Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena zew LTE do routera Huawei E5377

18 Sty 2015 00:17 17346 8
  • Poziom 2  
    Witam. Proszę o pomoc. Kupiłem LTE w Play w Wołowie woj. dolnośląskie. Z mapki wynikało, że w moim miejscu zamieszkania jest pełen zasięg LTE a rzeczywistość jest taka, że LTE jest za oknem, a wewnątrz brak. Zgłosiłem reklamację i po 2 tygodniach odpowiedzieli, że nic nie mogą zrobić i nie pomogą mi z doborem anteny zewnętrznej bo to zależy od wielu czynników. Dadzą mi rekompensatę 15 zł w abonamencie za następny miesiąc. Nieźle co? No nic, trzeba coś radzić. Pomóżcie co dokupić, jaką antenę? Mam router Huawei E5377 i nawet nie mogę się zorientować gdzie w Wołowie jest BTS z LTE Play, na mapkach w Necie nie znalazłem. Dzięki za pomoc. Sprawa chyba do Rzecznika Praw Konsumenta się nadaje.
    Artur
  • Switche POE
  • Poziom 16  
    Najlepsza będzie antena kierunkowa, np. z oferty Cybertech.
    Ta jest niezła: Antena Dualna LTE/4G 10dBi do HUAWEI E5373, E5377 MIMO.
    Ale musisz się dowiedzieć gdzie jest zlokalizowany BTS, żeby ustawić ją w odpowiednim kierunku. Sporo zależy od odległości od BTS i jakie są po drodze przeszkody. Według bazy UKE, Play ma nadajnik LTE w Wołowie przy ulicy Koszarowej. Na mapie jest tam kościół.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Operator nie gwarantuje zasięgu to internet mobilny. Przed podpisaniem umowy robi się test u siebie. W 90 % lokalizacji w Polsce trzeba się liczyć z zakupem anteny kierunkowej, szczególnie do LTE. Ale to nie jedyny błąd, który popełniłeś. Dużo większy to zakup tego E-5377 w Play. To mobilny router MIFi nie polecany do pracy stacjonarnej 24/7. Ma słabe WiFi, brak mu LAN i ma bardzo delikatne gniazda CRC9 anten zew. Na dodatek za wart 300 zł router zapłacisz w Play 24x30=720 zł. Co do zasięgu to nie podałeś swojej lokalizacji więc trudno pomóc. BTS LTE1800 Play w centrum Wołowa działa. Pozostaje zakup anteny Dual LTE na 1800MHz. Jej dobór zależny od lokalizacji i odległości od tego BTS-a.
  • Switche POE
  • Poziom 16  
    matek451 ma rację. Ten router to nie był najlepszy wybór. Lepiej było wziąć modem USB (np. E3272) i router do LTE. Ja mam tani TP-LINK TL-MR3420 (120zł) ze wspomnianym modemem i LTE działa bardzo dobrze nawet bez anteny zewnętrznej. Mam do BTSa około 900m w linii postej z zabudowaniami po drodze.
  • Poziom 2  
    Dzięki wielkie za szybką odpowiedź. Wiem już więcej. Z routerem no trudno kupiłem, dałem trochę mniej bo wyszło 18x10+49=229zł. Może dam z nim radę, potwierdzam że ma słaby zasięg WiFi, w starym domu z grubymi murami to problem. Sprawdziłem odległość od BTSa 1200m, ale po drodze drzewa i dachy domów. Mam wolny maszt przy oknie to zamontuję tam antenę myślę że zmieszczę się w granicy 10m kabla. Wiec teraz konkretnie przy tych informacjach mam pytania:
    1. Jaka antena i z jakim okablowaniem (2 przewody?), jaki jej zysk by wystarczył żeby nie przegiąć?
    2. Gdybym chciał zwiększyć zasięg WiFi to mogę ten mój routerek z Play podłączyć do jakiegoś routera D-linka (takiego 3 w 1 tzn z lepszym WiFi i z portami LAN).
    Co proponujecie. Dzięki za pomoc.
    Artur
  • Poziom 16  
    Ciężko będzie z tym routerem. Może uda się go zwrócić albo odsprzedać i kupić bardziej odpowiedni do potrzeb zestaw modem+router? Skoro i tak zamierzasz rozszerzyć zasięg WiFi stosując drugi router, to takie rozwiązanie nawet wyjdzie taniej. Z mój zestaw zapłaciłem 280zł (modem E3272 i router TL-MR3420). Teraz śmiga bez anteny zewnętrznej w odległości 900m od BTSa i nawet nie stoi przy oknie.

Ta proponowana wcześniej przeze mnie antena może być za mocna przy tak małej odległości od BTSa. Ale zaznaczam że w kwestii anten nie mam zbyt dużo doświadczenia, więc może ktoś coś jeszcze podpowie w tej sprawie.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Co to za oferta na 18 m-cy ze sprzętem i w jakiej cenie oraz z jakim limitem i czemu E-5377 za 49 zł? Antena Dual LTE 10dBi z Cybertecha z kablem 10m zapewni ci zysk 5-6dBi. Do tego dojdzie zysk z powodu przeniesienia punktu poboru sygnału na zewnątrz. W sumie około 15dB.Przy tej odległości powinna wystarczyć. Mocniejsza http://www.cybertech.com.pl/p132,antena-dualna-lte-4g-15dbi-do-huawei-e5373-e5377-mimo.html ma zysk około 10-11dBi z takim kablem. MiFi nie ma LAN więc aby skorzystać z niego musisz mieć D-Linka z funkcją repeater-słabe rozwiązanie, zawodne , niestabilne i obcinające prędkość. Lub dwa routery spięte po LAN. jeden jako AP Client do odbioru po WiFi od E-5377 i drugi jako AP do rozsyłania po WiFi.
  • Poziom 2  
    Za oknem router E5377 wskazuje LTE z siłą sygnału 4/5.
    To jaka antena powinna być? Chyba ta mocniejsza 40 zł drożej to nie problem.
    I jaki długi kabel, tzn jeśli wezmę np. długości 6 m i po montażu 1m będzie w zapasie to tak może zostać? czy skrócić i zarobić znów końcówki? Czy lepiej dobrać idealnie długość? (tylko boję się jak wyjdzie z montażem).
    Co do oferty w Play to formuła rodzinna +.
    Pozdrawiam Artur
  • Poziom 14  
    Według mapki, BTSa Playa masz na Koszarowej Link