Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony zasilacz w reflektorze PAR

mateuszpozn 18 Sty 2015 23:08 1827 3
  • #1 18 Sty 2015 23:08
    mateuszpozn
    Poziom 8  

Witam.
    Po roku użytkowania PAR-a (Link), pewnego dnia podłączam go i i widzę błysk w środku obudowy. Reflektor padł :cry: . Po zdjęciu obudowy zobaczyłem pęknięty układ scalony ( AP38436P-E1 747J88). Niestety po wpisaniu w Google, nie otrzymałem żadnych wyników. Czym można go zastąpić?
    Z góry dziękuje.
    Pozdrawiam
    Uszkodzony zasilacz w reflektorze PAR Uszkodzony zasilacz w reflektorze PAR

0 3
  • #2 19 Sty 2015 00:18
    sosarek

Poziom 43  

Jakie napięcie było na wyjściu zasilacza (widać przy jednym z kabli 9V, coś jeszcze jest tam napisane)?
    Być może uda się cały zasilacz zastąpić nowym impulsowym o odpowiednich parametrach.

0
  • #3 19 Sty 2015 00:36
    mateuszpozn
    Poziom 8  

napięcia: 9V i 24V

0
  • #4 19 Sty 2015 10:48
    adambyw
    Moderator Akustyka

Zacznij od tego tropu: AP3843G. Przypuszczalnie G odczytałeś jako 6. Tu oznaczenie by się zgadzało:
    AP3843GP-E1 (DIP8 Lead free)
    Rozrysuj schemat części pierwotnej zasilacza, głównie aplikacji układu, porównaj go z datasheetem i z przykładowym schematem aplikacji. Np w tym datasheecie na str. 10.
    Przy wymianie scalaka wymień też mosfeta który będzie na 100% uszkodzony. Profilaktycznie możesz na mocniejszy.
    Za około 8$/10szt można te układy kupić u chińczyka. W europie może być problem.

Każdy z takich driverów będzie miał podobną ale specyficznie inną aplikację, czy choćby wyprowadzenia na innych nogach. Dobranie drivera 1 do 1 który jeszcze będzie łatwo dostępny będzie problemem.
    Niestety chyba większość takich konstrukcji bazuje na układach ciężko dostępnych w europie. Ostatnio reanimowałem lampę na układach CR6850t. Trzeba było od chińczyka ściągać bo w polsce miał go w ofercie jeden sklep po tylko około 95zł plus przesyłka.

0