Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz JN3150 - Uszkodzony zasilacz impulsowy

18 Sty 2015 15:38 2454 2
 • Poziom 10  
  Witam,

  Postanowiłem napisać z prośbą o pomoc, gdyż otrzymałem do naprawy ciekawy zasilacz impulsowy. Zasilacz pochodzi z żyrandolu, jego model to JN3150, docelowo zasila 17 żarówek 12V 10W połączonych równolegle.

  Usterka na początku wydawała się prosta - wyrzucało bezpiecznik sieciowy. 2 diody IN5399 zwarte na wejściu. Ponieważ nie posiadałem identycznie takich samych wymieniłem całą czwórkę na IN4007 (napięcie i prąd ten sam). Reszta elementów po zmierzeniu miernikiem wydawała się być ok. Po podłączeniu do zasilania (230V) bezpiecznik już nie jest wyrzucany, jednak zasilacz nie podaje 12V na wyjściu.

  Co dalej:
  1. Pozostałe 5 diod (w tym 4 szybkie FR107) zmierzyłem miernikiem i nie są zwarte, posiadają oporność 400R, działają zaporowo.
  2. Wszystkie rezystory mają wartości zgodne z oznaczeniem paskowym (sprawdzane po wylutowaniu).
  3. Wszystkie kondensatory zostały wymienione na nowe.
  4. Tranzystor BC337 posiada prawidłowa rezystancję między pinami (nie są zwarte).
  5. Cewki nie są popalone, uzwojenia całe.
  6. Oba tranzystory MJE13007 zostały wymienione po mimo faktu, że stare wydawały się być dobre - nie były zwarte.
  7. Wymieniłem diak DB3 mimo, że też wyglądał na dobry.

  Po podłączeniu do sieci napięcie jest prostowane przez diody na około 304V. Po wylutowaniu ostatniego transformatorka na pierwszym tranzystorze MJE dostaję napięcie B-C 284V, C-E 284V. Na drugim MJE dostaję B-C 18V, C-E 18V. Bezpośrednio po podłączeniu do sieci zauważam napięcie na pinach do odłączonego transformatorka 128V które spada do zera w czasie kilkunastu sekund.

  Niestety w temacie zasilaczy impulsowych nie jestem jeszcze specjalistą, ale może kiedyś. Tymczasem mam wrażenie, że wymieniłem prawie wszystko na tej płytce, sprawdziłem ścieżki i niestety skończyły mi się pomysły dlaczego ów zasilacz nie chce puścić napięcia na wyjście. Prosiłbym o jakąś radę lub chociaż wskazówkę. Żyrandol jest przyszłego teścia, nie ma możliwości wykupienia zamiennego zasilacza, trafo się nie zmieści. Także jest to niejako punkt honoru i trzeba się postarać. Dziękuję za zrozumienie

  Zasilacz JN3150 - Uszkodzony zasilacz impulsowy Zasilacz JN3150 - Uszkodzony zasilacz impulsowy Zasilacz JN3150 - Uszkodzony zasilacz impulsowy
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Moderator HydePark/Samochody
 • Poziom 10  
  Dziękuję za radę. Miałeś rację, pod obciążeniem śmiga znakomicie. Temat do zamknięcia.