Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mikrokontroler i bateryjne podtrzymanie ukladu

12 Maj 2005 22:19 2258 7
  • Poziom 13  
    witam.
    zbudowalem pewien uklad, ktorego teoretycznie wyliczony maksymalny pobor pradu nie powinien byc wiekszy niz 70mA, przy czym taki prad wystapi raz na minute, normalnie powinien byc w granicach 10-30mA(jeszcze nic nie mierzylem, ale nie sadze aby bylo duzo).
    chcialbym aby po odlaczeniu od zasilania uklad dalej pracowal z zasilania awaryjnego - bateryjnego. w ukladzie potrzebuje napiecia 5V. a wiec potrzebowalbym okolo 5-ciu akumulatorkow 1,2V. da sie zrobic, tylko zastanawia mnie jak rozwiazac ladowanie tych akumulatorkow podczas normalnej pracy ukladu i jak przestac je ladowac gdy osiagna juz jakis poziom napiecia. nie chcialbym do tego uzywac skomplikowanych ukladow typu ds2438 tylko najprosciej jak sie da. oraz jak zrobic przelaczanie na zasilanie z baterii ? a moze uzyc jakichs specjalistycznych akumulatorkow ktore wystarczy podpiac rownolegle do zasilania a one juz sie same tym zajma ? koszt calego rozwiazania oczywiscie ma znaczenie.
    minimalny czas jaki by mnie zadowolil na pracy bateryjnej to 24godziny.

dodam ze reset mikrokontrolera nie jest zadna tragedia. dobrze by bylo aby pracowal ciagle, ale gdy podczas momentu przelaczenia napiecia zasilania sie zresetuje to nie bedzie to zadna tragedia.

pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    ok dzieki to mi rozjasnilo troche temat.
    ale chyba za duzo juz sie piwa dzisiaj przelalo, bo zapomnialem dodac ze uklad jest zasilany z usb i jedyne napiecie do ladowania akumulatorow jakie wchodzi w rachube to 5V, przy czym zakladam ze zdolaja sie do tego poziomu naladowac. uzycie zbyt wielu diod moze to skomlikowac. minimalne napiecie na jakim moze pracowac moj uklad to 4,8V ponizej zejsc nie moze.

czy wiec w takim wypadku kombinowac z akumulatorami, czy tez uzyc baterii 9V i zmieniac ja raz na 3 miesiace ?

pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    sawic napisał:
    minimalne napiecie na jakim moze pracowac moj uklad to 4,8V ponizej zejsc nie moze.
    czy wiec w takim wypadku kombinowac z akumulatorami, czy tez uzyc baterii 9V i zmieniac ja raz na 3 miesiace ?
    pozdrawiam

A dlaczego nie może być niższe?
    Dzisiejsze uC mogą pracować już od ok. 3V.

Co do ładowania akumulatorków - wystarczą diody (trzy) i rezystor

komp ------------->|-------[__]------
    \ \
    ------->|---- uc -----|<--- zestaw aku.

rezystor musisz dobrać do pojemności akumulatorków.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Może 3*1,5V paluszki? Tanie i spora pojemność, a te 24H uzyskasz z pojemności ok. 1Ah, czyli najtańsze paluchy marki "hipermarket" :)
  • Poziom 13  
    minumum 4,8V bo takie jest minumum pracy dla czujnika cisnienia MPX4115. sam mikrokontroler jest zasilany poprzez stabilizator napieciem 3,3V, ale czujnik cisnienia musi dzialac bo bez niego nie byloby sensu dzialania calego ukladu. wiec nadal sadze ze potrzebuje 5-ciu akumulatorkow, ktore to naladuje maksymalnie do 5V. nie mam mozliwosci podania wyzszego napiecia, a w przetwornice nie chce sie bawic, prosciej byloby zastosowac baterie 9V. zalozenie jest takie, ze komputer przez wiekszosc czasu jest wlaczony, ale czasem wylaczenia sie zdaza, i chcialbym zeby wtedy takze uklad zbieral dane, ktore zapisze sobie do eeproma, zamiast wysylki do kompa.

pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zastosuj 4 akumulatorki, dadzą ponad 5V, gdyż napięcie robocze akumulatorków jest większe od 1,2V, powinny spokojnie dać radę, a 5 akumulatorków da ponad 6V z którymi trzeba będzie coś zrobić, a marnowanie 1V na diodzie po prostu nie ma sensu.