Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okulary ochronne - zielony laser

17 Sty 2015 20:49 3027 3
  • Poziom 1  
    Witam. Zajmuję się pokazami przy użyciu laserów, chodzi mniej więcej o coś takiego: ,,Krystian Minda - Laser show" na YT
    oczywiście nie są one w żadnym momencie bezpośrednio skierowane na moje oczy, ale jednak różnie to bywa i czasem nawet przypadkiem skieruję go na chwilkę w kierunku twarzy. W związku z tym mam kilka pytań w kwestii bezpieczeństwa :

1. Czy te okulary będą odpowiednie to ochrony przed zielonym laserem o mocy 150mW?
    ,,okulary chroniące przed zielonym laserem jasna anielka" w Google i pierwszy link
    2. Czy używając tych okularów nadal będę widział wiązkę lasera, bardzo mi na tym zależy, ponieważ gdybym jej nie widział bardzo by to utrudniało wykonanie pokazów.
    3. Jeśli nie te okulary, to jakie polecacie, w miarę możliwości, żeby było widać wiązkę laserową

PS. Chciałem wrzucić linki do okularów i filmiku, ale mam za mało postów :/
  • Poziom 10  
    1. Nie wiadomo, czy te okulary będą odpowiednie, ponieważ na podanej stronie nie ma kompletnie żadnych informacji odnośnie zastosowanego w nich filtra. Stwierdzenia "nadmierne promieniowanie laserowe" oraz "pełna ochrona dla oczu przed zielonym laserem", świadczą o pobieżnym potraktowaniu tematu. Sądząc po cenie, wątpię by te okulary miały znak CE, a co za tym idzie nie powinny być w ogóle dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Wg mnie strach tego używać.

2. Tak jak pisałem wyżej, używając tych okularów nie masz gwarancji że wiązka będzie widoczna / niewidoczna, i czy w ogóle okulary będą chroniły Twoje oczy! Jedyna gwarancja to, że (zgodnie z opisem) będą "stylowe" i "przenośne".

3. Polecam coś sprawdzonego i bezpiecznego:
    http://sklep.semicon.com.pl/shop2/?lang_id=2&id_category=324&id_product=2205
  • Poziom 36  
    1. Na stronie nie ma informacji ale widać wyraźnie że okulary są czerwone więc muszą bardzo tłumić zielone światło - pewnie będą dobre do ochrony, choć bez gwarancji. Najlepiej zaświecić przez nie zielonym wskaźnikiem laserowym i jeśli nic nie przechodzi to są OK. Zakładam oczywiście że twój laser nie sieje podczerwienią :)
    2. Oczywiście że wiązka nie będzie widoczna, i to ani trochę... Od tego są te okulary żeby światło o danym kolorze nie było przez nie widoczne.
  • Poziom 13  
    OneManShow napisał:

1. Czy te okulary będą odpowiednie to ochrony przed zielonym laserem o mocy 150mW?
    ,,okulary chroniące przed zielonym laserem jasna anielka" w Google i pierwszy link
    2. Czy używając tych okularów nadal będę widział wiązkę lasera, bardzo mi na tym zależy, ponieważ gdybym jej nie widział bardzo by to utrudniało wykonanie pokazów.
    3. Jeśli nie te okulary, to jakie polecacie, w miarę możliwości, żeby było widać wiązkę laserową

Potrzebujesz okularów lub gogli dla laserów pracy ciągłej, dla 532 nm (zakładam)*, z filtrem o gęstości optycznej 2 i przyzwoitym współczynniku przepuszczania światła.
    Będziesz wtedy oczywiście widział wiązkę.

Pierwsze z brzegu, możesz poszukać u UVEXa.

*Zakładam też, że twój laser jest zbudowany jak Bozia przykazała i nie sieje w okolicach 1064 nm.

Arrakis