Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetic Loop na pasmo CB - Problem z wybraniem odpowiedniej nóżki w kondensator

17 Sty 2015 22:20 684 4
  • Poziom 9  
    Witam Serdecznie.
    Mam problem z identyfikacją odpowiedniej nóżki w kondensatorze powietrznym. Mój miernik nie obsługuje pomiaru pojemności, dlatego zwracam się z prośbą do Was.
    Ogólne pojęcie o elektronice i elektrotechnice mam, ale z ów kondensatorami mam po raz pierwszy styczność, w obecnej sytuacji prosiłbym o zidentyfikowanie nóżek na których mam odpowiednią pojemność, poniżej załączam zdjęcia. Kondensator był kupiony jako 20pF.
    Z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam.
    Magnetic Loop na pasmo CB - Problem z wybraniem odpowiedniej nóżki w kondensator Magnetic Loop na pasmo CB - Problem z wybraniem odpowiedniej nóżki w kondensator Magnetic Loop na pasmo CB - Problem z wybraniem odpowiedniej nóżki w kondensator
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    Jak zdejmiesz osłonę zobaczysz która sekcja jest wyprowadzona na którą nóżkę.

W tym zastosowaniu ważne jest aby kondensator miał jak najmniejszą rezystancję szeregową (połączeń) żeby dobroć anteny była duża i jeśli ma służyć również do nadawania ważne żeby wytrzymywał duze prądy i wysokie napiecia, zobacz w sieci zdjęcia jak wyglądaja takie kondensatory i jak ludzie sobie radzą żeby nie było połaczeń ruchomych. Wydaje mi sie że twój kondensator słabo sie do tego nadaje, ze swoimi cienkimi i delikatnymi połaczeniami, jaką masz indukcyjność pętli?

Cytat:
    Kondensator był kupiony jako 20pF.
    Miernik to jednak powinieneś sobie jakiś zrobić lub kupić. Sprzedawcy różne rzeczy wypisują, a poza tym jeśli kondensator ma dwie różne sekcje to jak na oko poznamy która ma 20pF?

Taki kondensator prawdopodobnie ma dwie sekcje podłaczone do nóżek na rogach do których dochodzą widoczne na górze trymery wspólna jest oś z którą łaczą sie te dwa wyprowadzenia nie będące na rogu, łacząc obie sekcje szeregowo pozbędziesz sie połaczenia obrotowego z obwodu, ale nie wiadomo jaka będzie pojemność i co znaczy te 20pF w kondensatorze który jest conajmniej podwójny. Na dodatek nie widziałem jescze takiej konstrukcji kondensatora żeby nie miał folii pomiędzy elektrodami więc po mojemu to może nie być powietrzny.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Witam, odnośnie folii miedzy elektrodami to występują cieniutkie jej warstwy w statorze. A co do indukcyjności pętli: tu jest pewna zagadka, otóż miernik nic nie pokazuje.
    Narazie dziękuję za odpowiedź, przy wolnej chwilii na początek spróbuję połączyć sekcje w szereg i sprawdzić jak się będzie sprawować. Jeżeli nie będzie żadnych rezultatów, spróbuję stworzyć z blaszek miedzianych.
    Jeszcze raz dziękuje za odpowiedź.
    Miłego wieczoru.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    BadCommand napisał:
    Kondensator był kupiony jako 20pF.

To jest jakowyś wylut, po pierwsze to bym go sprawdził na zwarcia. Sądząc po istnieniu dwu trymerów jest to kondensator podwójny (dwusekcyjny).
    Co do owych 20pF to miałbym spore wątpliwości - wygląda mi to na kondensator z odbiornika AM, o pojemności sekcji rzędu 500pF.

jarek_lnx napisał:
    W tym zastosowaniu ważne jest aby kondensator miał jak najmniejszą rezystancję szeregową (połączeń) żeby dobroć anteny była duża i jeśli ma służyć również do nadawania ważne żeby wytrzymywał duze prądy i wysokie napiecia, zobacz w sieci zdjęcia jak wyglądaja takie kondensatory i jak ludzie sobie radzą żeby nie było połaczeń ruchomych. Wydaje mi sie że twój kondensator słabo sie do tego nadaje, ze swoimi cienkimi i delikatnymi połaczeniami, jaką masz indukcyjność pętli?

Otóż to - lepiej poszukać powietrznego trymera do tego zastosowania.

jarek_lnx napisał:
    Na dodatek nie widziałem jescze takiej konstrukcji kondensatora żeby nie miał folii pomiędzy elektrodami więc po mojemu to może nie być powietrzny.

Właśnie - do zastosowań nadawczych raczej sie nie nada...

BadCommand napisał:
    A co do indukcyjności pętli: tu jest pewna zagadka, otóż miernik nic nie pokazuje.

Patrzyłeś do instrukcji jaki jest zakres pomiarowy? Jaka ma być teoretycznie indukcyjność? Jeśli to jeden zwój to zapewne indukcyjność niemierzalna miernikiem...

BadCommand napisał:
    spróbuję stworzyć z blaszek miedzianych.

Albo kup kilka kondensatorów ceramicznych 4,7 - 10 - 15 -22 pF i poskładaj doświadczalnie odpowiednią pojemność.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie, udało mi się kupić ów kondensator na portalu, jest też tam link do galerii, żeby rozwiać wątpliwości. Link
    No ale przepadło, w takim razie, przy chwili czasu postaram się poszukać czegoś innego w zamian za ten kondensator.
    Cytat:
    To jest jakowyś wylut, po pierwsze to bym go sprawdził na zwarcia.

Ślady cyny widziałem przed zakupem. Odnośnie zwarć to nie ma.
    Cytat:
    Jeśli to jeden zwój to zapewne indukcyjność niemierzalna miernikiem...

To zapewne tłumaczy, dlaczego nie mogłem zmierzyć, ot własna głupota.
    Cytat:
    Albo kup kilka kondensatorów ceramicznych 4,7 - 10 - 15 -22 pF i poskładaj doświadczalnie odpowiednią pojemność.

Ceramika poradzi sobie przy nadawaniu?