Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer z GigaByte MA770T-UD3 zawiesza się.

18 Sty 2015 19:23 624 6
  • Poziom 2  
    Witam.

Potrzebuję waszej opinii/pomocy w sprawie komputera. Od czasu wymiany obudowy oraz chłodzenia do procesora (coolera) komputer zaczął często się zawieszać.

Mój sprzęt to:

Procesor: AMD Phenom(tm) II X4 B60 Processor 3.30 GHz
    Pamięć: 2x Kingston hyperX 1600 MHz 4GB, 2x Goodram 1333 Mhz 2GB.
    Karta graficzna: GeForce GTX 660.
    Płyta główna: GigaByte MA770T-UD3
    Dysk(i): SSD Kingston HyperX 120 GB oraz dysk talerzowy 500GB
    Zasilacz: Highlander Tracer 550W
    Obudowa: Zalman z3 plus

Próbowałem robić już wiele rzeczy. Problem występuje na obu dyskach twardych, lecz na dysku talerzowym komputer zacina się o wiele mniej niż na dysku SSD. Przed zmianą obudowy problem z zawieszaniem się nie występował na żadnym z dysków. Oba dyski zostały przeskanowane programem HD TUNE, wszystkie "kwadraciki" zielone, wszystkie wartości oraz status "OK". Oba dyski formatowałem i nie zauważyłem zmian, wręcz się pogorszyło.

Po przeczytaniu kilku podobnych tematów podejrzewam, że może być to wina zasilacza, lecz mogę się mylić. Tracer góruje wśród zasilaczy na czarnej liście.
    Komputer potrafi czasem długo się uruchamiać. Przy bardziej wymagających grach system/komputer zawiesza się częściej. Czasami problemem jest włączenie zwykłej przeglądarki.

Zrobiłem test programem OCCT. Screeny znajdują się w załączniku (.rar)

Nie wiem czemu, ale program nie pokazywał mi temperatury procesora. W programie HWmonitor temperatura podczas testu doszła do 39 stopni, po czym w którymś momencie spadła. Temperatura Karty graficznej po testowaniu programem Heaven Benchmark 4.0 Dochodziła do 60 stopni.

Dodam jeszcze, że po wymianie obudowy komputer nie włączył się dobrze, bo zapomniałem podłączyć do płyty głównej zasilania 8-pinowego. Czasami przy włączeniu komputera nie wykrywa mi dysku, albo podczas gry wyskakuje mi problem ze sterownikiem od karty graficznej. Komputer nigdy sam z siebie się nie wyłączył ani nie zresetował.

Liczę na waszą opinię.

• Poziom 43  
    Zasilacz do wymiany.
    Przy wymianie chłodzenia usunąłeś starą pastę i założyłeś nową?
    Płyta poprawnie zamontowana w obudowie, kołki dystansowe zamontowane we wszystkich potrzebnych miejscach?
  • Poziom 2  
    Procesor przy wymianie chłodzenia został wyczyszczony i została na niego założona nowa pasta. Kołki są na miejscu.

Dziwi mnie tylko to, że na dysku talerzowym komputer nie zawiesza się często, może 1-2 razy na godzinę, a na dysku SSD występuje to bardzo często.

• Poziom 43  
    Wymień kable sygnałowe od dysków, podłącz je pod inne porty SATA na płycie i sprawdź.
  • Poziom 2  
    Kable wymieniałem już 2 razy, pod inne porty też podłączałem.

Zauważyłem, że czasami na słuchawkach słychać jest dziwne "pierdzenie", na przykład gdy jest odtwarzany dźwięk przy starcie systemu. Podczas grania też to występuje, np przy wczytywaniu tekstu, wtedy najczęściej zawiesza się komputer.

Jeżeli to jest wina zasilacza - jest on jeszcze na gwarancji. Co mam gościowi w sklepie powiedzieć? Można taką usterkę jakoś udowodnić?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Możesz jeszcze wyciągnąć wszystko z obudowy, połączyć na pająka i sprawdzić - jeśli problem nadal będzie występował to może wskazywać na zasilacz.
  • Poziom 2  
    Po wymianie zasilacza problem ustąpił :D