Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC simens logo - program do pracy z falownikiem

17 Sty 2015 21:44 1731 7
  • Poziom 10  
    Witam
    Chciałbym aby PLC Simens LOGO ( nie koniecznie) pobierał dane z falownika z wyjścia 4-20 lub 0-10v i zmieniał mi w programie plc nastawę dwóch wyłączników czasowych.
    Mówiąc krótko ustawiam potencjometr w falowniku na 100 obr/min czasówki usatawiają się na 4s
    ustawiam 200 obr/min czasówki automatycznie zmieniają nastawy na 8s.
    Czy jest taka możliwość? Jakie zastosować elementy w programie drabinkowym?
    Dziękuję i pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista Automatyk
    1.) Logo nie jest sterowaniem PLC. To przekaźniek programowalny.
    2.) Logo posiada wejścia analogowe 0-10V
    3.) Problemem będzie falownik z wyjściem analogowym. Falowniki mają najczęściej tylko wejścia analogowe.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    OK wszystko jasne bardzo pomocna informacja w takim razie może by zrobił to odwrotnie ustawiam czas np 4s na PLC a falownik zmienia ustawienia na 100obr
    ustawiam na plc 8 sekund a falownik ustawia się na 200obr co o tym sądzisz i jakie
    urządzenia trzeba by zastosowć.
    Pozdrawiam
  • Spec od Falowników
    andy1955 napisał:
    3.) Problemem będzie falownik z wyjściem analogowym. Falowniki mają najczęściej tylko wejścia analogowe.

Większość falowników ma standardowo wyjście analogowe 0...10V lub 4...20mA, więc problemu nie widzę.
    W sterowaniu można wykorzystać wejścia cyfrowe falownika, zaprogramowane na częstotliwości stałe i uruchamiane np. stykiem przekaźnika.
  • Poziom 10  
    Ok wszystko jasne co do sterowania za pomocą wejść cyfrowych.
    A jak by wyglądał program drabinkowy gdybym jednak chciał
    sterować w taki sposób.
    Zadaję na plc 4s w tym momencie po analogu falownik ma 100obr
    zadaję na plc 5s falownik ma .......?obr
    6s ........................? obr
    itd

zadaję na falowniku 8s falownik ma 200obr
    W ten sposób uzyskał bym płynny dobór obrotów zależny od wpisanego czasu.
    To już jest przerasta moje umiejętności.

• Poziom 15  
    jabog napisał:
    Ok wszystko jasne co do sterowania za pomocą wejść cyfrowych.
    A jak by wyglądał program drabinkowy gdybym jednak chciał
    sterować w taki sposób.
    Zadaję na plc 4s w tym momencie po analogu falownik ma 100obr
    zadaję na plc 5s falownik ma .......?obr
    6s ........................? obr
    itd

zadaję na falowniku 8s falownik ma 200obr
    W ten sposób uzyskał bym płynny dobór obrotów zależny od wpisanego czasu.
    To już jest przerasta moje umiejętności.

Może ten sterownik można będzie zastosować:
    http://www.e-tronix.eu/2,sterownik-plc-programowalny-su-1-2.html

Do sterowania falownikiem można zastosować RS485 (MODBUS), wyjścia analogowe lub wyjścia cyfrowe. Wszystkie te możliwości posiada wyżej wymieniony sterownik.
  • Moderator na urlopie...
    aut0matyk napisał:
    Może ten sterownik można będzie zastosować:
    http://www.e-tronix.eu/2,sterownik-plc-programowalny-su-1-2.html

Do sterowania falownikiem można zastosować RS485 (MODBUS), wyjścia analogowe lub wyjścia cyfrowe. Wszystkie te możliwości posiada wyżej wymieniony sterownik.

Tylko jest jeden problem.
    Autor będzie musiał pisać program w C lub w basicu lub podobnym do programowania AVRów.
    Programy do standardowych sterowników PLC są dużo prostsze w programowaniu i obsłudze.
    Ps. Ehh ta reklama ;)

Ja bym to zrobił to tak że sterownik PLC sterował by falownikiem bez sygnału powrotnego z falownika, ewentualnie jako sygnał powrotny był by tylko alarm falownika.
  • Poziom 9  
    Zrobiłem taki program do sterownia falownikiem LG serii iG5A przy pomocy jak to kolega określił...przekaźnika programowanego Logo. Zalecenia : dobrze przejrzyj instrukcje falownika aby miał sygnały 0-10 VDC . Można użyć sygnału 4-20mA ale będzie miał sporo zabawy podczas uruchamiania . Logo musi być wyposażona w dodatkowy moduł AM2 AQ 6ED1 055-1MM00-0BA1.
    U mnie prędkość wentylatora była sterowana w funkcji temperatury

Dodatek :
    znalazłem rysunek do tego falownika.Zadawanie odbywało się sygnałem 0-10VDC , częstotliwość falownika była czytana też z wyjścia 0-10VDC.
    Samego programu niestety nie mogę udostępnić. PLC simens logo - program do pracy z falownikiem