Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec węglowy - typu koza do ogrzania mieszkania

stasiu1971 18 Jan 2015 23:14 2661 11
    stasiu1971
    Level 11  
    Witam panowie, poszukuje jakiegoś producenta, a raczej fachowca, który robi piece kozy, potrzebuje ogrzać 60mkw mieszkania, w ciągu 6 lat kupiłem już 3 piece i wszystko dziadostwo, pierwszy to kamino 8 (wytrzymał 4 sezony), drugi to koza z allegro 1 sezon obecny z OLX ma 3 miesiąc i się rozlatuje, czy ktoś może coś doradzić , moja znajoma ma piec zrobiony przez przysłowiowego kowala, z kuźni przy kopalnianej (już ją zlikwidowali), i pali w nim od paru lat i piec ciągle wygląda jak by co dopiero go zrobiono.
    D214d3k
    Level 39  
    Bo z 1.5 mm blachy to można robić Wołgi nie piece. Kup żeliwniaka będzie na lata.
    Radovic
    Level 16  
    Ja mam z blachy trójki i po 3 latach już go musiałem łatać.
    Przepala się od zbyt mocnego palenia, często blachy rozgrzane do czerwoności i na efekt nie trzeba długo czekać.

Mogę Ci zrobić jaki tylko zechcesz, nawet z wymiennymi panelami, ale gwarancji Ci nie dam.
    Po prostu musi się przepalić jak się za ostro jara - a szczególnie węglem.
    Kusko13gp
    Level 15  
    Ja mam zrobiony do warsztatu z rury wiertniczej grubości 10mm, średnica całego kociołka 50cm używam go już 15 lat. Wiele razy był rozgrzany do czerwoności i nie ma mowy o przepaleniu czy pęknięciu. Ogrzewam hale 200m2
    U ciebie poszedłbym w tym samym kierunku kupić taką rurę tylko mniejszej średnicy i przerobić ją na piec u jakiegoś "kowala".
    Radovic
    Level 16  
    10mm to już niezły izolator, zanim się dobrze rozgrzeje to minie z pół godziny, a i palić pewnie trzeba trochę mocniej jak przy cienkiej blasze, no i dużo więcej ciepła ucieknie w komin.
    Barton-wlkp
    Level 21  
    Radovic wrote:
    10mm to już niezły izolator, zanim się dobrze rozgrzeje to minie z pół godziny, a i palić pewnie trzeba trochę mocniej jak przy cienkiej blasze, no i dużo więcej ciepła ucieknie w komin.

Blacha stalowa mimo znacznej grubości nie jest i nie będzie izolatorem.
    Jedyna różnica między blachą 10mm a taką 1,5mm to większa pojemność cieplna.
    Wolniej się nagrzewa ale i wolniej stygnie.
    Ciepła w komin ucieknie tyle samo co przy piecyku z cienkiej blachy.
    Radovic
    Level 16  
    A ja mam inne zdanie na ten temat poparte długoletnim doświadczeniem.

Wcześniej miałem piec z cienkiej blachy przez kilka lat, mogłem palić gazetami samymi i piec był gorący. Teraz jest blacha 3mm i przy małym ogniu piec jest zwyczajnie zimny.
    FOSGEN1
    Level 27  
    @Radovic , no z tym paleniem samymi gazetami to Cię chyba ostro poniosło. Chyba, że ktoś Ci w każdą zawijał polanko nic Ci o tym nie mówiąc...
    stasiu1971
    Level 11  
    Kusko13gp wrote:
    Ja mam zrobiony do warsztatu z rury wiertniczej grubości 10mm, średnica całego kociołka 50cm używam go już 15 lat. Wiele razy był rozgrzany do czerwoności i nie ma mowy o przepaleniu czy pęknięciu. Ogrzewam hale 200m2
    U ciebie poszedłbym w tym samym kierunku kupić taką rurę tylko mniejszej średnicy i przerobić ją na piec u jakiegoś "kowala".

Znajoma też ma z rury, tylko 300mm i zapala u góry i pali się na dół a później do góry, jak podpali o 8.00 rano, to do następnego dnia, do rana jest gorący. Muszę gdzieś poszukać, jakiś warsztatów, ślusarskich chyba ??? oni powinni coś na to zaradzić.
    iskrownik
    Moderator of Home appliances
    stasiu1971 wrote:
    jak podpali o 8.00 rano, to do następnego dnia, do rana jest gorący.
    Prawdopodobnie ma go wyłożonego szamotem od wewnątrz.
    Sam kiedyś sobie takie cudo wykonałem na potrzeby warsztatowe ze starego bojlera ( fi 400mm) , wyłożyłem wnętrze szamotem. Poza przepalonymi rusztami to nic przy nim nie poprawiałem. Jedyne co długo się nagrzewa ale to mały problem bo później do około 5 godzin oddaje ciepło gdy już wygaśnie w palenisku.
    stasiu1971
    Level 11  
    to była zwykła goła rura grubościenna najpierw zasyp palił się z góry na dół ,czyli węgiel się z koksował , a później ten koks palił się aż do wygaśnięcia