Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino - Przesuwanie tekstu na LCD 2x16

daro19862 18 Sty 2015 20:04 1851 5
  • #1 18 Sty 2015 20:04
    daro19862
    Poziom 25  

Witam
    Wgrywam taki sketch

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Podczas przesuwania tekstu nie wyraźnie go widać, myślę że spowodowane to jest tym że za wolno wygasza znak wyświetlany w danym polu.
    Jak tekst się nie przesuwa to widać ładnie, a jak się przesuwa to widać jak by wyświetlał 2 razy to samo z opóźnieniem jedno znakowym.

Jak zmniejszę kontrast to nie ma już podwójnego tekstu, ale litery są słabo wyraźne i piksele w nich nie świecą się na biało tylko na ciemno.

Mam nadzieje że napisałem zrozumiale, nie mam możliwości nagrania filmiku.
    Czy da się jakoś temu zaradzić?

0 5
  • Pomocny post
    #2 18 Sty 2015 20:15
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Nie znam Adruino, ale z tego co mogę się domyślić patrząc na program wysyłasz do wyświetlacza dane w sposób, który dla ludzkiego oka jest zbyt szybki. Oko + mózg potrzebują około 1/4 sekundy byśmy mogli zrozumieć co widzimy. Wyświetlanie z większą częstotliwością jest po prostu bezsensowne. Do tego dochodzą ograniczenia LCD ... nie ma sensu tak wyświetlać jak to robisz.

0
  • #3 18 Sty 2015 20:37
    tmf

@daro19862 - używasz wyświetlacza już niemal muzealnego. Czas zmiany stanu piksela w tym LCD jest tak długi, że po prostu nie nadaje się do robienia animacji. A jak jeszcze go schłodzisz, to ma odświeżanie wolniejsze niż e-paper :) Generalnie problem z wolnym odświeżaniem dotyczy wszystkich wyświetlaczy monochromatycznych - tam matryce nie są demonami szybkości. Dopiero OLED to istotnie zmieniają i na nich można się pokusić o jakieś skrolowanie.

0
  • #4 18 Sty 2015 20:38
    daro19862
    Poziom 25  

To jak mam zrobić żeby było dobrze ?
    Są to przykłady z arduino, nie znam się na tyle dobrze żeby samemu napisać kod.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Sty 2015 20:41
    tmf

daro19862 napisał:
    To jak mam zrobić żeby było dobrze ?
    Są to przykłady z arduino, nie znam się na tyle dobrze żeby samemu napisać kod.

Zmienić LCD na OLED. To nie kwestia programu tylko starej technologii.

1
  • #6 18 Sty 2015 20:55
    daro19862
    Poziom 25  

Dzięki za wyjaśnienie.

0