Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer V3-571 zasilacz nie ładuje baterii, ani nie pozwala na prace bez baterii.

przemko07 18 Jan 2015 21:42 2664 7
    przemko07
    Level 16  
    Witam,
    mam laptopa Acer V3-571. Laptop ma 16 miesięcy. A jego problem pojawił się dzisiaj, mianowicie zasilacz nie ładuje baterii, ani nie pozwala na prace bez baterii(brak zasilania). Przy czym jest to dość interesujący problem. Podczas wyłączonego laptopa, dioda na obudowie sygnalizuje o ładowaniu (podczas włożonej baterii), jednak bateria nie jest ładowana.

Podczas włączonego laptopa, ale bez włączonego systemu efekt jest taki sam.
    Gdy system jest włączony i beteria włożona, to podczas podłączenia do zasilania przez około 20 sec system sygnalizuje o ładowaniu. Po tym czasie ikona znika, jednak te 20 sec nie ładuje bateri. Problem pojawił się nagle bez żadnych problemów wcześniej, przy stabilnie położonym laptopie. Nie było resetu, ani żadnych efektów które byłyby nienormalne, no może oprócz zaniku ikony ładowania.

Laptop był dzisiaj przez mnie rozkręcany, sprawdzałem stan wejścia zasialania po stronie laptopa i wszystko jest w porządku. Zasilacz także w porządku.
    System operacyjny Win 8.1. Wątpię aby to był problem baterii, zresztą tak jak wspomniałem na początku nie da się pracować po prostu na kablu, bo wygląda to tak jakby nie było go w ogóle.
    simek10
    Level 14  
    Witam.
    Zapytam na początku czy kolega nie miał już gwarancji na laptopa decydując się go rozkręcić? W biosie są w tym modelu jakieś informacje na temat baterii? Proponuję ściągnąć jakiś programik do sprawdzania baterii laptopa np. BatteryMon i zobaczyć co się dzieje. Kolejna rzecz to zobacz w menadżerze urządzeń czy nie wysypał się jakiś sterownik do zarządzania energią. Trzecia rzecz do sprawdzenia to już fizycznie na płycie głównej laptopa czy jakiś element się nie przegrzewa (kontroler, mosfet, rezystor). Może któryś kondensator mieć zwarcie do masy, ale bez schematu do konkretnej płyty i nie widząc jej ciężko mi stwierdzić na odległość. Co do sprawdzania to zalecam to robić uziemiając się i na macie ESD (oby nie na dywanie i nie trzeć rękoma po włosach i zwróć uwagę żeby ubrania Ci się nie elektryzowały).
    przemko07
    Level 16  
    Laptop nie ma już gwarancji.
    Bateria to nie problem, w końcu na laptopie można pracować nawet bez baterii.
    Z sprawdzaniem jakimiś programami jest niestety problem, gdyż bateria już mi się wyczerpała i muszę ją jakoś naładować bez użycia TEGO laptopa.
    simek10
    Level 14  
    Miernik mam nadzieję że kolega ma i wie jak się nim posługiwać. Trzeba sprawdzić napięcie baterii bez wpinania jej do laptopa i później jak wepnie ją kolega na złączu na płycie głównej. Do sprawdzenia przede wszystkim samo gniazdo ładowania czy nie ma zimnych lutów ewentualnie zluzowany bolec. Częstą przyczyną jest uszkodzenie przewodu zasilacza od zwijania go. Proszę o podanie dokładny model płyty głównej w tym laptopie.
    slawmix1234
    Level 32  
    przemko07 wrote:
    w końcu na laptopie można pracować nawet bez baterii.

Jakie obecne zachowanie sprzętu bez baterii?
    przemko07
    Level 16  
    Ten stan który opisałem na samym początku tematu, że nic nie działa był błędem z mojej strony. Źle sprawdziłem wszystkie możliwości. Można było pracować na zasilaczu, jednak bateria musiała być włożona, jeśli zasilacz był podłączony a bateria wyciągnięta, komputer się nie włączał.
    Tak więc aby komputer się włączył był potrzebny zasilacz i bateria(zapewne pusta).
    Na samej baterii jeśli jest w niej jaszcze prąd to komputer też się uruchomi, a raczej uruchamiał jak jeszcze była.

edit.
    Bardzo możliwe że to układ ładowania, przynajmniej tyle się dowiedziałem z innych tematów. Jednak jeśli ktoś ma inny pomysł to... jestem nastawiony na propozycje.
    slawmix1234
    Level 32  
    Więc standardowa procedura - na początek pomiary napięć z cewek przetwornic wykonasz? i oznaczenie płyty mile widziane
    simek10
    Level 14  
    Skoro kolega może włączyć laptopa to warto sprawdzić baterię programem testowym jak już wcześniej pisałem. Nic kolega nie pisze czy wykonał jakieś podstawowe pomiary jak prosiłem. Prosiłem też o podanie dokładnego modelu płyty żeby można było podpowiedzieć co i gdzie sprawdzić. Nikt nie jest wróżką żeby wiedzieć co siedzi w obudowie, ba nawet dokładnego modelu laptopa kolega nie podał, za oznaczeniem "V3-571" powinna jeszcze być jakaś litera co najmniej. Z tego co udało mi się na szybko ustalić to płyta powinna być produkcji COMPALA LA-7912P. Proszę o potwierdzenie tych oznaczeń wraz z podaniem REV.