Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty, ładny i efektowny subwoofer aktywny do pokoju

centrumnapraw 17 Sty 2015 23:21 7668 11
  • Przedstawiam swój subwoofer aktywny.
    Konstrukcja prosta. Potrzebne materiały w 70% dostępne na miejscu.

Cel pracy to wzbogacenie akustyki dodatkowym niskim basem. Cel został osiągnięty.

Płyta 18mm zakupiona w Castoramie wraz z okleiną i łącznikami. Dla usztywnienia konstrukcji każdy element osadzony na kołkach drewnianych i na końcu sklejone.
    Wszystkie otwory wykonane wyrzynarką do drewna.

Dwa głośniki zostały po starym samochodzie, nie wiem jaką mają moc, bo dawno straciły naklejkę znamionową, ale z tego co pamiętam, to każdy miał jakoś po 120W.

Tubę bassreflex kupiłem w elektronicznym sklepie. Dla bajeru i wskazówki, że subwoofer działa, przykleiłem w tubie bassreflex pasek z trzema niebieskimi LEDami.

Użyty wzmacniacz to Voice Kraft VK-180 o mocy 180W, nominalnej 120W. Jest tani w zakupie, koszt ok. 50zł. Bardzo przyjemny i funkcjonalny wzmacniacz. Bezproblemowo zasila dwa głośniki spięte w szereg bez żadnego jęknięcia. Przy max basie dioda zasilania nawet nie przygaśnie. Ma bardzo dobrą regulację częstotliwości 40 Hz - 20 000 Hz. Wzmacniacz ma zabezpieczenie przed charakterystycznym strzałem w głośniki w czasie włączania/wyłączania wieży, jest cichutko.

Wzmacniacz musi mieć zasilanie 12V ok 10A, więc użyłem idealnego zasilacza do zasilania LED'ów 12V 10A o mocy 120W.

Montaż subwoofera:

Prosty, ładny i efektowny subwoofer aktywny do pokoju Prosty, ładny i efektowny subwoofer aktywny do pokoju Prosty, ładny i efektowny subwoofer aktywny do pokoju

A tak prezentuje się subwoofer:

Prosty, ładny i efektowny subwoofer aktywny do pokojuProsty, ładny i efektowny subwoofer aktywny do pokojuProsty, ładny i efektowny subwoofer aktywny do pokoju

Subwoofer dobrze się sprawuje przy muzyce, przyjemnie gra niskim czystym niecharczącym basem. Można oczywiście ustawiać sobie zakres basów i moc.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    centrumnapraw
    Poziom 14  
    centrumnapraw napisał 246 postów o ocenie 27, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Słupsk. Jest z nami od 2014 roku.
    centrumnapraw
    Poziom 14  
    Bez przesady, to nie sprzęt sklepowy, jak bym miał robić takie subwoofery seryjnie to obliczenia wskazane. Złożyłem ten subwoofer dla zabawy i efekt wyszedł pozytywnie. Kiedyś zajmowałem się troszkę audio, więc teraz robiłem wszystko na "wyczucie". Jedyne założenie było takie że ma być określonych wymiarów żeby zmieścić się w wolną przestrzeń między regał a grzejnik i aby wykorzystać nieużywane głośniki bo szkoda było wyrzucać.
    Freddy
    Poziom 43  
    centrumnapraw napisał:
    Bez przesady, to nie sprzęt sklepowy, jak bym miał robić takie subwoofery seryjnie to obliczenia wskazane

To, że nie sklepowy, nie znaczy, że nie należy dokonać obliczeń :D.

Wzmacniacz kompletnie nie nadaje się na subwoofer, nie mówiąc już o tym, że bez żadnych obliczeń.
    Nawet nie wiesz jakie głośniki zastosowałeś. Ten Twój "subwoofer", to zwykła pseudo kolumna.
    Pseudo, bo kompletnie nic nie jest dopasowane do niczego, oprócz wymiarów wymyślonych pod kątem mebli.
    Zima99
    Poziom 2  
    Ja w trochę innym tonie.
    Bardzo dobrze, że miałeś pomysł. A jak miałeś pomysł, to zebrałeś się i z tego co miałeś spróbowałeś coś zrobić. Pewnie miałeś sporo satysfakcji i o to właśnie chodzi. Jeśli dźwięk Ci odpowiada, to może zbiegiem okoliczności elementy pasują do siebie.
    Gratuluję chęci i wytrwałości. Zawsze to lepiej niż trawić czas na „twarzoksiążce” ;-)
    Zawsze warto iść dalej. Posłuchaj innych subwooferów (w sklepie, salonie audio, u kolegów…) i wyczuj, czy jest tak samo, czy może inaczej. Może lepiej. Na tym forum znajdziesz masę informacji o podstawowych zasadach budowy kolumn. Warto o tym poczytać. W dziale „video poradniki” jest fajny kanał na YT, który podaje tą wiedzę w przystępny sposób. Pooglądaj. Może zdecydujesz, że warto zbudować nową konstrukcję.
    Pamiętaj, na krytykę narażony jest każdy. Nie tylko początkujący. Nawet jak zbudujesz coś super zaawansowanego to, spotkasz się z zarzutem, że to przerost formy nad treścią.
    To na co bym zwrócił uwagę to:
    1. Spinanie głośników w szereg jest złym pomysłem. Lepiej równolegle, ale uwaga na dopasowanie impedancji. Możesz spalić wzmacniacz
    2. Zasilacz do ledów, jest najczęściej zasilaczem impulsowym. Może generować sporo zakłóceń. W takich konstrukcjach bezpieczniej użyć tradycyjnego z transformatorem i odpowiednią filtracją przy pomocy kondensatorów. O te 12V zasilania nie musisz się martwić. Spokoje może być nawet 15V. Ważniejszy jest zapas mocy zasilacza. Często się przyjmuje że powinno to być 1,5 do 2x moc wzmacniacza
    3. Obudowa. Płyta meblowa może być, choć MDF lub sklejka jest zdecydowanie lepsza. Bardzo bardzo ważna jest wytrzymałość mechaniczna a także szczelność obudowy. Dlatego skrzynie kolumn powinny być klejone a nie tylko skręcane na kątowniki
    4. Wnętrze kolumny powinno być wytłumione by zminimalizować odbicia fali dźwiękowej i uniknąć rezonansu ścian kolumny.
    5. Niebieska dioda…. Hmm. Kwesta gustu. Ja bym nie zamontował
    Powodzenia w dalszych konstrukcjach. Idź dalej
    Pozdrawiam
    mkpl
    Poziom 37  
    Witam
    Sub ciekawy a jeszcze ciekawsze podejście do wzmacniacza :D

Czy byłbyś w stanie rozpisać jakie tranzystory i układy scalone są użyte w tej końcówce? i zrobić w miarę ostre zdjęcie ścieżek i elementów?

W to, że ta końcówka ma aż 120W to nie wierzę, nie ta kasa nie ten radiator. Aczkolwiek zainteresowała mnie mechanika gotowy sterownik przetwornicy i filtr :) resztę da się wybebeszyć i zrobić z tego coś z sensem. Stąd też, moje zainteresowanie tym wynalazkiem bo mechanikę zrobić samemu to większa sztuka jak elektronikę...
    rosomak19
    Poziom 20  
    Chyba się kolega trochę rozpędził z tą regulacją f ;) powinno być od 40Hz do 240Hz. Tak jak ktoś wyżej wspomniał, ja też bym nie robił z suba, czy kolumny "choinki", ale to kwestia gustu. Ja preferuję prostotę, mi wystarcza jedna mała dioda do "pokazania", że dane urządzenie jest włączone.
    robll444
    Poziom 10  
    centrumnapraw napisał:
    Jedyne założenie było takie że ma być określonych wymiarów żeby zmieścić się w wolną przestrzeń między regał a grzejnik i aby wykorzystać nieużywane głośniki bo szkoda było wyrzucać.

Myślę, że cel został osiągnięty ;)
    centrumnapraw napisał:
    Dwa głośniki zostały po starym samochodzie, nie wiem jaką mają moc, bo dawno straciły naklejkę znamionową, ale z tego co pamiętam, to każdy miał jakoś po 120W.

Najprawdopodobniej bliżej 12W niż 120W ;).
    Ale poważnie:
    Wygląd zewnętrzny jest ok, jest schludnie, montaż na kołki i silikon wygląda solidnie. Te plastikowe kątowniki raczej niewiele dadzą, ale lepiej coś niż nic. Diody też nie będę się czepiał, Jak uszczelniłeś tylną ściankę ?
    Natomiast cała reszta słabo !
    1. Spinając głośniki w szereg, ryzykujesz rezonans
    2. Wzmacniacz VK samochodowy do domu, zagra to, ale po co tak kombinować, dużo lepszym pomysłem byłoby coś na wyższe napięcia. Z 12V bez kombinowania da się wyciągnąć nie więcej niż 5 - 6W, a do tego dochodzą większe spadki napięcia. Dokonywałem kiedyś obdukcji wzmacniacza samochodowego VK chyba 80W, okazało się, że realnie ma on ok 22W przy thd 10%.
    3. Zasilacz do ledów da 12V pewnie z niemałymi zakłóceniami, mogłeś najprzyjemniej dać jakiś dodatkowy filtr LC. Poza tym dając 12V, masz pewnie ok 80% mocy mominalniej, z czego i tak wykorzystujesz połowę bo masz 8ohm na wyjściu.
    4. Obudowa BR dla głośników o zupełnie nieznanych parametrach, bez sensu. Głośniki noname można co najwyżej wpakować w obudowę zamkniętą.
    5. Brak jakiegokolwiek wytłumienia plus to co napisałem poprzednio to niemal gwarancja dudnienia, brzęczenia itp.
    6. i na koniec szczegół, brakuje mi tu gniazda zasilania.

Także ogólnie jest trochę słabo.
    rosomak19
    Poziom 20  
    robll444 napisał:
    Brak jakiegokolwiek wytłumienia plus to co napisałem poprzednio to niemal gwarancja dudnienia, brzęczenia itp.

Subwoofery tłumi się słabo, lub nawet w ogóle.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    robll444
    Poziom 10  
    Wyobrażam sobie, że można nie tłumić suba BR. Ale jakoś tu brak czegokolwiek trochę mnie razi ;)
    Ja pudła zamknięte tłumiłem na maxa, BR-y słabo lub średnio, w zależności od tego jak brzmiało. Wolę raczej miękki i ciepły bas.