Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

(VBA) EXCEL - przenoszenie i łączenie kolumn w nowych skoroszytach według filtru

wozo 21 Sty 2015 16:24 4428 73
    PRL
    Poziom 35  
    Ja już kończę pracę.
    Jak Marek coś wyklika, to będzie, a jak nie, to obiecuję, że o 3ciej rano siądę do tego.

Nigdy nie wdawałem się w takie tasiemce. Jedna pętla i się zrobiło już dwie strony na Elektrodzie.
    80% za dużo.
    marek003
    Poziom 40  
    :arrow: wozo :) zwolnij troszeczkę. Wiem że jak spojrzysz w lustro to wydaje się, że Ty jesteś najważniejszy na świecie, tylko że każdy tak ma. :) Rzadko się zdarza, by ktoś na forum nie znalazł rozwiązania (ale może się zdarzyć) - trzeba czasami trochę poczekać (co przydaje się i autorowi takiego topiku, bo zaczyna sam myśleć :) ).

Jak zaznaczyłem wcześniej, pomagam (jak inni na forum) kiedy mam czas - traktuję to jako zabawę (więc bez zobowiązań i terminów).
    Druga rzecz: nie tylko Ty oczekujesz pomocy - spójrz na nowe i stare wątki z excelem - więc ... :) tym bardziej jak zacząłem z kimś "polemikę" - to musi potrwać :)

Kolejne "rzeczy" które wpływają na czas "reakcji" :) :
    Praca zawodowa (przyznam że dość ważna, bo inaczej ... ),
    Żona (oprócz "innych" rzeczy o których nie wspomnę) :) - akurat musiałem dziś naprawić ładowarkę [przerwę w kablu] do jej archaicznej komórki - dobrze że to tylko kabel :) )
    Dzieci ...
    Egzystencja (czasami trzeba coś zjeść i jak to się mówi załatwić potrzeby)
    Dziś dzień Babci (Jutro Dziadka) [ zadbałeś o swoich ? :) , masz pełny brzuszek? :) ],
    Imieniny Agnieszki,
    ... Jest jeszcze parę innych rzeczy, ale na razie je pominę.

Wracając do "Twojego" programu:
    W załączeniu przykład z kodem który wysyła emaile - przerobiłem go trochę - procedurę, nie funkcję.
    Ze względu na czas realizacji (choć nie tylko) jest on pod "drugim kodem" (druga procedura) - innymi słowy wysyłanie maili jest "drugim" i oddzielnym krokiem pracy z plikiem.

Poprawiłem też "pierwszy" kod zabezpieczając się przed pustą nazwą klienta, co powodowało błąd (przy testowaniu wyszedł).
    Ponieważ kod procedur z funkcjami zaczyna być zbyt długi dodaje tylko załącznik z makrem
    Przetestuj czy działa.

A... jeszcze jedno: W wysyłaniu maila mogą się pojawić dwa komunikaty:
    1. Brak klienta na liści mailingowej
    2. brak adresu głównego dla danego klienta.
    Rozumiesz "niuans" ?
    Trzeba czytać dokładnie komunikaty :)

Jak coś nie gra to pisz bo ... jestem już po duuuużym piwie. :)

:arrow: PRL widzę że zmieniłeś awatar (czy jak się to mówi). Też ładny - to ta sama osoba? bo zmieniłeś profil twarzy i nie do końca jestem w stanie porównać z pamięci :)
    PRL
    Poziom 35  
    Marek

Dziewczyna na zdjęciu, to muzyk jazzowy z Hiszpanii - Andrea Motis.
    Bardzo utalentowana. Przepięknie gra i śpiewa. Niedawno ją odnalazłem na Youtube. Polecam zapoznać się z muzyką zespołu, w którym gra, jeżeli jazz Ci się podoba.:)

Dla przykładu:
    - gdy była dużo młodsza - https://www.youtube.com/watch?v=YmKQOqUgFIM,
    - kilka lat później - https://www.youtube.com/watch?v=MuY4lVH_VLE.

Resztę sobie wyklikasz.:)

Poprzednio była Audrey Hepburn.
    wozo
    Poziom 10  
    marek003 napisał:
    :arrow: wozo :) zwolnij troszeczkę.

Zawsze jeżdżę zgodnie z przepisami :-)

Cytat:
    Wiem że jak spojrzysz w lustro to wydaje się, że Ty jesteś najważniejszy na świecie,

Nie żartujesz? Nie słyszałem żebym miał sobowtóra :-)

Cytat:
    ... spójrz na nowe i stare wątki z excelem - więc ...

Widziałem , widziałem -szacunek.

Cytat:
    Dziś dzień Babci (Jutro Dziadka) [ zadbałeś o swoich ? :)

Niestety od ponad ćwierć wieku nie mam możliwości odwiedzenia ich w swoich domach , a tam gdzie Oni obecnie "mieszkają" na razie się nie wybieram...

Cytat:
    Imieniny Agnieszki,

Pomyślności życzę!

Cytat:
    Ze względu na czas realizacji (choć nie tylko) jest on pod "drugim kodem" (druga procedura) - innymi słowy wysyłanie maili jest "drugim" i oddzielnym krokiem pracy z plikiem.

Tu nie tylko czas realizacji ma znaczenie , ale też oczywiście niewskazane by było aby maille wysyłały się automatycznie od razu po wykonaniu pierwszego kodu.
    Wiadomo , braki trzeba najpierw uzupełnić.

Cytat:
    Poprawiłem też "pierwszy" kod zabezpieczając się przed pustą nazwą klienta, co powodowało błąd (przy testowaniu wyszedł).
    Ponieważ kod procedur z funkcjami zaczyna być zbyt długi dodaje tylko załącznik z makrem
    Przetestuj czy działa.

Tu jesteś o krok do przodu (zapobiegawczo skracając długość topiku ;-) ) - kolejny punkt dla Ciebie. Wstyd mi się zrobiło, że o tym nie pomyślałem więc "włączyłem myślenie" i zrobiłem jeszcze inny test. O co chodzi widać na obrazku na dole. Dopisałem jednego producenta pomiędzy nr22 a 23 w "targecie" świadomie nie wypełniając danych no i jak widać skopiowały się dane z producenta23. Ten przykład podałem nie po to, aby prosić o poprawienie (będę musiał ten aspekt kontrolować "ręcznie") ale po to aby uświadomić nam (sobie?) jak jeszcze wiele rzeczy nie przemyślałem. Mam świadomość , że o tym aspekcie nic nie wspominałem.

Cytat:
    A... jeszcze jedno: W wysyłaniu maila mogą się pojawić dwa komunikaty:
    1. Brak klienta na liści mailingowej
    2. brak adresu głównego dla danego klienta.
    Rozumiesz "niuans" ?
    Trzeba czytać dokładnie komunikaty :)

I znowu krok przede mną:-). Znowu o tym nie pomyślałem, a Ty tak. Widać że moim problemem musiałem Ci zawalić umysł. "Burza mózgów":-).
    I teraz (prawie :-) ) na koniec - ten kod to istny majstersztyk i naprawdę chciałbym już Wam ostatecznie podziękować , ale...
    (VBA) EXCEL - przenoszenie i łączenie kolumn w nowych skoroszytach według filtru

Jak widać na załączonym obrazku zagubiło się obramowanie z dwóch pierwszych kolumn. Chciałbym się tym zająć sam , ale jak wcześniej pisałem nie wiem jakie podać parametry aby zaznaczyć obszar do obramowania. "Na sztywno" (czyli wybierając zakres pierwszej i ostatniej aktualnie komórki) nie chcę tego robić bo mogą dojść wiersze.
    Proszę więc o podpowiedź jak podać zakres dla "Borders" , ale od wiersza drugiego bo wiersz pierwszy planuję ukryć. Nazwę klienta dołączę do treści wiadomości. Rozumuję , że ten zakres gdzieś w kodzie został wyliczony?
    Reasumując , nie zdawałem sobie sprawy, że mój pomysł będzie wymagał aż tyle pracy i trzech stron tematu :-). Ale tak to czasem bywa -nie?
    Czyli co , podpowiecie ten zakres abym ostatecznie Wam podziękował i dał już spokój?
    marek003
    Poziom 40  
    Aby nie pojawiał się błąd dzielenia przez zero (ponieważ jest to kopiowane) możesz to łatwo poprawić sam.

Wpisz w arkuszu wyliczenia w komórce D3 zamiast
    =C3/B3*100
    funkcję:
    =JEŻELI(B3="";"";C3/B3*100)
    i skopiuj w dół.

Ilość wierszy w kolumnie A "przechowuje" zmienna "owt" a dla kolumny B zmienna "oww".
    W twoim przykładzie te ilości są takie same, niemniej jeżeli nastąpi różnica w wierszach między Target a Wykonanie to te ilości się rozjadą Co tez będzie widoczne na arkuszach klientów.

edit
    ---------------------------------
    Dopiero zrozumiałem o co chodzi z producentem.

Z jednej strony można ten przypadek szybko sprawdzić porównując właśnie owt z oww że jeżeli się rozjeżdżają to znaczy że coś nie gra.

Jednak nie da się przewidzieć wszystkiego co może wymyśleć człowiek :)

To że dodałeś producenta do target a nie do wykonania i rozjechała się tabela to jedno, bo jak zmienisz kolejność (wierszami) między target a wykonanie to też będziesz miał bzdury. Kolejna rzecz inny producent w target i całkowicie inny producent w wykonaniu w tym samym wierszu.
    Żeby się przed tym zabezpieczyć trzeba by było dopisać dodatkowa pętle sprawdzającą każdego klienta dla każdego producenta i zamiast kopiowania blokiem kopiować wierszami.
    Ostatecznie można to zrobić ale ciekawe jak wpłynęło by to na czas wykonania 78 pętli po 40 kroków każda ... Hmm...
    PRL
    Poziom 35  
    Cytat:
    Żeby się przed tym zabezpieczyć trzeba by było dopisać dodatkowa pętle sprawdzającą każdego klienta dla każdego producenta

A potem sprawdzić klienta w 'email', czy itnieje w 'Target' itd...;)
    Następnie przed wysyłką mejla pingnąć serwer, czy w danej chwili jest dostępny.
    Potem...
    Potem nazwać wszystko aplikacją i sprzedawać.;)

wozo Do dzieła!
    wozo
    Poziom 10  
    marek003 napisał:

Ilość wierszy w kolumnie A "przechowuje" zmienna "owt" a dla kolumny B zmienna "oww".

Do tego już doszedłem. Ale jak wybrać obszar , który aktualnie ma zakres A2:F38 , a za chwilę może mieć inny? Czyli potrzebuję zmienną dla kolumny F i zaczynam od drugiego wiersza , więc zakres (przyjmijmy że zmienna w kolumnie F to owf) , który mnie interesuje to Cells.(2,owf) - tak?

Cytat:
    Z jednej strony można ten przypadek szybko sprawdzić porównując właśnie owt z oww że jeżeli się rozjeżdżają to znaczy że coś nie gra.

Jak to zrobić? Dużo potrzeba do tego kodu?

Cytat:
    Ostatecznie można to zrobić ale ciekawe jak wpłynęło by to na czas wykonania 78 pętli po 40 kroków każda ... Hmm...

Dlatego doszedłem do wniosku , że będę to musiał robić "ręcznie". Nie miałem na myśli żeby Cię , albo kogoś innego o to prosić. Chyba że to :
    Cytat:
    ... Hmm...
    mogło oznaczać że podchodzisz do tematu ambicjonalnie i w ramach samodoskonalenia (
    Cytat:
    więc bez zobowiązań i terminów
    ) coś Ci chodzi po głowie. W takim wypadku nie mogę Ci przecież tego zabronić :-).
    No ale wtedy to by już wyszedł z tego prawdziwy kombajn.
    W podsumowaniu proszę więc o wskazanie (konkretnie) jak mam wskazać obszar aby dla całej tabeli od wiersza drugiego ustawić "Borders.LineStyle = xlDouble" , plus ewentualnie kawałek kodu , który porówna ilość owt z oww.

Wielkie dzięki!

Edit:

[quote="PRL"]
    Cytat:
    ...
    Potem nazwać wszystko aplikacją i sprzedawać.;)
    wozo Do dzieła!

Nie podejrzewasz mnie chyba o to???
    Chociaż faktycznie byłaby z tego wypasiona aplikacja. Niestety temat trzeba kończyć. Jak chcesz to mogę zadać pytanie dotyczące wybrania zakresu tabeli , która może mieć zmienną liczbę wierszy w nowym temacie. A ten ostatecznie zakończyć oczywiście olbrzymimi podziękowaniami.
    PRL
    Poziom 35  
    Cytat:

Cytat:

A mówiłeś, że się uczysz VBA...
    wozo
    Poziom 10  
    Analizując kod doświadczonych kolegów w konkretnym problemie. :-)
    Chciałbym się nauczyć , nie chcesz być jednym z nauczycieli? :-)
    marek003
    Poziom 40  
    wozo napisał:
    Ale jak wybrać obszar , który aktualnie ma zakres A2:F38 , a za chwilę może mieć inny? Czyli potrzebuję zmienną dla kolumny F i zaczynam od drugiego wiersza , więc zakres (przyjmijmy że zmienna w kolumnie F to owf) , który mnie interesuje to Cells.(2,owf) - tak?

Jak się zmieni "za chwilę" to i "owt" się zmieni.
    To dla jednej komórki: Cells(nr.wiersza,nr.kolumny)
    Jak chcesz zakres to: Range( Cells(nr.wiersza,nr.kolumny), Cells(nr.wiersza,nr.kolumny))

Łatwiej? :)

wozo napisał:
    Cytat:

Kod: vb
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Na razie za te pętle się nie biorę :) nie mam czasu.

PRL napisał:
    Bardzo utalentowana. Przepięknie gra i śpiewa. Niedawno ją odnalazłem na Youtube. Polecam zapoznać się z muzyką zespołu, w którym gra, jeżeli jazz Ci się podoba.

Powiem tak jazz mi nie przeszkadza :) Jak już to bardziej standardy, niemniej od czasu do czasu coś nowoczesnego w ucho wpadnie. :)
    Co do dziewczyny, bardzo miła barwa głosu nie mówiąc o "efektach wizualnych" :) Nie omieszkam posłuchać paru kawałków - miłe dla ucha i oka. :)
    PRL
    Poziom 35  
    Najlepszym nauczycielem jest internet.
    Ale nauczyciel musi mieć ucznia, który chce sięuczyć.:)
    Kiedy ja się uczyłem, to były powielane materiały. Powielane w sensie na powielarce.
    Teraz masz YT i Googla. Może bolączką jest problem wyszukiwania w naszym języku. Łatwiej znaleźć 'VBA Excel How to determine last cell in a column', aniżeli 'jak w excelu znaleźć ostatnią komórkę w kolumnie'.
    Chociaż pisząc ten tekst spawdziłem Googla i już się nieźle indeksuje w j. polskim.
    Jednak programowanie, jak zapewne wiesz, ogranicza sie do j. angielskiego i dlatego łatwiej znaleźć informacje w tym języku.
    A co najważniejsze, jeżli chodzi o Excela - nagrywanie makr.
    Podsumowując używaj internetu i... głowy.;)

P.S. Z tym ostatnim u Ciebie nienajlepiej ostatnio.

Czy Ty czasami nie próbujesz trollować?

Cytat:
    Co raz bardziej tak mi się zdaje...

wozo
    Poziom 10  
    PRL napisał:
    ... głowy.;)

P.S. Z tym ostatnim u Ciebie nienajlepiej ostatnio.

Czy Ty czasami nie próbujesz trollować?

Uwierz mi , że dużo czasu spędziłem wczoraj wieczorem czytając właśnie tematy w języku angielskim ,ale ponieważ równocześnie wykonuję inne prace zlecone (nie związane z tematem) brak czasu i być może niezbyt "czysty" jak tą chwilę umysł nie pozwoliły mi do końca tą tematykę zgłębić. Stwierdziłem więc że się Was zapytam - nie poproszę żebyście zrobili - tylko ZAPYTAM.

Masz rację , być może rzeczywiście w realu moglibyśmy sobie usiąść przy piwie i wtedy być może mogli sobie pogadać. Tak to niepotrzebnie zaśmiecam to zacne forum.

Dziękuję więc za dotychczasową olbrzymią pomoc i cierpliwość.
    Więcej już Was męczyć nie będę.

PS. Marku -dziękuję za wskazówki , chociaż wydaje mi się że tak właśnie wczoraj próbowałem , ale być może zmęczenie wprowadziło jakieś błędy.

Pozdrawiam!
    wozo
    Poziom 10  
    Witam po przerwie,
    czas definitywnie zamknąć temat. Trochę czasu potrzebowałem na to aby zgłębić tajniki VBA i dokończyć mój pomysł na "tip top". Dzięki pomocy Marka i kol. PRL połknąłem bakcyla i się trochę podszkoliłem. Dopieściłem trochę kod wyjściowy aby tabelki końcowe ładnie wyglądały i aby dodać paski danych żeby zobrazować postęp wykonania. Niestety paski danych nie chciały się dołączać do tabelki w HTML więc obecnie oprócz tej tabelki wysyłane jest również jej "zdjęcie" , na którym te paski ładnie widać. Dodałem również wysyłanie każdego indywidualnego skoroszytu jako załącznika xls. jak to teraz wygląda pokazuję poniżej.
    Zachęcony postępami postanowiłem zrobić podobne zestawienie dla producentów.
    Przerobiony został oczywiście kod pierwotny , jedynie na początku dodałem import danych wyjściowych z transpozycją , usuwanie niezgodnych wierszy (różnica pomiędzy ilością w "Target" a "Wykonanie" i parę innych drobnych zmian.
    Gdyby nie pomoc na tym forum to pewnie jeszcze bardzo długo bym w tym temacie do niczego nie doszedł a tak analizując kod i podpierając się teorią jakieś postępy są.
    Jeszcze raz dziękuję.
    @PRL - mi już przeszło - a Tobie ? ;-)