Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XY-FST/XY-MK-5V - Co jest nadajnikiem a co dobiornikiem

18 Sty 2015 22:31 5601 31
  • Poziom 11  
    Witam,
    walczę z w/w urządzeniem (Moduł Nadajnik Odbiornik 433MHz FS1000A+XY-FST.) i mam problem. Co jest odbiornikiem a co nadajnikem. Żebym nie był gołosłowny:

Serwis aukcyjny -> Moduł nadajnik / odbiornik 315Mhz RF do arduino
    http://majsterkowo.pl/forum/modul-nadajnik-odbiornik-433mhz-rf-do-arduino-t1631.html

dzięki i pozdrawiam

Moderowany przez piotrva:

Nie umieszczamy linków do allegro - jest do tego wyznaczony tylko jeden temat w tym dziale - potem linki wygasają i dyskusja staje się bezprzedmiotowa

• PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Chyba masz racje niveasoft. Bawiąc się odbiornik działa dosłownie 2 min. Potem zdarzy się że coś zadziała;( Sądziłem że coś pomieszałem a tu okazała się jego wada :/ Więc aż muszę zadać kilka pytań:

1. Czy jest sens go na siłe zmuszać do pracy. Jeśli nie to jaki moduł nadajnik/odbiornik kupić za niewielkie koszta który by bez większych problemów działal.
    2. pisze w bascomie i przykładowy program nadajnika wygląda tak:
    Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Czy przy tego typu transmisji print jest dobrą obcją? W odbiorniku jeśli pojawi się ten znak to... " chr(a)="a" " Jeśli nie to jak kombinować?

3. Spróbuje jeszcze później wlutować rezystor 220Ω, tylko na czym polega korzystanie z bibliotek?
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Powiem że w stosunku do tego co piszesz moja praktyka jest jeszcze przed startem, choć rozumiem co piszesz.
    Czyli rozpatrując obecny mój przypadek:
    1.ściągam manchester .cpp i .h ze strony:
    Link
    2. gdzie je wstawić (folder) by było ok przy kompilacji?
    3. w kodzie używam :

4. jak ma wyglądać w języku bascom formuła "wyślij" a jak "odbierz"???

Cytat:
    Jak już kodujesz to jeszcze nie wiadomo w którym miejscu transmisji zacznie słuchac odbiornik więc potrzebne jest ich zgranie. Znak w transmisji po którym odbiornik wie że następne to już dane. Przed danymi i synchro warto wysłać też bajt na stracenie bo pierwszy to przeważnie śmieci.

Czyli jeszcze przed pętlą główną coś wysłać bez znaczenia, a potem w programie ustawić flagę czekającą na umówiony znak?
  • Poziom 11  
    Tak jak od początku pisałem bascom.
  • Poziom 11  
    Gdy uda mi się rozwiązać problem związany z transmisją na tym sprzęcie lub lepszym przerzucę się na C.

Czy mogę poprosić o przykład prawidłowego kodu w bascomie dla nadajnika/odbiornika jaki stosuje się w transmisji na zapalenie np diody??
  • Poziom 11  
    Czyli tak, kodowanie manchester to nic innego jak RC5. Kiedyś robiłem, nie będzie problemu z odbiornikiem (chyba).
    W helpie bascoma znalazłem przykładowy program nadawania:

Co zmienić by w linijce by nadawał np cyfre "2"??
  • Poziom 22  
    W sprzętowych koderach synchro jest na końcu, pierwsza ramka i tak zwykle jest tracona, więc ma to sens. Nośna przykrywa śmieci i kolejna pełna ramka zwykle jest odczytywana poprawnie. Słowa nadawane są trzy- lub czterokrotnie.
    Polecam też nadajnik zasilić napięciem 12V, a dla zwiększenia amplitudy dać bramkę 4050 lub 4011 pomiędzy uC, a wejście nadajnika. Taki zestaw już działa fajnie :) a przy lekkiej modyfikacji, dodając MAX2634 działa rewelacyjne. Przy MAXie nie trzeba już 12V, a nawet nie wolno dać, bo przesteruje wzmacniacz. Przy 5V, TX433 dysponuje mocą 5dBm co jest graniczną dla MAXa, przy 12V TX433 ma już 20-25dBm.
  • Poziom 18  
    Czy mógłby kolega wytłumaczyć, co daje bramka 4050 lub 4011 (czyli jak rozumiem bufor) przed wejściem nadajnika? I gdzie należy umieścić ten wzmacniacz Maxima? Bo nie bardzo rozumiem, te moduły z tego co czytałem nadają nośną przy podaniu na wejście stanu wysokiego lub nie nadają przy stanie niskim. Odbiornik na wyjściu wystawia stan wysoki przy odbiorze nośnej (lub śmieci) lub niski przy braku. Chciałbym wykorzystać ten zestaw do komunikacji (alarm). Odległość to ok. 50m + 2 ściany z drewna. Chcę zastosować kodowanie Manchester oraz dodatkowo np. 32 bity preambuły [4x AAh]. Antena - myślałem o wykorzystaniu jakiejś anteny TV (one działają od 470 Mhz, więc może na 433 też wystarczy), lub ćwierćfalowej z drutu. Tutaj pytanie nr 2: czy rozmiar anteny ma znaczenie, czy raczej ważniejsze jest dopasowanie? Pamiętam, że kiedyś odbierałem TV na 'antenie' z kaloryfera lub tyłu od lodówki - i to dużo lepiej niż na małej antenie TV.
    Zapalonych krótkofalowców (szanuję Was) uspokajam - nadajnik będzię włączał się raz na godzinę w celu nadania sygnału obecności lub w wypadku wykrycia włamania. Zresztą, tam gdzie to ustawię najbliższy dom jest 1,5 km dalej, PKS 7 km, a większość mieszkańców nie wie co to cewka (co oczywiście nie czyni ich gorszymi, no, gdyby jeszcze nie włamywali się co drugą zimę...).
  • Poziom 22  
    1. CD4011 - konwersja napięcia z 5V do 12V, + "gładzenie" amplitudy. Można podobny efekt uzyskać. stosując dodatkowy tranzystor zamiast 4011.
    2. Moduły nadają zawsze nośną kiedy na wejściu tranzystora końcowego mocy jest podane zasilanie. To dłuższy temat, ale odpowiedź powinna wystarczyć. Poczytaj o modulacji AM.
    3. Możesz zastosować MAX lub kupić nadajnik, o lepszych parametrach, rozpoznać można je po ilości tranzystorów. Są moduły z 1 tranzystorem moc 3-5dBm zależnie od wartości zasilania, 2 tranzystotowe do 25dBm, i 3 tranzystotowe o mocy do 1W. Na portalu aukcyjnym można kupić o mocy max 0.5W za 15zł, lub rozbudować 1 tranzystotowe.
    4. Anteny TV mają symetryzator z filtrem wycinajacym 433MHz, miej to na uwadze. Rozmiar i rodzaj anteny ma kluczowe znaczenie. Antena yagi o zysku 10dBm to zwiększenie mocy np 5dBm do 50dBm i mniejsze zakłócenia dla sąsiadów.
    5. Instalowałem obecnie moduły najtańsze z 1 tranzystorem w halach produkcyjnych w odległości ponad 300m od biura gdzie jest moduł sterujący. Wszytko działa bardzo dobrze. Ważny jest program, korygująca zniekształcenia amplitudy.
    6. Do modułów jakie opisujem, manchester się nie nadaje. Moduły w modulacji ASK(zmodyfikowana modulacjaAM), należy stosować kodowanie NEC lub Motoroli, lub własne. Są to bardzo proste programy do napisania, w brew powtarzanej nieprawdziwej informacji zwłaszcza na tym portalu.
    7. Moduły te można wykorzystać do Manchester(RS232) rozbudowując sprzętowo obwody wejściowe, koder, bufor. Problem w tym ze modulacji ta nie pozwoli na szybki transfery, a koszty budowy będą wyższe od kupna gotowego modułu np HC-11 lub jego klony.
    8. Moduły ASK nadają się wyłącznie do sterowania "pulse" czyli modelarstwo, alarmów, etc...
  • Poziom 18  
    Przede wszystkim bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź.

AD1: do tego mam już przetwornicę DC-DC, co do gładkości amplitudy, czy tętnienia 100 mV są ok?

AD2: poczytałem o tej modulacji, ogólnie jak rozumiem chodzi o to że jeśli jest 1 to nośna ma dużą amplitudę a jeśli 0 to małą. Czy dobrze rozumiem że ASK w porównaniu z AM to po prostu przejście z modulacją do maximum - tj. jeśli 1 to nadaję 'ile fabryka dała', a jeśli 0 to nic nie nadaję? Czy w związku z tym to jest to samo co modulacja OOK? Czy ASK jest lepsze od AM (pomijając fakt, że jedno jest cyfrowe a drugie analogowe)?

AD3: jeśli kupię MAX, w którym miejscu miałbym go podłączyć? Ogólnie te moduły są przystosowane do pracy z napięciami 3-12V i od tego zależy moc na wyjściu. Jeśli przyłożę 12V, to już chyba jest maksimum możliwości modułu i MAX nic więcej nie pomoże? Pomijam tu już fakt zaśmiecania pasma i pozwoleń

AD4: dziękuję, cenna wiedza. Dodatkowo impedancja się nie zgadza (75 i 50 ohm, swoją drogą, czy impedancja ma tu duży wpływ na straty)?

AD5: mógłby kolega sprecyzować, co ma na myśli? Chodzi o sprawdzanie sum kontrolnych i odrzucanie błędnych ramek?

AD6: pomysł na Manchester w tych modułach wziąłem z książki p. Mirosława Kardasia 'Pasja programowania mikrokontrolerów 8-bitowych'. Dlaczego się nie nadaje? Czy chodzi o to, że w stanie '0' moduł będzie łapać śmieci? To prosty odbiornik superreakcyjny, nawet bez kwarcu, o szerokości 2MHz. Z drugiej strony tam gdzie to założę nie ma wiele śmieci. Co do kodowania kolegi, czy chodzi o takie kodowanie jak w pilotach (podczerwień), np. wg protokoły SIRCS (Sony, stan 1 lub 0 polega na długości nadawania nośnej).

AD7: ma być tanio i prosto, nie potrzebuję RS232 ani szybkości, ma działać z baterii i być niezawodne

AD8: ma służyć do alarmu, w najprostszej wersji ma raz na godzinę wysyłać sygnał 'życia', a w razie włamania sygnał 'alarm'. W bardziej rozbudowanej wersji zamiast sygnału 'życia' może wysyłać wartość temperatury (AVR ma w sobie termometr).

Dziękuję i pozdrawiam!
  • Poziom 22  
    1. Prawdę mówiąc zasilanie ma niewielki wpływ na jakość odbieranej korespondencji.

2. W pierwszym zdaniu dobrze zrozumiałeś, w drugim już odrobine błądzisz.
    Trochę za dużo jest opisywania obu modulacji, na wikipedi jest prawie wszytko wyjaśnione. Tak jest to OOK. Czyli jeśli nadajnik ma zasilanie zawsze nadaje nośną z "niską amplitudą", kiedy podasz z procesora "1" "pojawi się amplituda wysoka". Jest tu też pewna zalezność niestabilności stałej czasowej logicznej "1" którą należy obliczyć i poddać korekcie. W wolnej chwili wstawię program demonstrujacy pomiar amplitudy.

3. MAX wstawia sie na wyjściu nadajnika.

4. Oczywiscie, że ma bardzo duży wpływ, a nawet może uszkodzic stopień końcowy mocy.

5. Nie chodzi o sumy kontrolne tylko o korekcje amplitudy. Chodzi o to, że nadajesz logiczne 1 np o czasie trwania 1000us, w zależności od odległości czyli spadku sygnału czas ten w odbiorniku będzie o kilka do kilkudziesięciu us mniejszy. Jeśli chcesz kontrolować wysyłane słowa zastosuj protokół NEC X10RF

6. Co do książki - bez komentarza. Moduł w satnie "0" nadaje więc nie łapie śmieci. Chyba nie do końca rozumiesz co to jest modulacja AM i ASK.
  • Poziom 18  
    Ad 5:

Ten protokół jest podobny do protokołu SIRCS - jak w pilotach od telewizorów.
    Czy wobec tego nie ma tu problemu z długością trwania logicznej jedynki?
    W związku z tym, myślę że powinienem w mikrokontrolerach sterujących modułami dać dobre kwarce (generatory RC są mało dokładne).

Ad 6:

Mam rozumieć, że ta książka jest kiepska? Dobrze wiedzieć, bo przymierzałem się do jej drugiej części...

Co do rozumienia modulacji - czytałem informacje z wikipedii (o ile to dobre źródło).
    Był tam taki rysunek, który załączam. Wynika z niego, że w modulacji ASK w stanie 0 nadajnik nie nadaje (czyli łapie co popadnie) - może rzeczywiście czegoś nie rozumiem :(
  • Poziom 22  
    5. Czas trwania stanu wysokiego w odbiorniku jest krótszy niż nadawany. Spowodowane jest to spadkiem sygnału wraz z odległością lub występującymi przeszkodami. Rysunek z wikipedi to czysta teoria w praktyce wygląda to znacząco inaczej. Poniższe rysunki wytłumaczą. Dlaczego musi być korekcja czasowa impulsu i dlaczego nie nadają się kodowania manchester lub inne dla IR lub kablowych systemów.

XY-FST/XY-MK-5V - Co jest nadajnikiem a co dobiornikiem

Zwróć uwagę, kiedy sygnał jest mocny, czerwona linia jest dłuższa i to jest ta nasza korekta czasu trwania logicznej jedynki po stronie odbiorczej. Czy teraz jest to jaśniejsze ? Kolejny krok to generowanie pilota, który jest wyznacznikiem czasu trwania pojedynczego impulsu.Link

Dalej nie rozumiesz co to jest nośna, raz jeszcze przeczytaj jak wygląda widmo modulacji AM(nośna i dwie wstęgi). Jeśli logiczne Zero to brak nadawania, to występujące szumy w czasie trwania Zera są jedynkami taka transmisja była by bez sensu. Nośna - nazwijmy ją niską amplitudą, to logiczne zero, w chwili kiedy na wejście nadajnika podasz napięcie amplituda uzyska maksymalne stałe wychylenie - „stan wysoki” i trwa tak długo jak będzie napięcie na bazie tranzystora sterującego. Zjawisko to można wykorzystać do budowy prostego dalmierza, 1us to odpowiednik około 40cm odległości od nadajnika. W standardzie Motoroli ostatni bit to bit synchronizacji trwający 32x bitu „1”, pomiar przed każdym słowem daje gwarancję poprawnego odczytu występujących po sobie bajtów. W kodowaniu NEC jest podobnie z tą różnica że po każdych 4 bajtach powtarza się zanegowaną sekwencję. Porównanie ich to suma to wyznacznik poprawności transmisji. Poczytaj o X10RF.

6. Jak pisałem wyżej nie komentuję książek w/w autora. Czy kupisz kolejne pozycje czy też nie, to Twoja decyzja.

Cytat:
    Co do rozumienia modulacji - czytałem informacje z wikipedii (o ile to dobre źródło).
    Był tam taki rysunek, który załączam. Wynika z niego, że w modulacji ASK w stanie 0 nadajnik nie nadaje (czyli łapie co popadnie) - może rzeczywiście czegoś nie rozumiem Sad

Źle rysunek interpretujesz, w chwili zera nadajnik nadaje. Nośna ma niską "amplitudę" przy "1" ma wysoką. W chwili nienadawania na oscyloskopie zobaczysz tylko szumy. czyli losowe zera, jedynki, stany nie ustalone, etc...

Mająć powyższe na uwadze można odpowiednio pisząc program korygować czasy trwania impulsów i "wyłuskać" dane na duże odległości, aż do granicy szumów.
  • Poziom 18  
    To może czegoś nie rozumiem, albo kolega używał innych nadajników.
    Dostałem dzisiaj komplet i z ciekawości podłączyłem do oscyloskopu i miernika.
    Nadawałem sygnał prostokątny (50%) 100Hz - na odbiorniku - oscyloskopie wszystko ładnie bez szumów (odległość - 0.5m). Przy czym jeśli wejście data nadajnika zwarłem z masą układ w ogóle nie pobierał prądu (dokł. pomiaru 1uA), a na odbiorniku był identyczny obraz jak przy wyłączonym nadajniku. Oznaczałoby to, że nadajnik z zerem na data po prostu nic nie nadaje.
    Dodatkowo, z tego co czytam i widzę na oscyloskopie to te moduły mają chyba układ ARW (automatyczna regulacja wzmocnienia lub jakoś tak), bo dostosowują się do mocy sygnału, a przy okazji na płytce widziałem wzmacniacz operacyjny LM358, pewnie po to tam jest.

Jeśli kogoś to interesuje (np. dla zasilanie bateryjnego) - pomiary poboru prądu (sygnał prostokątny 50%): [nap. zasilania vs prąd pobierany przez nadajnik]:
    12V - 11mA
    5V - 5,2 mA
    3,3 V - 4,1 mA
  • Poziom 18  
    Jakby kogoś to interesowało - osiągnąłem ok 100m przez żywopłot i 4 ściany (w tym zewnętrzną). Użyłem antenek helikalnych wykręconych z pilotów RF.
    Wkrótce zrobię do tego biquada.
    Czy (pytanie do doświadczonych kolegów) ten kalkulator dobrze liczy?
    http://www.changpuak.ch/electronics/bi_quad_antenna_designer.php

I skąd wziąć taki gruby kabel?

pozdrawiam!
  • Poziom 2  
    Modulacja OOK to inaczej on-off-keying, polega na załączaniu lub całkowitemu wyłączaniu nośnej. Modulacja ASK to amplitude shift keying, tu możemy mówić o pracy ciągłej z pewną głębokością modulacji.
  • Poziom 22  
    jri napisał:
    Modulacja OOK to inaczej on-off-keying, polega na załączaniu lub całkowitemu wyłączaniu nośnej. Modulacja ASK to amplitude shift keying, tu możemy mówić o pracy ciągłej z pewną głębokością modulacji.

w Wielu wersjach nadajników ASK brak napięcia na bramce, powoduje nie wysterowanie tranzystora, czyli nie nadaje wcale. Nośna po podaniu napięcia zwykle jest podtrzymywana na poziomie 10% przez 50-70ms. To dotyczy najtańszych modułów. Poprawie zbudowane nadajniki, zawsze nadają kiedy zasilany jest tranzystor stopnia końcowego i poziom sygnału na bazie tranzystor wynosi 10% wartości zasilania, czyli wartość stała powinna oscylować w granicach 1.2V, przy zasilaniu 12V Takie wysterowanie tłumi szumy i daje obiornikowi dobre warunki odczytu transmisji. Można też zastosować pewną sztuczkę i podawać sygnał zanegowany, czyli w stanie nie nadawania mamy na bramce tranzystor 50% wartości zasilania. Dobrze napisany program i spełnienie powyższych warunków powinno być gwarancją zasięgu około 200-400m dla anten 0dB czyli np drut miedziany o odpowiedniej długości fali.
  • Poziom 18  
    400m bez anteny kierunkowej z chińskich zabawek na 433MHz 10mW? Brzmi dumnie.
    Co kolega miał na myśli mówiąc o negowaniu sygnału? Załóżmy, chcę wysłać ciąg 10010110 przez taki moduł - jak (w pseudokodzie) wygląda program dla uC?
  • Poziom 22  
    Nie 10mW, a 40mW. Źle musisz zasilać moduł. Zasad to minimum 50% zasilania dla logicznej "1" i 10% dla "0". Sprawdź raz jeszcze jakie masz zasilanie czy na bazie tranzystor nie wsadzili jakiegoś "dzikiego" rezystora. Tranzystory(2SC3357) jakie stosowane są w modułach są w stanie oddać 20dB, przy poborze 40mW. Zerknij do PDF

Link

Nie które moduły wymagają małej ingerencji w elektronikę, a inne dodatkowej Linia z uC sterującej napięciem zasilania.

Dość łatwo jest napisać program, sprawdzajacy odległość nadajnika od odbiornika i tym samym programowo korygować "błędy" transmisji. Czyli odchyły czasowe w poszczególnych transmitowanych bitach.

Kod: vbnet
  • Poziom 32  
    Witam.

A ja chcę przez to wysyłać co jakiś czas tylko 1 impuls trwający kilkadziesiąt ms (takie proste synchro między kilkoma urządzeniami), czy to coś da sobie radę, czy może będzie to 3,7zł wywalone w błoto? Jeśli podam stan wysoki na nadajnik, to na odbiorniku dostanę ten stan? Ma to jakieś opóźnienie? Duże?

Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Nivea, to nie chodzi czy się chce sprawdzić miernikiem, bo się chce, tylko jeśli mam kupić i walnąć w kąt, bo nie zadziała tak jak myślę, to wolę zapytać kogoś kto miał z tym styczność ;) bo na radiówce to się zupełnie nie znam.
    Miernikiem raczej i tak tego nie sprawdzę, bo co mi miernik pokaże. pdf do tego też próżno szukać.
    Jeśli nie działa to tak, że jak na wejściu nadajnika panuje stan niski, to na wyjściu odbiornika mam stan niski, a jak podam na wejście nadajnika stan wysoki, to na odbiorniku mam wysoki, to nie mam co sobie tym głowy zaprzątać i tyle.

Pozdrawiam, dobranoc.