Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka LG F12A8ND - wirowanie i obroty bębna dudni i szarpie, dyskusja

comandos21 16 Feb 2015 02:02 27429 134
    freebsd
    Level 39  
    tutrus wrote:
    Zastanawiam się nad podłożeniem takich gum pod nóżki, dzisiaj widziałem w NeTTo za 9,99 zł, ale to znowu podniesie pralkę o jakieś 1 cm

Podkładki pod nóżki pralki pomogą na Twój problem, ale jak już naprawisz pralkę to polecam. Ja kupiłem gumy Elektroluxa, ale musiałem je usztywnić: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2013/12/naprawa-pralki-hoover-ai120-wyciszenie.html Na nie zmodyfikowanych podkładkach pralka "tańczyła".
    comandos21
    Level 18  
    Aha, no bankowo będzie chudziła normalnie, na 1 filmiku masz jak powinna chodzić ;)

Gumy dobry pomysł ale u mnie mimo tego tłucze się coś w środku:)
    freebsd
    Level 39  
    Źle napisałem, zjadło mi "nie". Powinno być: "Podkładki pod nóżki pralki nie pomogą na Twój problem, ale jak już naprawisz pralkę to polecam."
    W internecie jest dużo osób mających ten sam problem z pralką LG, i to z różnymi modelami. Ciekawe jaką usterkę stwierdzi serwis.
    comandos21
    Level 18  
    tutrus wrote:
    Chodziło mi, o sprawdzenie tych ruchów bębna czy też haczy o coś........

Ale tego nie sprawdzisz na wył. ponieważ jest wł. hamulec, musisz najpierw włączyć ją aby odblokować , wtedy masz że tak powiem "luźny bęben".
    tutrus
    Level 10  
    Byłem w sklepie ale doszło do mnie, że nic nie sprawdzę bo są przecież zamontowane śruby. I bęben stoi jak talala. U mnie na wyłączonym nie zauważyłem żadnego hamulca, można ruszać bębnem we wszystkie strony :(. Comandos21 różni nas jakieś 20 km, jak byś był w mojej okolicy daj znać i wpadaj :) to sam zobaczysz jak jest u mnie. Pozdrawiam
    comandos21
    Level 18  
    No oki, wpadnę jak bd przy okazji na kawę ale obejrzałem twój film ze 3 razy i słyszę, że twoja ma identycznie tyle, że moja bardziej dudni heh :)
    Jutro wzywam serwis i bd domagał się wymiany na 100% produkt, jeżeli serwis stwierdzi iż jest wszystko ok a nadal bd dudniła zgłoszę fakt do biura praw konsumenta, nie mam zamiaru się patyczkować...Jestem tak wkurzony, że produkt za prawie 2 tys. tak szybko zaczął chodzić jak 15-letnia pralka z wadliwymi łożyskami :)

Śmiesznie to zabrzmi ale żeby wyeliminować fakt przesuwania się pralki pozaznaczałem cienkopisem kreski na 4 nóżkach oraz kafelkach i ani mm się nie przesunęła do tego na dzień przykleiłem nóżki do kafelek ale widzę, że to ewidentna wina amortyzatorów/tulejek lub łożyska(bo też w niej jest jedno łożysko albo poluzował się ciężarek przymocowany do obudowy bębna.

Drzwiczki mnie też wkurzają, przy wirowaniu uderzają tym "dzyndzlem" metalowym o mechanizm elektro-blokady w zamku od środka, to jakaś porażka.
    tutrus
    Level 10  
    No to czekam z niecierpliwością na informację co za licho. Pozdrawiam
    comandos21
    Level 18  
    Witam, za 30min przyjedzie serwis i się okaże co nawaliło....
    comandos21
    Level 18  
    No więc tak, wszystko sprawdził silnik itd...
    Wymienił profilaktycznie amortyzatory mimo,ze tamte były jak nowe.
    Ruchy bębna te, przy których pralka chodzi w wibracje, dudni i drzwiczki stukają uzasadnił.
    "Ruchy bębna podczas wchodzenia w wibracje są uzasadniane tym, ze bęben ustawia pranie i sam dobiera ruch taki by je rozłożyć i tak się będzie działo dopóki go nie ułoży, ponieważ system w wirnikach pralek LG ma luźne formowanie prania"

Oczywiście ja słyszałem jakieś tam tykanie w tle a on nic kompletnie nie słyszał...Ale z 2 strony to kurcze facet naprawia te pralki już troszkę długo (z rozmowy wychodziło, że kilka dobrych lat serwisuje) i chyba wie jak ma ona pracować normalnie...

Pokazałem mu filmy te, które tu wstawiłem uznał, ze dudnienie mogło wystąpić ponieważ pralka się lekko przesunęła.

Oczywiście pralka przy nim ciupkę ciszej chudziła, nie wiedzieć czemu heh (przestraszyła się).
    Ale z 2 str to ją odsunął od ściany dosyć sporo i tak myślę, ze być może to że pralka stoi we wnęce bądź przy ścianie powoduje spotęgowanie dźwięków(na tylnej pokrywie nie było wygłuszenia).

Jeszcze mówił, że też dużo zależy od tego jaki rodzaj prania włożymy, np. przy praniu cięższych rzeczy może brać więcej wibracji, ponieważ jej jest ciężej rozłożyć sobie pranie

Facet bardzo kumaty i widać, że nie ciemny w serwisowaniu.
    W ogóle odsunął ją i nawet nie poziomował, tylko naciskał całym ciałem i dłońmi na przeciwległe boki od góry.
    Zapytałem dlaczego nie poziomuje, ja poziomowałem wręcz idealnie... Odpowiedział z uśmiechem "widzi pan,z doświadczenia wiem, że poziomowanie przy użyciu poziomicy nie jest idealnym wyznacznikiem dobrego ustawienia pralki, bardziej ważne jest to żeby pralka stała stabilniej na wszystkich 4 nóżkach, dlatego wolę tą metodę poziomowania."
    Kolejna sprawa to to żeby ustawić ją tak by bęben był lekko ustawiony ku tyłowi jak już się poziomuje.

Aha przyjrzałem się jej od góry po odkręceniu pokrywy i kompletnie nic nie uderza o boku ani o żaden inny element, po dotykałem tych ciężarów i też ani drgną.

Wychodzi na to, że to taki jakby subiektywny syndrom usterki, co mam na myśli? to, że jak się ma pralkę mega głośną to przeszkadza głośność i tyle, po jakimś czasie się przyzwyczajamy a tu nagle dostajesz nówkę pralkę, która jest praktycznie bezgłośna i tu klops bo już słychać każde jej zachowanie nawet te drobne( już człowiek myśli, ze jest coś nie tak)

Za wezwanie serwisu nie zapłaciłem mimo iż nie było konieczności wzywania go.
    tutrus
    Level 10  
    Hmmm, przeczytałem twój post 3 razy :). I tak jak już wcześniej pisałem, może jesteśmy przewrażliwieni :(. Popatrz jak teraz będzie z tymi nowymi amorkami. A co do poziomowania, to przód pralki ma być lekko wyżej ?????
    comandos21
    Level 18  
    Tak przód ma być lekko wyżej, chodzi nadal jak chodziła ale dodatkowo się przesuwa bo woda z bębna przypadkowo się mu wylała jak ją przechylił i mówił ze teraz pewnie eis bd przesuwała bo ma śliskie nóżki. Rzeczywiści się przesuwa teraz i ślizga heh:)
    Trudno taki już ten model jest.
    Dodam, że facet na 1200obr. prał i była cicha a ja na ogól na 800 lub 100obr. piorę, on mówił że amplituda drgań jest mniejsza na max. ilości obrotów.

Dodano po 5 [godziny] 2 [minuty]:

0:48min >>>
    Tu widać jak drzwiczki uderzają, wg. serwisanta taki jest urok tego zamka drzwiczek, ponieważ nie jest on z plastiku jak to w większości pralek.
    comandos21
    Level 18  
    Dziś nagrałem kolejny filmik, może ktoś oblooka:

Tomek945
    Level 11  
    Witam. Podepnę się pod temat,ponieważ mam dokładnie ten sam problem z tym samym modelem.Pralka zakupiona jakieś pół roku temu.Juz na dzień dobry czyli przy pierwszym praniu,podczas rozruchu wirówki oprócz głośnego dudnienia,drzwiczki pralki zachowywały się w sposób jakby za chwile miały zostać wyrwane.Od razu postanowiłem poinformować o tym fakcie serwis.Niestety serwisant stwierdził,że pralka działa prawidłowo,a odgłosy które się z niej wydobywają podczas wirowania są zjawiskiem normalnym i nie należy się tym przejmować.Od razu wiedziałem,że jest to ściema.Próbowałem zasugerować,że być może albo jest to wina amortyzatorów,albo z układu wyważania wsadu,ponieważ przynajmniej moim zdaniem żadna nowa sprawna pralka nie powinna się w taki sposób zachowywać.Jednak żadne argumenty do niego nie przemawiały.Pomyślałem sobie wtedy,że faktycznie dam sobie na jakiś czas spokój aż pralka naprawdę zacznie się sypać i wtedy ponownie zacznę w tym temacie działać.
    I teraz po pół roku użytkowania "sprawnej"(wg serwisu) pralki,mogę śmiało stwierdzić,że chodzi jak stary zdezelowany złom.(czego się oczywiście spodziewałem)
    Po pierwsze - dudnienie połączone z efektem "wyrywania drzwi"podczas rozruchu wirówki jest o wiele intensywniejsze niż na początku i występuje teraz przy KAŻDYM wirowaniu,bez względu na ciężar załadunku.
    Po drugie - podczas wirowania na wyższych obrotach amortyzatory zaczynają bardzo głośno klekotać jakby za chwile miały się od czegoś oderwać,czego wcześniej w ogóle nie było.
    I po trzecie (nowość od jakiegoś tygodnia) - pralka całkowicie przestała wyważać pranie przed wirowaniem,przez co jestem zmuszony podczas płukania stać w łazience i pilnować każdego wirowania,żeby przypadkiem całkowicie jej nie rozerwało.
    Myślę,że w tym tygodniu jak będę miał więcej czasu umówię serwisanta i zobaczymy co teraz mądrego powie.Ale już i tak wiem,ze nawet jeśli naprawa zakończy się powodzeniem,i tak od razu ją sprzedaje i z powrotem wstawiam swoją 16 letnią Gorenje,która do dziś chodzi bezszelestnie.Nie wiem co mnie podkusiło żeby ją wymienić i to w dodatku na wyrób pralkopodobny firmy LG...
    comandos21
    Level 18  
    Witaj Tomku, :) patrz najwyraźniej serwis LG ma w d... klienta i tyle już z góry uslyszałem te same słowa od serwisanta co ty :)
    Mi wymienił amortyzatory...
    Też sugerowałem coś z cewkami bądź z osią bębna(może krzywa) niestty serwisant swoje musiał powiedziec i tyle, zresztą jak na złosć pralka przy nim chodziłą całkiem dobrze...
    Nadal mam dudnienie podczas wstępnego odwirowywania prania podczas płukania i dudnienie drzwiczek..
    Póki co daję sobie z nią spokój i poczekam aż coś się stanie.
    Powiedz mi czy twoja pralka tez gdy patrzysz na środek bębna podczas prania ma tez jakby eliptyczny cykl?
    Najgorsze jest to, że mnie podkusiło przedłuzyć gwarancję o 3 lata :/

Dodano po 1 [minuty]:

freebsd, no wiesz ale u mnie np. to dudnienie wywodzi się z wnętrza bębna on wtedy jakby ma ruchy przód/tył i to skutkuje tym dudnieniem i ruchem- pchaniem drzwiczek.
    stiff12
    Level 22  
    A tak to wydłużenie gwarancji to pic na wodę!
    comandos21
    Level 18  
    Tomku powiedz mi jak wygląda ten serwisant? Był postawnym/grubawym kolesiem z brodą?
    stiff12
    Level 22  
    comandos21 nie myl pojęć, ale porównanie jest ok! LG to najlepszy sprzęt mają w Telewizorach LED itp.
    Tomek945
    Level 11  
    comandos 21. Jak będę miał więcej czasu to wstawię filmik i zobaczysz jak sie zachowuje podczas prania i wirowania.
    Amortyzatory sa juz w takim stanie,ze ostatnio nawet przy praniu większej ilości rzeczy np pościeli, podczas prania słychać lekkie stukanie,czyli ewidentnie sytuacja sie pogarsza.
    W sumie dobrze,że usterki wychodzą na wierzch,bo dzięki temu technik nie będzie w stanie zamydlić mi oczu tekstem typu "taka jej uroda".
    Ty również nie powinieneś im odpuszczać bo sam fakt,że Twoja pralka dudni i szarpie podczas wirowania,znaczy że jest uszkodzona a to z pewnością z czasem doprowadzi do jakichś dalszych uszkodzeń.Gorzej tylko gdy takie uszkodzenia uaktywnią sie dopiero po wygaśnięciu gwarancji...

Co do serwisanta - u mnie był technik z mojego miasta,który ma podpisaną umowę z LG,więc z pewnością mieliśmy innych techników...
    I jeszcze odnośnie Twojego pierwszego pytania - nie,nie zauważyłem,żeby podczas prania bęben obracał sie w sposób eliptyczny.Pod tym kątem wszystko jest z nią dobrze.

W ogóle chciałbym zapytać czy u Ciebie tez tak jest,że gdy złapiesz bęben w dolnej jego części tuż przy gumowej uszczelce i zaczynasz nim lekko poruszać do przodu i do tyłu,to czy słychać jakieś odgłosy amortyzatorów?u mnie nawet przy lekkim takim ruchu amortyzatory klekoczą jakbym je wyrywał z jakichś zawiasów...
    comandos21
    Level 18  
    U mnie słychac tak normalnie w sumie odgłosy tyle, ze bęben przy ruchach mocniejszych przód/tył uderza jakby o tylną ścianę obudowy, też tak masz?
    Za chwilke wrzuce film bo takie pisanie niczego nie tłumaczy ;)

Mówisz zebym nie odpuszczał, przeciez nie będę ich co miesiąc wzywał, poczekam popiorę i za pół roku znow zadzwonię.
    Kurcze dobrze byłoby żeby użytkownicy petycję zebrali na temat wadliwego produktu i to do Urzędu Ochrony Konsumentów.
    Tomek945
    Level 11  
    Nie,akurat moja pralka nie uderza w tylną pokrywę,ale za to klekocze...

Tak czy inaczej na pewno nie możemy tej sprawy tak łatwo odpuścic bo ewidentnie widać,że nasze pralki są zepsute,a serwis sprytnie próbuje nam wmówić zupełnie coś innego.
    Zresztą mam jeszcze kilka zastrzeżeń co do tego sprzętu -
    Prałeś może kiedyś na progranie Bawełna Eco?Jesli tak to czy zauwazyłeś coś bardzo dziwnego?
    comandos21
    Level 18  
    Co do programu to nie kojarzę ale wydaje mi się, że w cyklu płukanie-odwirowanie jak wchodzi na obroty bęben dudnił, mówię tu o tym programie bawełna.

Co do uderzeń o tył, mocniej pchnij bębnem i napisz zcy nadal nic.

Dodano po 2 [minuty]:

Klekotanie przy ruchu tył/przód:

Dodam, że amortyzatory były wymienione na nowe, przy mnie otwierał woreczki.
    Tomek945
    Level 11  
    W momencie gdy bardzo mocno popchnę bęben to rzeczywiście coś tam słychać,ale podczas prania/wirowania nigdy nie słyszałem,żeby silnik uderzał o tylną pokrywę.
    A co do programu bawełna Eco - jak kiedyś przy okazji będziesz prał na tym programie,zwróć uwagę na cykl płukania,tzn ile wykonuje tych płukań i w jakiej ilości wody.U mnie nie wiem dlaczego(sądzę,że jest to kolejna wada)pralka wykonuje tylko dwa płukania(przy pełnym załadunku) i w tak małej ilości wody,że cała wsiąka w pranie,przez co cały cykl płukania odbywa się na sucho.Jak przyjdzie serwisant również mu o tym wspomnę
    comandos21
    Level 18  
    Nie u mnie bardzo często płuka akurat. Ale na Bawełna Eko nie prałem jeszcze, z tego co iem to ona na nim wywaza wsad możliwe, ze to płukanie jest indywidualnie dobierane do różnych wsadów. Te uderzanie o tył obudowy też nie występuje u mnie podczas prania.

A klekotanie jst takie jak u ciebie ?

Fajnie byłoby jakby jakiś serwisant nam podpowiedział dlaczego dudni i łapie ruchy bęben tył/przód
    Tomek945
    Level 11  
    Właśnie obejrzałem Twój filmik i troche zaskoczył mnie fakt,że bęben w Twojej pralce tak łatwo daje sie rozkołysać do tyłu i do przodu.U mnie praktycznie ciężko byłoby tego dokonać bo zawieszenie bębna jest bardziej stabilne
    Co do klekotania - u Ciebie również słychać podobne odgłosy,jednak u mnie takie klekotanie słyszalne jest nawet gdy dotykam bęben jednym palcem popychając go do tyłu i do przodu.U Ciebie bęben był mega rozkołysany,więc odgłos być może był zjawiskiem normalnym.(oprócz dźwięku uderzającego silnika o tył pralki,który również momentami był słyszalny)
    Dziś albo najpóźniej jutro wstawię tutaj swoje filmiki dla porównania i pełnej jasności tematu....
    comandos21
    Level 18  
    No z wielką ąłtwoscią daje się rozkołysac gdy pralka jest wyłączona, kiedy ją włączę to stawia opór na boki i tył/przód.

Dodano po 15 [minuty]:

Tomek, w sensie zaskoczenia negatywnego czy pozytywnego?
    Tomek945
    Level 11  
    No właśnie,moja pralka wiruje bardzo podobnie,chociaż nie wiem czy nie jest jeszcze głośniejsza.Własnie przesyłam swój filmik na youtube to sam ocenisz...
    Natomiast odnośnie Twojego pytania - w sumie nie wiem czy bęben ma być bardziej stabilny czy nie.Dlatego bardziej zaskoczył mnie fakt,ze niby mamy taki sam model pralki a różnie zachowujące się zawieszenia.
    Jednak mimo wszystko z tego co zobaczyłem na Twoich filmikach,Twoja pralka i tak wiruje o niebo lepiej od mojej.U Ciebie problem pojawia się tylko podczas startu wirówki,natomiast gdy wejdzie juz w wyższe obroty staje się cicha.U mnie hałas trwa od początku wirowania do samego końca...