Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

inteligentny dom fibaro czy verde

piotr822 18 Sty 2015 14:05 5580 15
  • #1 18 Sty 2015 14:05
    piotr822
    Poziom 5  

Witam,
    Chciałbym zamontować u siebie tzw inteligentny dom w grę wchodzi tylko bezprzewodowy system szperałem co nie co w necie i nie wiem co wybrać, waham się pomiędzy centralką verde(nie ukrywam tańsza) a fibaro,chyba ,że jest może coś jeszcze?Zwracam się z proźbą o pomoc w tym temacie .

0 15
  • #3 19 Sty 2015 11:52
    piotr822
    Poziom 5  

Tak myślałem o niej tylko wedłóg opisu niema jednej ważnej dla mnie funkcji tzn nie ma możliwości integracji z systemem alarmowym satela. Chyba , że można coś z tym zrobić?

0
  • #5 19 Sty 2015 11:57
    sztywniak2000
    Poziom 10  

Kuniarz napisał:
    Rozważałeś centralkę HC Lite Fibaro ? Jest tańsza od wersji pełnej, a ograniczeń nie ma aż tak wiele.

nie jestem pewien czy to dobry pomysł, bo ograniczeń ma bardzo dużo.
    Samo to, że nie ma LUA, powoduje znaczącą utratę możliwości.
    To co najlepsze w Fibaro, to właśnie pluginy w LUA, a ich w wersji Lite nie ma.
    Jeżeli Fibaro to koniecznie HC2.

Inne bezprzewodówki : Delta-Dore , Homematic, Zipato, Zodianet, Loxone

1
  • #6 19 Sty 2015 12:12
    piotr822
    Poziom 5  

Czyli widzę , że verde odpada? A co do tych innych bezprzewodówek które wymieniłeś , są tak dobre i proste w obsłudze jak fibaro , kompatybilne z satelem?

0
  • #7 19 Sty 2015 12:32
    sztywniak2000
    Poziom 10  

piotr822 napisał:
    Czyli widzę , że verde odpada? A co do tych innych bezprzewodówek które wymieniłeś , są tak dobre i proste w obsłudze jak fibaro , kompatybilne z satelem?

Proste w obsłudze są wszystkie wymienione powyżej.
    Pełną integrację z Satelem ma tylko Fibaro ale w pozostałych można się zintegrować tak trochę naokoło.
    Każdy z tych produktów ma inne zalety i wady.
    Very bym na Twoim miejscu tak szybko nie przekreślał bo to fajna centrala. Do niewielkich instalacji wystarczająca. Jeżeli planujesz podpiąć większą ilość modułów to wtedy HC 2 bo jest kilkukrotnie wydajniejsza od Very.

1
  • #8 19 Sty 2015 13:18
    piotr822
    Poziom 5  

Nie wiem ile jest dużo modułów do takich central mi chodzi o obsługę światła , gmiazdek, rolet , czujników otwarcia drzwi i okien , nawadnianie ogrodu, może jakieś kamerki , to na początek później myśle jeszcze bardziej rozbudować. Wiem , że fibaro ma coś jak lokalizator dzięki niemu gdy wracam z pracy i dojeżdżam do domu to wyłancza alarm otwiera bramę i garaż bez użycia pilata. Czy te inne systemy też można tak zaprogramować?

0
  • #9 19 Sty 2015 13:58
    sztywniak2000
    Poziom 10  

Można tylko trzeba sobie ręcznie oprogramować.

1
  • #10 06 Kwi 2015 17:17
    marcindu35
    Poziom 11  

Też mam dylemat jaki wybrać system do zarządzania instalacjami w domu. Chodzi o rolety antywłamaniowe, oświetlenie, brama wjazdowa i garażowa oraz docelowo system alarmowy oraz sterowanie temperaturą. Który lepiej się nada do domu jednorodzinnego - fibaro czy verde?

0
  • #11 06 Kwi 2015 23:59
    sztywniak2000
    Poziom 10  

odpowiedź niestety nie jest prosta.
    To zależy od wielu rzeczy :
    1. jakich i jakiego producenta urządzeń chcesz używać ?
    - urządzenia Fibaro : wybierz Vere lub Fibaro
    - urządzenia innych producentów : wybierz Vere
    Musisz to wiedzieć wcześniej jakich urządzeń użyjesz. poświęć na to jak najwięcej czasu bo warto. Są ogromne różnice w cenach , funkcjonalności i awaryjności urządzeń różnych producentów.
    2. Język polski
    - Fibaro : interfejs w pełni po polsku, dokumentacja w większości en i fr, bardzo uboga.
    - Vera : do najnowszej centralki jeszcze nie ma pełnego tłumaczenia, do poprzednich jest. Dokumentacja głównie en ale dobra.
    3. Obsługa innych standardów niż Z-wave
    - Fibaro : nie
    - Vera: tak , kilka rozszerzeń po USB (Insteon, RFXCOM, EnOcean, RS ....)
    4. Pluginy do innych systemów
    - Fibaro: jeszcze do końca nie działają
    - Vera : tak
    5. Wydajność :
    - Fibaro : 8/10
    - Vera : 5/10
    6. Aplikacje mobilne - tu moje subiektywne zdanie
    - Fibaro : na smartfona i tablet (Android i IOS), ładne ale nie do końca ergonomiczne, zamknięte na zmiany
    - Vera : kilka , na wszystkie platformy, elastyczne, konfigurowalne
    7. Otwartość na modyfikacje
    - Fibaro : zamknięta
    - Vera : każdy otrzymuje hasło root-a
    8. Bezpieczeństwo
    - Fibaro : HTTP
    - Vera : HTTPS
    9. Standard Z-wave
    - Fibaro : 3.x gen (zapowiadana zmiana ale nie wiadomo kiedy)
    - Vera : 5.x gen
    10. Łączenie kilku central w sieć
    - Fibaro : tak
    - Vera: tak
    11. Serwis
    - Fibaro : na miejscu w Polsce, dostępny nawet w nocy, duża sieć salonów w Polsce
    - Vera : można tylko polegać na forum lub ewentualnie telefon na hotline do USA

Wiem że Ci za bardzo nie pomogłem ale mam nadzieje że chociaż trochę nakierowałem na co zwrócić uwagę.
    Używam obu central i urządzeń różnych firm w bardzo rozbudowanej konfiguracji.

8
  • #12 08 Kwi 2015 11:12
    marcindu35
    Poziom 11  

A jak z awaryjnością? Czy często pojawiają się jakieś problemy, usterki ewentualnie inne tego typu historie?

0
  • #13 09 Kwi 2015 11:22
    benekpp
    Poziom 15  

Nie przypominam sobie aby Fibaro sprawiał mi jakieś problemy. Wszystko raczej chodzi płynnie. Kwestia konfiguracji.

Poza tym tak jak kolega wyżej napisał.

sztywniak2000 napisał:

5. Wydajność :
    - Fibaro : 8/10
    - Vera : 5/10

Jedynie na początku trochę się gubiłem w opcjach, teraz już raczej wszystko idzie intuicyjnie.

1
  • #14 15 Maj 2015 11:50
    c0m4r
    Poziom 9  

Dodaj do tego cenę, która może być kluczowa:
    Fibaro HC2 : ok 2500
    Vera : poniżej 1000zł

0
  • #15 23 Kwi 2016 22:11
    ania_i_krzys
    Poziom 10  

Podepnę się bo nie chcę zakładać nowego tematu...

Zastanawiam się nad zmianą dostawcy internetu i w orange wraz z pakietem LTE można zakupić również Centrala Home Center Lite Fibaro wraz z jednym z czujników. Za niewielkie pieniądze w porównaniu do cen rynkowych (69 zł.) można mieć już podstawę inteligentnego domu. Wymagań nie mam dużych bo chciałbym go używać jako "strażnika" w przypadku gdy nie ma nikogo w domu tj. kilka kontraktonów, czujka ruchu, może kamerka a w przyszłości może inne czujki. Alarm założę w przyszłości. Proszę o podpowiedz czy każdą kamerkę podłączę pod system, zależy mi aby była bezprzewodowa gdyż kamerka oferowana D-linka 930L (wg instrukcji) musi być podłączona kablem ethernet. Czy ta centralka będzie działała z systemem alarmowym - czy tylko Satela czy innymi też. A z gadżetów co ciekawego można podłączyć do tej centralki...mogę prosić o skromny opis ewentualnie linki do tych gadżetów. Czytałem, że przez takie centrale można sterować światłem, TV itp. Ostatnie pytanie czy zakup przez Orange wraz z abonamentem powoduje dodatkowe koszty abonamentowe...?

0
  • #16 02 Maj 2016 19:25
    DamianNaw
    Poziom 1  

Czołem Panowie i Panie ;)
    Jestem to nowy, a nie za bardzo wiem gdzie się przywitać. Jak na razie to nie po doradzam za dużo ale tematyka inteligentnych domów mnie straszliwie interesuje.
    Moglibyście podać więcej różnic między fiabro a nexwell ? Nie chodzi mi o cenę, a bardziej funkcjonalności.
    Tak na marginesie to znalzałem ostatnio info w sieci, że fibaro pracuje nad sterowaniem domem za pośrednictwem głosu, ktoś coś wie więcej na ten temat ?

0