Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BOSCH PSB 700 RE - Zablokowany uchwyt wiertarki

19 Jan 2015 12:58 15873 7
  • Level 10  
    Witam, mam problem z zablokowanym uchwytem tej wiertarki. Jest to uchwyt samozaciskowy z przyciskiem PRESS STOP na wiertarce. W żaden sposób nie można rozluźnić tego uchwytu. W uchwycie zaciśnięte jest wiertło widiowe. Dodam że wiertarka ta leżała jakiś czas nieużywana w magazynku i prawdopodobnie zanim tam trafiła musiała leżeć gdzieś na deszczu pozostawiona przez pracownika. Myślę że winę za to ponosi rdza która "złapała" gdzieś w środku uchwytu na większej powierzchni. Nie pomaga odrdzewiacz, hydrol ani WD40. Chętnie bym ten uchwyt podgrzał palnikiem od strony wiertła ale na uchwycie jest plastikowa tuleja do zaciskania. Proszę o poradę czy jest jakiś magiczny sposób żeby to odblokować lub czy pasowałby do tej wiertarki nowy tańszy uchwyt na kluczyk taki jak na fotce ( mocujący na stożek B16 ) ? Pozdrawiam

• Level 15  
    W swojej wiertarce masz na gwint 1/2" więc zapomnij o stożku.
    Jak nie możesz rozkręcić uchwytu to wiertło w imadło i wyszarp je. Jeśli nie pomoże trzeba rozebrać wiertarkę lub odciąć uchwyt - tylko jak się nie znasz to nie kombinuj.. ;)
  • Level 10  
    A może dopasować inny uchwyt na kluczyk który mocowany jest na gwint 1/2" (jeśli taki jest gdzieś do kupienia) Też myślałem żeby rozciąć ten stary uchwyt "fleksem" :D i wtedy dopasować inny nowy i chyba tak będzie najlepiej. Wyszarpywanie wiertła w imadle nic nie pomogło :cry: Proszę o info czy są takie uchwyty na kluczyk z gwintem 1/2" żebym nie szukał bez sensu ? Jeśli nie to pozostaje nowy oryginalny uchwyt.

Dodano po 32 [minuty]:

No więc znalazłem coś takiego za 12,00 PLN:

DANE TECHNICZNE UCHWYT SAMOZACISKOWY 1/2 CALA 20UNF:
    minimalny rozstaw szczęk Ø 1,5mm
    maksymalny rozstaw szczęk Ø 13,0mm
    gwint montażowy 1/2” + śruba kontrująca
    długość uchwytu wraz z adapterem 50mm
    średnica zewnętrzna uchwytu Ø 43mm
    gwint 1/2 - 20unf

Myślę że ze względu na wiek i stan techniczny tej wiertarki nie ma chyba co więcej inwestować tylko nie wiem czy skoki gwintów będą się zgadzać ? Proszę o komentarz. Pozdrawiam.
  • Level 15  
    Odkręć najpierw główkę pamiętając że masz w środku śrubkę z lewym gwintem.
  • Level 22  
    Zalej WD 40 do uchwytu lub zwykły olej, i po jakimś czasie staraj się odkręcić lekko stukając młotkiem w szczęki trzymające wiertło. Jeżeli już będziesz miał uchwyt wolny to dalej wlewaj do uchwytu WD lub olej i postukując w szczęki doprowadź do maksymalnego odkręcenia. Następna czynność to zakręcanie. I znowu smarowanie i postukiwanie. zrobić to kilka razy - zakręcać i odkręcać aż uchwyt będzie się łatwo luzował i zaciskał
    Powodzenia.
    Sławek
  • Level 10  
    No więc jak złapało to chyba na dobre. Nie pomaga WD40 ani odrdzewiacz. Stukanie i pukanie też na nic. Musiało złapać na dużej powierzchni tam w środku uchwytu. Nawet wiertła nie da się wyszarpać w imadle. Ponawiam pytanie czy ten uchwyt będzie pasował:

Średnica gwintu się zgadza ( pisałem wcześniej ) tylko chodzi mi o skok gwintu - czy jest taki sam ? Pozdrawiam
  • Level 1  
  • Level 10  
    Myślę że temat można zakończyć :D I tak miałem rozciąć ten uchwyt żeby go zdemontować całkowicie bo już spisałem go na straty ale przyszedł mi do głowy stary pomysł o którym pisałem na początku postu. Kawałkiem blachy z otworem zasłoniłem tą część uchwytu gdzie jest tuleja plastikowa do zaciskania tak aby wystawały szczęki trzymające wiertło oraz stożkowa tulejka stalowa ta która się obraca luźno na uchwycie. Podgrzałem palnikiem uchwyt od strony zakleszczonego wiertła aż do granicy wytrzymałości tej zasłoniętej przed bezpośrednim działaniem ognia tulei plastikowej. Zaraz po tym pukałem młotkiem od czoła w szczęki trzymające wiertło. Czynność tą powtórzyłem 2 razy. Kiedy wszystko trochę ostygło złapałem w imadło uchwyt za tą tuleję plastikową aż do granicy wytrzymałości i kluczem 19mm rozruszałem odkręcając i dokręcając tą nakrętkę w której poruszają się szczęki uchwytu. W pewnym momencie wiertło wyleciało samo. Potem jeszcze kilka puknięć od czoła w puste szczeki uchwytu i powoli wszystko się rozruszało. W ten sposób został odratowany uchwyt który już prawie był spisany na straty. Może ten post pomoże innym osobom które mają ten sam problem ze starymi wiertarkami BOSCH-a lub innych firm :!: . Pozdrawiam