko tak słyszeli.
    Jeśli chodzi o GBH 2-24DSR to nieżle go musiałes katować że po 30min pracy padł Ci wirnik ( osobiście w to nie wierzę, kolejne brednie a wiem że wielu znających ten sprzęt potwierdzi) chyba, że miałeś chińską podróbę i wtedy przyznam Ci rację.

0
  • #20 26 Sty 2015 21:20
    t0m3kj
    Poziom 6  

Trafiłem na promocję milwaukee plh 32 xe za 1999 zł z VAT (czyli W sumie mam go za ok. 1540 zł netto ORYGINAŁ :) :) ) Zobaczymy jak się sprawdzi, najwyżej będę go używał do kucia i przewiertów a do uchwytów, montażu gbh 2400. Jakoś przeboleje te 1J siły udaru :P mam nadzieję, że się opłacało dzięki za info :)

0
  • #21 26 Sty 2015 21:50
    igor2908
    Poziom 12  

Można wiedzieć gdzie ta promocja?

0
  • #22 27 Sty 2015 06:02
    t0m3kj
    Poziom 6  

Kępno, Wielkopolskie, sklep "metalowiec"

0
  • #23 01 Lut 2015 23:04
    Thunder55
    Poziom 12  

Słyszałem, że ta Milwaukee plh 32 xe jest porządna, ale czy nie braknie jej trochę J udaru przy kuciu bruzd pod przewody, rozdzielki, przewierty? 0.4J w porównaniu do GBH 4-32 albo 1J do plh 28 xe to chyba dużo jak na tą klasę (sds+).

Dodano po 2 [minuty]:

Parametry robią wrażenie: słabszy udar od 4-32 o 0.4J a jednak zdolność do wiercenia w stali o 3 mm większa, w betonie z sds+ o 2mm no i o 1kg lżejsza przy tej samej mocy!!! Coś musi w tym być.

0