Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sterujący dzwonkami w szkole

figo76 19 Sty 2015 20:02 3486 33
  • #1 19 Sty 2015 20:02
    figo76
    Poziom 13  

Witajcie :)
    Ostatnio zrobiłem układ do sterowania dzwonkami w szkole, i moje pytania.
    Zgodę mam od p. dyrektor szkoły. Mam uprawnienia sepowskie na stanowisku eksploatacji. Pracuję w tej szkole, jestem konserwatorem.
    Ten automat do dzwonków założę i w momencie zerwania ze mną umowy o pracę w szkole zdejmę inaczej nazywając, że go pożyczam. Chciałbym napisać takie oświadczenie, czy ktoś wie jak ono powinno być napisane?
    1. Czy układ jest ok.
    2. Czy ktoś wie co potrzebne z papierów, żeby był on legalnie podpięty w obwód istniejący.
    3. Jak o czymś zapomniałem to podpowiedzi mile widziane?

Nie rysowałem nigdy schematów.
    Pozdrawiam :)

0 29
  • #2 19 Sty 2015 21:02
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Nie rozumiem poco cudować w dodatku z zegarem astronomicznym.
    Zwykły zegar też się do tego nie nadaje. Pomijam już kwestie wykonania czegoś, co potem zabierzesz - pomieszanie z poplątaniem. Jaki jest tego sens?

Poza tym, proponuję najpierw zapoznać się jak działa i jakie funkcje powinna mieć taka instalacja.

Zastosuj np: Link

PS.
    Jako elektryk powinieneś poćwiczyć rysunek elektryczny - to podstawa w porozumiewaniu się elektryków.

0
  • #3 19 Sty 2015 21:14
    figo76
    Poziom 13  

Ten układ wykonałem z tego co miałem.
    Ten zegar jest połączony z przekaźnikiem czasowym sekundowym i to działa.

0
  • #4 19 Sty 2015 21:45
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

figo76 napisał:
    i w momencie zerwania ze mną umowy o pracę w szkole zdejmę inaczej nazywając, że go pożyczam

To co za materiał ci kolego nie zapłacą ?
    Źle zabezpieczony obwód sterowania i brak zabezpieczenia samego obwodu zasilania .

0
  • #5 19 Sty 2015 22:15
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

figo76 napisał:
    Ten układ wykonałem z tego co miałem.
    Ten zegar jest połączony z przekaźnikiem czasowym sekundowym i to działa.

To go nam zaprezentuj (foto), bo stwierdzenie "z tego co miałem" nie wróży w tym dziale nic dobrego :D

PS
    Czemu szkoła nie może zakupić profesjonalnego gotowego produktu, tylko bawi się w wypożyczanie czegoś, co ktoś (nie wiedzieć czemu) chce zrobić chałupniczym sposobem, a potem zabrać?
    Co będzie jak zabierzesz, będzie woźna latać z ręcznym dzwonkiem?

Link
    Link

0
  • #6 19 Sty 2015 23:00
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kiedyś latała ... :D

0
  • Pomocny post
    #7 20 Sty 2015 09:39
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 20 Sty 2015 16:44
    figo76
    Poziom 13  

Krzysztof Reszka napisał:
    Źle zabezpieczony obwód sterowania i brak zabezpieczenia samego obwodu zasilania .

Obwód dzwonków jest zabezpieczony w tablicy głównej, a ja się pod niego podepnę ze swoją skrzynką.
    Łukasz-O napisał:
    Co będzie jak zabierzesz, będzie woźna latać z ręcznym dzwonkiem?

Tak szybko nie zrezygnuję z pracy i z pewnością zostawię już go tam.
    Narysowałem rysunek i w nim jest obwód istniejący dzwonka w który się podepnę.
    Łukasz-O napisał:
    Czemu szkoła nie może zakupić profesjonalnego gotowego produktu

Szkoda im wydać parę groszy, a ja wpadłem na taki pomysł, mnie to nic poza pracą nie kosztuje.

0
  • #9 20 Sty 2015 18:24
    Krzysztof Reszka

figo76 napisał:
    Obwód dzwonków jest zabezpieczony w tablicy głównej, a ja się pod niego podepnę ze swoją skrzynką.

A jaka to wartość i czy jest to obwód dedykowany tym tylko dzwonkom .
    Źle zabezpieczony obwód sterowania

A co z tym ?

0
  • #10 20 Sty 2015 19:34
    figo76
    Poziom 13  

A jaka to wartość i czy jest to obwód dedykowany tym tylko dzwonkom .

Z tego co wiem to był obwód tylko na dzwonki, szkoła jest stara i często remontowana, włączniki do dzwonków są dwa, jeden jest w szatni i szatniarka naciska przycisk dzwonkowy, a drugi jest w sekretariacie, ktoś kiedyś w sekretariacie wymienił przycisk na wyłącznik zwykły i z dwa miesiące temu wezwano mnie bo w momencie kiedy sprzątaczka sprzątała w sekretariacie to przełączyła ten wyłącznik i szatniarka dzwoniła też na dole w szatni i było zwarcie, woźny przełączył u góry w sekretariacie wyłącznik na wył. i załączył bezpiecznik typu s i było wszystko ok. Ja po sprawdzeniu instalacji dzwonkowej okazało się że zasilanie kiedyś zostało przerwane i w tej instalacji i podłączono włącz. dzwonkowy z innej fazy i ja chciałem w tą fazę się wpiąć. Jeszcze nie sprawdziłem jakie jest zabezpieczenie tego obwodu i co jest jeszcze zasilane.

Źle zabezpieczony obwód sterowania

A co z tym ?

Dałem zabezpieczenie obwodu sterowania tylko na cewkę przekaźnika czasowego i cewkę stycznika przez który przejdzie stykami roboczymi faza która przechodzi przez włącz. dzwonka.
    Te zabezpieczenie też może posłużyć jako wyłączenie sterowania automatycznego, zegar będzie dostawała ciągle napięcie, chyba że zostanie wyłączony obwód zasilający dzwonki.

0
  • #11 20 Sty 2015 20:01
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

figo76 napisał:

Szkoda im wydać parę groszy, a ja wpadłem na taki pomysł, mnie to nic poza pracą nie kosztuje.

Dziwne podejście, komuś szkoda kasy, więc najlepiej zrobić za darmo i z przypadkowego materiału.

figo76 napisał:
    Z tego co wiem to był obwód tylko na dzwonki, szkoła jest stara i często remontowana, włączniki do dzwonków są dwa, jeden jest w szatni i szatniarka naciska przycisk dzwonkowy, a drugi jest w sekretariacie, ktoś kiedyś w sekretariacie wymienił przycisk na wyłącznik zwykły i z dwa miesiące temu wezwano mnie bo w momencie kiedy sprzątaczka sprzątała w sekretariacie to przełączyła ten wyłącznik i szatniarka dzwoniła też na dole w szatni i było zwarcie, woźny przełączył u góry w sekretariacie wyłącznik na wył. i załączył bezpiecznik typu s i było wszystko ok. Ja po sprawdzeniu instalacji dzwonkowej okazało się że zasilanie kiedyś zostało przerwane i w tej instalacji i podłączono włącz. dzwonkowy z innej fazy i ja chciałem w tą fazę się wpiąć. Jeszcze nie sprawdziłem jakie jest zabezpieczenie tego obwodu i co jest jeszcze zasilane.

Ta instalacja jest do przeglądu, poprawy, naprawy lub wymiany...

Do czego służyły wyłączniki u woźnej i w sekretariacie? Alarmowe?
    Taki przycisk powinien być jeden np. na konsoli urządzenia w sekretariacie. Po co woźnej w szatni?
    Powinien być jeszcze przełącznik rodzaju pracy plan A i plan B. Nie wspomnę o wyłączniku głównym.
    Nadal nie wiem poco tam zegar astronomiczny.

0
  • #12 20 Sty 2015 20:11
    Krzysztof Reszka

figo76 napisał:
    Te zabezpieczenie też może posłużyć jako wyłączenie sterowania automatycznego

A po co sam sobie kolega komplikuje . Jak będzie nie potrzebny zegar to po co mu zasilanie po za tym należy zabezpieczyć lampkę i zegar od zwarcia . Zasada powinna być prosta wyłączam zasilanie i nigdzie go niema, a nie że na jednym urządzeniu jest a tu nie ma . Tak się nie robi rozdzielnic bo to pierwszy stopień do porażenia.
    figo76 napisał:
    kiedyś zostało przerwane i w tej instalacji i podłączono włącz. dzwonkowy z innej fazy i ja chciałem w tą fazę się wpiąć

Należy doprowadzić bezwzględnie instalację do porządku .

0
  • #13 20 Sty 2015 20:31
    figo76
    Poziom 13  

Łukasz-O napisał:
    Ta instalacja jest do przeglądu, poprawy, naprawy lub wymiany...

Masz rację, szkoła niedługo będzie remontowana.
    Łukasz-O napisał:
    Do czego służyły wyłączniki u woźnej i w sekretariacie? Alarmowe?

W szatni szatniarka dzwoni dzwonkami, a w sekretariacie służy do tego samego jak zapomni szatniarka i oba służą do sygnałów alarmowych.
    Łukasz-O napisał:
    Nadal nie wiem poco tam zegar astronomiczny.

Taki zegar miałem, który ustawi mi tyle dzwonków to znaczy włączeń i wyłączeń w jednym dniu i od poniedziałku do piątku, a przekaźnik czasowy (sekundnik) będzie załączał na np. 6 sekund i wyłączał dzwonki bo w tym zegarze najkrótszy czas załączenia można ustawić na 1 minutę.
    A po co sam sobie kolega komplikuje . Jak będzie nie potrzebny zegar to po co mu zasilanie po za tym należy zabezpieczyć lampkę i zegar od zwarcia . Zasada powinna być prosta wyłączam zasilanie i nigdzie go niema, a nie że na jednym urządzeniu jest a tu nie ma . Tak się nie robi rozdzielnic bo to pierwszy stopień do porażenia.

Nie ma problemu żeby dołożyć zabezpieczenie rozdzielnicy, mam jeszcze miejsce.

0
  • #14 20 Sty 2015 20:40
    Krzysztof Reszka

Łukasz-O napisał:
    Nie wspomnę o wyłączniku głównym.

Po co dodawać, eska ma być jako zabezpieczenie główne całego obwodu, a wyłącznik jak doradzał kolega do wyłączania .

0
  • #15 20 Sty 2015 20:49
    figo76
    Poziom 13  

Tak wyłącznik główny dołożyć mogę :)

0
  • #16 20 Sty 2015 21:27
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 20 Sty 2015 22:13
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Bronek22 napisał:
    Ten sterownik z linku. Ustawiony na miesiące, przerwy krótkie długie śniadaniowe.
    W sobotę, niedziele i święta nie dzwoni.

Ma też inne funkcje, typowe i niezbędne dla instalacji dzwonkowej w szkołach.
    Jak widać niektórzy wolą utrudniać sobie życie i stosować chałturę - brakuje jeszcze dwóch przekaźników i przerywacza od malucha... Mam to dam...
    Byle by taniej, bo ktoś odpowiedzialny za placówkę oświatową szkłem d... podciera.

Bronek22 napisał:
    To co robią to maksymalne dziadostwo.
    Dyrektorka.
    Przypomina mi się ta niewinna za śmierć chłopaka na płocie.
    Wiedziała, że płot jest pod prądem i zlekceważyła zagrożenie.

Robią dziadostwo, bo konserwator na to się zgadza i grzecznie przytakuje - niestety ale taka jest prawda. Gdyby się chłop postawił i uzmysłowił pani dyrektor w delikatny sposób, że szkoła nie jest domem prywatnym, pieniążki pewnie by się znalazły. W końcu kto jak nie elektryk ma dyrektorkę uświadomić?

0
  • #18 20 Sty 2015 22:22
    figo76
    Poziom 13  

Łukasz-O
    Czy Ty używasz wszystko zgodnie z jego przeznaczeniem.
    Może Ci się zdarzyło że np: zamiast wstawić zabezpieczenie typ B 10A firmy FAEL, wstawiłeś tą samą wartość i typ firmy SIMENS i co działa nie tak jak powinno?
    Ja tylko chcę użyć zegara astronomicznego i przekaźnika sekundowego.
    Czy to nie będzie podobnie działać jak zegar stosowany do dzwonków?

0
  • #19 20 Sty 2015 23:00
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 20 Sty 2015 23:04
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

figo76 napisał:
    Łukasz-O
    Czy Ty używasz wszystko zgodnie z jego przeznaczeniem.

W swoim fachu tak, bo biorę za to pieniądze.

figo76 napisał:
    Może Ci się zdarzyło że np: zamiast wstawić zabezpieczenie typ B 10A firmy FAEL, wstawiłeś tą samą wartość i typ firmy SIMENS i co działa nie tak jak powinno?

Oczywiście, podczas awarii bardzo często. Trudno wymienić starego uszkodzonego Faela na nowego, skoro od lat ich nie produkują. Zakładam innej firmy.
    Jednak nowych rozdzielnic, czy urządzeń budowanych od podstaw nie wykonuje z byle czego, co przypadkiem znajdę w piwnicy. Trzeba szanować siebie, swoją prace i klienta.

figo76 napisał:
    Ja tylko chcę użyć zegara astronomicznego i przekaźnika sekundowego.
    Czy to nie będzie podobnie działać jak zegar stosowany do dzwonków?

Przeczytaj kartę katalogową zegara od dzwonków, zobacz jakie ma funkcje i porównaj do Twojej "maszyny".

0
  • #21 20 Sty 2015 23:15
    figo76
    Poziom 13  

Wiem czym się różni zegar astro od zegara szkolnego.
    To nawet jak zegar astro miałby takie same funkcje co w zegarze szkolnym to też bym nie mógł go użyć bo nie nazywa się zegar do dzwonków tylko astro.

0
  • #22 20 Sty 2015 23:25
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Bronek22 napisał:
    Nie ma prawa.
    Nie jest od dyscyplinowania ani uświadamiania dyrektorki.

To kto ma dyscyplinować w sprawach elektrycznych - konserwator, czy pani od biologii?
    Jak inwestor każe wykonać gniazdo nad brodzikiem - mówię nie i koniec, uświadamiając go dlaczego. Jakoś nie mam z tym problemu.

Bronek22 napisał:
    Napewno nie elektryk.
    Elektryk może powiedzieć, że nie wolno mu modernizować instalacji, bo nie ma uprawnień projektowych.
    Tym bardziej, że szkoła to obiekt publiczny. Na dodatek z dziećmi.
    Mozę tylko naprawiać to co nie działa.

Urządzenie z linku z wysyłką = 184zl ......zwykłe żarty jak ma się coś konstrułować.

I do tego właśnie zmierzam.

figo76 napisał:
    Wiem czym się różni zegar astro od zegara szkolnego.
    To nawet jak zegar astro miałby takie same funkcje co w zegarze szkolnym to też bym nie mógł go użyć bo nie nazywa się zegar do dzwonków tylko astro.

Problem polega na tym, że zegar astronomiczny nie ma takich samych funkcji. Twojego zegara w razie "w" nikt nie będzie umiał przestawić, zmienić trybu itp.
    Obsługą i zmiana dzwonków (w zależności od sytuacji) powinna odbywać się prosto. Np naciśnięciem jednego, drugiego czy trzeciego przycisku umieszczonego na panelu, tak aby sekretarka, woźna lub dyrektorka nie musiała wzywać za każdym razem konserwatora do przeprogramowania "maszyny".

0
  • #23 20 Sty 2015 23:50
    figo76
    Poziom 13  

Łukasz-O napisał:
    Problem polega na tym, że zegar astronomiczny nie ma takich samych funkcji. Twojego zegara w razie "w" nikt nie będzie umiał przestawić, zmienić trybu itp.
    Obsługą i zmiana dzwonków (w zależności od sytuacji) powinna odbywać się prosto. Np naciśnięciem jednego, drugiego czy trzeciego przycisku umieszczonego na panelu, tak aby sekretarka, woźna lub dyrektorka nie musiała wzywać za każdym razem konserwatora do przeprogramowania "maszyny".

Czy twoim zdaniem każdy może grzebać w ustawieniach zegara?
    Ja tak zrobiłem że jak coś nie tak to wystarczy wyłączyć, a do ustawienia tego astro nie ma problemu, instrukcja jest po polsku.
    Moim zdaniem jak bym kupił ten zegar dzwonkowy to jak byłoby coś nie tak to i tak by mnie wołali że coś się stało z nim i żebym sprawdził i ustawił prawidłowo.

0
  • #24 21 Sty 2015 00:11
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

figo76 napisał:

Czy twoim zdaniem każdy może grzebać w ustawieniach zegara?
    Ja tak zrobiłem że jak coś nie tak to wystarczy wyłączyć, a do ustawienia tego astro nie ma problemu, instrukcja jest po polsku.
    Moim zdaniem jak bym kupił ten zegar dzwonkowy to jak byłoby coś nie tak to i tak by mnie wołali że coś się stało z nim i żebym sprawdził i ustawił prawidłowo.

A po co ma grzebać w ustawieniach zegara? Zegar ustawiasz raz w kilku wariantach, potem możesz go nawet zaplombować.
    Całe sterowanie odbywa się z panelu urządzenia za pomocą prostych przycisków z sygnalizatorami - tak aby nawet małpa umiała.
    Np.
    - Wyłącznik główny
    - Przełącznik sterowania: automat / ręczne
    - przycisk zielony: plan A
    - przycisk żółty: plan B
    - przycisk czerwony: alarm

Nikt w sytuacjach awaryjnych nie będzie studiował instrukcji zegara.

PS Z tego co pamiętam, u mnie w technikum był jeszcze plan C :D

1
  • #25 21 Sty 2015 16:24
    figo76
    Poziom 13  

Ok porozmawiam z dyrektorką na temat zakupu czegoś takiego:
    http://www.cyfronika.com.pl/dok/ews01.pdf
    Tylko nie wiem czy na to pójdzie?
    I teraz powiedzcie mi co bym potrzebował za papiery do tego przerobienia części instalacji dzwonkowej istniejącej?

Jeszcze mi powiedzcie czy jeżeli się nie zgodzi na tą całą rozdzielnicę czy jak zamontuję sam zegar do dzwonków w tą rozdzielnicę co mam czy też potrzebne będą te same papiery, czy do tego jeszcze będę potrzebował coś innego?

I zostało trzecie wyjście, nic nie montować i dzwonki będą działać nadal ręcznie.

0
  • #26 22 Sty 2015 21:19
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Jestem pod wielkim wrażeniem, że są jeszcze w XXI wieku szkoły, gdzie dzwonek obsługuje woźna.

Jeśli w szkole jesteś "samowystarczalnym" elektrykiem, musisz posiadać świadectwa kwalifikacji: E do montażu oraz D aby sprawdzić, podpisać protokół z pomiarów i dopuścić instalacje.

Co do produkcji urządzenia samemu - obawiam się, że zgodnie z prawem nie będziesz w stanie dopełnić wszystkich formalności.
    Zrobisz jak będziesz uważał, Twoje ryzyko, Twoja sprawa.

-1
  • #27 22 Sty 2015 21:56
    masonry
    Poziom 29  

Łukasz-O napisał:
    Jestem pod wielkim wrażeniem, że są jeszcze w XXI wieku szkoły, gdzie dzwonek obsługuje woźna.

A no są takie szkoły i nie jest ich tak mało, sam znam 3 takie.

figo76 napisał:
    I teraz powiedzcie mi co bym potrzebował za papiery do tego przerobienia części instalacji dzwonkowej istniejącej?

Jeszcze mi powiedzcie czy jeżeli się nie zgodzi na tą całą rozdzielnicę czy jak zamontuję sam zegar do dzwonków w tą rozdzielnicę co mam czy też potrzebne będą te same papiery, czy do tego jeszcze będę potrzebował coś innego?

Niestety w tym kraju już nic się nie da zrobić aby być w zgodzie ze wszystkimi przepisami.
    Jeżeli jesteś elektrykiem to powinieneś wiedzieć jak to zrobić aby było to bezpieczne i zgodne z dobrą praktyką instalatorską.

0
  • #28 22 Sty 2015 21:58
    figo76
    Poziom 13  

Łukasz-O napisał:

Nie woźna tylko szatniarka i dyrekcja.
    Łukasz-O napisał:
    Jeśli w szkole jesteś "samowystarczalnym" elektrykiem, musisz posiadać świadectwa kwalifikacji: E do montażu oraz D aby sprawdzić, podpisać protokół z pomiarów i dopuścić instalacje.

Mam uprawnienia na stanowisku eksploatacji, nie mam na dorór.
    Łukasz-O napisał:
    Co do produkcji urządzenia samemu - obawiam się, że zgodnie z prawem nie będziesz w stanie dopełnić wszystkich formalności.
    Zrobisz jak będziesz uważał, Twoje ryzyko, Twoja sprawa.

Zdecydowałem że to co wymyśliłem nie założę.

0
  • #29 22 Sty 2015 22:16
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

figo76 napisał:

Nie woźna tylko szatniarka i dyrekcja.

A woźna i szatniarka w szkole to nie jest to samo?

figo76 napisał:

Mam uprawnienia na stanowisku eksploatacji, nie mam na dozór.

Trochę kiepsko jeśli nie ma nad Tobą kogoś, kto podpisze potem protokół i dopuści do eksploatacji.
    Pozostanie chyba jednak ten przycisk jak za króla ćwieczka... :|

0
  • #30 22 Sty 2015 22:21
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

A dzieci z utęsknieniem czekają na ten najbardziej miły dźwięk dla ucha, najpiękniejszy w życiu, długo oczekiwany.

-1