Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłaczenie przewodów do lampki pod półką

18 Sty 2015 08:53 1419 5
 • Poziom 8  
  witam, mam problem z podłączeniem przewodów do lampy pod półka kuchenną, z lampki wychodzą dwa kable i z włącznika lampki wychodzą dwa, od transformatorka ma trzy kostki, jedna biała i dwie pomarańczowe, podłaczenie przewodów do lampki pod półką podłaczenie przewodów do lampki pod półką jak je podłączyć?
 • Moderator sekcji Technicznej
  Weź sobie do serca uwagę, że
  Nigdy niczego nie podłącza się bez sprawdzenia, co do czego łączysz!!! To nie jest zgaduj - zgadula, napięcie 230V jest niebezpieczne i potrafi zabić!
  Dopóki nie jesteś pewny na 100%, że to można zrobić, to nie ryzykuj!

  A podpowiedzieć to nikt nie da rady, gdyż widok przewodów i kolor kostek niczego nie mówi, wszystko trzeba sprawdzać przyrządami i/albo miernikami. Dopiero wtedy można podjąć decyzję.
 • Specjalista elektronik
  Po pierwsze, trzeba przeczytać, co jest na tym napisane - mam wrażenie, że na lampce jest gdzieś z lewej "12V", ale odbicie światła powoduje, że widać tylko fragment tego napisu - może to jest lampka halogenowa 12V? Jeszcze jest wyżej napis "OPT-20S" - pytamy wujka Google i mamy: http://gtv.com.pl/pl/produkty/oswietlenie/osw...towa-trojkatna-z-wlacznikiem-opt-20s/625.html

  Niestety, transformator nie jest tam pokazany, oznaczenia wyłącznika też są nieczytelne - a trzeba wiedzieć, które końcówki transformatora mają być podłączone do sieci, a które do lampy (bo łącząc do sieci niewłaściwe końcówki spalisz transformator), i w którą stronę, skoro to jest DC (chyba to jest do LED-ów); wyłącznik pewnie ma być po stronie sieci, żeby odłączał i transformator, a nie lampę od transformatora.
 • Poziom 8  
  tak jest to lapma opt-20s,
  podłaczenie przewodów do lampki pod półką

  dodaje zdjecie transformatorka kable wychodzace z niego mozna podzielić na kabel wychodzacy bezposrednio z transformatorka jest blizej włącznika i kabel wychodzacy z transformatorka zaza pomoca kostki jest blizej lampy. podłaczenie przewodów do lampki pod półką
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Oprawa jest na 12V, brak zacisku na PE więc nie powinna byc połączona z siecią 230V - a sądząc po dwu przewodach ktoś wyłącznikiem próbuje załaczać obwód sieciowy - to nie jest prawidłowe podejście.
  Co do prawidłowego podejścia - przetwornicę (bo to przetwornica a nie transformator) podłącz na stałe do sieci, wyjscie przetwornicy sprowadź przewodem do lampki i w lampce połącz wyłącznik z oprawką szeregowo.

  Jeśli powyższy opis nic ci nie mówi - zamów elektryka.
 • Specjalista elektronik
  Na transformatorku (to chyba jest takie coś, co się nazywa "transformator elektroniczny") powinny być napisy, nie widzę ich na zdjęciu. Ale jeśli to jest nowy sprzęt, to proponuję iść do sklepu (z paragonem!) i poprosić o instrukcję, co gdzie podłączyć - sklep ma obowiązek udzielić takiej informacji, do 2 lat od zakupu.

  A może to zostało sprzedane razem z wtyczką do sieci elektrycznej i ona wciąż jest? Jeśli tak, to pewnie trzeba podłączyć lampę poprzez wyłącznik do drugiego kabla - ale o ile pamiętam, tych transformatorków nie wolno podłączać bez obciążenia, więc pasuje, żeby wyłącznik był od strony sieci, a nie lampki...