Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ciśnienie w układzie zamknietym z wymiennikiem płytkowym

michasioPL 19 Sty 2015 18:30 1605 9
  • #1 19 Sty 2015 18:30
    michasioPL
    Poziom 7  

Witam Was,

znalazłem kilka podobnych tematów, ale nie do końca rozwiewające moje wątpliwości...
    Na początek kilka słów jak wygląda układ grzewczy w moim przypadku:
    Są dwa układy, otwarty z piecem 'tradycyjnym' oraz zamknięty do którego jest podłączony kocioł gazowy Buderus oraz grzejniki w liczbie 14.
    Pomiędzy układami jest wymiennik płytkowy. Zamontowane jest także naczynie przeponowe Reflex. Dodam, że dom składa się z parteru i piętra...

Problem dotyczy ciśnienia w układzie zamkniętym. W momencie podgrzewania się wody w układzie, zwłaszcza kiedy używam pieca 'tradycyjnego' ciśnienie bardzo szybko rośnie. Proszę podpowiedzcie jakie powinno być ciśnienie kiedy np. piec jest wygaszony, temperatura wody w układzie jest ok 20°C? Jeżeli na manometrze jest ok. 0,5 bar'a to po podgrzaniu wody do 55°C ciśnienie wzrasta do około 1,7-1,8 bar'a. Czy to jest normalne. Wydaje mi się to chyba rośnie zbyt szybko i wydaje mi się zbyt wysokie....

Znowu kiedy upuszczę wody, ciśnienie spadnie do np. 0,2 bar'a to porblem jest z picem gazowym. Zapomniałem dodać, że używamy go do podgrzewania wody użytkowej... ewidentnie słychać, że pompa w nim pompuje duże ilości powietrza... Co jakiś czas pojawia sie informacja o niskim ciśnieniu w układzie...

Na sam koniec, w naczyniu przeponowym jest zawór, proszę powiedzcie jakie powinno być w nim ciśnenie... może w nim tkwi problem...

Oczywiście wszystkie grzejniki są odpowietrzone...
    A zapomniałbym o jednej istotnej kwestii, pomiędzy piecem gazowym a wymiennikiem ciepła są 2 zawory kulowe... w idei aby odciąć piec gazowy od reszty układu, kiedy używamy tradycyjnego do ogrzewania domu, a gazówki do wody użytkowej... Jest zrobiony bajpas przy piecu gazowym po to kiedy są zawory zamknięte, a po podgrzaniu wody użytkowej piec się wychładza i wpuszcza gorącą wodę do układu.... takie studzenie trwa około 5 minut.

Buderus zaleca 1,0 - 1,2 bar'a do poprawniej pracy. Jeżeli zawory oddzielające piec od wymiennika są zamkniete, a na krótkim obiegu z bajpasem jest np. ciśnienie zalecane 1,2 bara, a na reszcieukładu zamknietego jest np. 0,5 bar'a to po jakimś czasie ciśnienie na na piecu gazwym spadnie do 0,5 bar'a.
    Wszystko wskazuje, że zawory przepuszczają... czy są jakieś, które są zdolne utrzymać po dwóch stronach różne ciśnienie.???

pozdrawiam Was i dzieki za pomoc
    michal

1 9
  • #2 19 Sty 2015 19:35
    Magister_123
    Poziom 33  

Do sprawdzenia naczynie/a przeponowe. Jaką szacunkową objętość ma układ c.o. zamknięty? Jaką objętość ma naczynie przeponowe i jakie jest w nim ciśnienie?

0
  • #3 20 Sty 2015 08:35
    michasioPL
    Poziom 7  

Witam,

w jakiej temperaturzewody w układzie mierzyć ciśnienie w naczyniu przeponowym?
    Układ ma około 120l wody. Natomiast samo naczynie ma pojemność 18 litrów.

pozdrawiam i dzięki
    michal

0
  • #5 22 Sty 2015 07:49
    michasioPL
    Poziom 7  

Witam,

dzięki za odpowiedzi... czyli rozumiem, będę musiał spuścić wodę z układu aby zmierzyć ciśnienie...? Czy tak?

Może jest inna możliwość...

Gdybyście byli uprzejmi podpowiedzieć jaki zawór muszę kupić jeżeli po obu stronach zaworu chcę mieć różne ciśnienie?? Różnica na poziomie 03-06 bar'a...
    Na chwilę obecną jeżeli z jednej strony dopuszczę wody, co skutkuje wzrostem ciśnienia to po krótkim czasie ciśnienie się wyrówna... tak jakby zawór był nie szczelny...

pozdrawiam i dzięki
    michal

1
  • #6 22 Sty 2015 08:28
    mirrzo

Moderator na urlopie...

michasioPL napisał:
    Może jest inna możliwość...

Tak, zakręć zawory odcinające kocioł od instalacji. Spuścisz wodę tylko z kotła, a nie z instalacji.

0
  • #7 22 Sty 2015 09:41
    michasioPL
    Poziom 7  

witam,

tyle, że samo naczynie przeponowe mam zamontowane na powrocie na układzie zamkniętym...
    Przy nim jest zawór bezpieczeństwa...

pozdr.
    michal

0
  • #8 22 Sty 2015 14:11
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

No to musisz zwalić całą wodę.

0
  • #9 22 Sty 2015 14:36
    michasioPL
    Poziom 7  

witam,

w takim razie tak zrobię... a jakie powinno być ciśnienie w naczyniu przeponowym po spuszczeniu wody?

A gdyby doprowadzić do sytuacji kiedy na manometrze będzie ciśnienie 0.0 bar'a... czy to nie wystarczy...?

I ostatnia kwestia... w sprawnym układzie o ile powinno wzrosnąć ciśnienie wody, zakładając że przy około 20°C będzie około 0.9 bar'a, a przy jakie powinno być przy np. 60°C...

pozdr.
    michal

0
  • #10 22 Sty 2015 14:50
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

No niestety nie wystarczy. Ciśnienie w zależności od wysokości instalacji, le dla uproszczenia przyjmij 1bar.

0
  Szukaj w 5mln produktów