Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

microcomputer w maszynie do szycia Brother

muszerka89 20 Sty 2015 10:48 903 6
  • #1 20 Sty 2015 10:48
    muszerka89
    Poziom 2  

Witam,potrzebuję pomocy.Posiadam maszynę do szycia Brother Star 120E kupiłam ją używaną maszyna bardzo fajna,ale mam problem ponieważ po jakims czasie od zaczęcia szycia zaczyna nagrzewać się obudowa po stronie microcomputera,maszynę rozłozyłam i na płytce są ślady przepalania się 2 rezystorów czy też kondensatorów nie mam pojęcia jak się to dokładnie nazywa jak i również bezpiecznika fuse,moje pytanie brzmi gdzie ja mogę kupić te części i czy wogóle jest możliwe naprawienie tego w warunkach domowych,zdjęcia podane niżej bardzo proszę o jakąś odpowiedz,dzwoniłam do serwisu Brother ale za samą wycenę chcą 120zł,jaka wogóle może być przyczyna tego że to się tak nagrzewa? konkretnie chodzi o te dwie różowe "beczułki" opisane R44 i R47

0 6
  • #2 22 Sty 2015 01:22
    kassans
    Poziom 31  

Producent tak to skonstruował więc tak ma być. Po zdjęciach nie widzę aby laminat wyglądał na mocno przegrzany. Różowe beczułki to rezystory 5W i najprawdopodobniej siedzą w układzie który steruje pracą silnika. Spisz z tego czarnego elementu który jest pomiędzy różowymi "beczułkami". Oraz zrób zdjęcie od spodu tego miejsca.

0
  • #4 24 Sty 2015 11:54
    kemot55
    Poziom 30  

Ja mam pytanie czy coś z ta maszyną się dzieje oprócz nagrzewania rezystorów?
    Przepala się ten bezpiecznik? Był wymieniany?
    Tak jak koledzy wcześniej napisali nie wygląda to tragicznie. Rzeczywiście rezystory mocy się grzeją (jakby tam się nie wydzielało ciepło to wstawiliby mniejsze). Widać ta maszyna była używana intensywnie.
    Czy ta maszyna była przesmarowana i wyczyszczona po zakupie (już widziałem wręcz zatarte biedactwa). Kolejna sprawa to silnik - być może się "kończy" (mało-prawdopodobne, ale możliwe) a może ma tylko zbyt duże opory.
    Napisz dokładne oznaczenie maszyny z obudowy ( i ile jest coś więcej niż Star120E) - zapytam w serwisie co tam się może statystycznie psuć.

0
  • #5 24 Sty 2015 20:58
    muszerka89
    Poziom 2  

Oprócz grzania się tej płytki i od tego obudowy tak wszystko jest ok,chwytacz i igielniće już wyregulowaliśmy ,maszyna była wyczyszczona a w instrukcji którą znalazłam w necie pisze żeby jej nie oliwić bo jest to maszyna samosmarująca się zresztą chyba jak wszystkie mechaniczno komputerowe,wszystkie części ruchome są wysmarowane dość grubą warstwą jakiegoś żółtego smaru. Bezpiecznika nie wymieniałam,tez mi to przyszło do głowy tylko moje pytanie gdzie go kupić? bo w moim mieście i 2 ościennych nie znalazłam w żadnym sklepie elektronicznym;-)
    Na maszynie jest naklejka;

brother 220-240V 50Hz 62w
    lamp max 12v 5w
    made in Taiwan

i nic więcej,a co do silnika to na nim jest tylko jakis kod kreskowy i 70w

gdzie mogę kupić ten biezpiecznik i te 2 rezystory 5w?i czy wystarczy tamte odinstalować i przylutować nowe? może to nie zaszkodzi a przestanie sie tak grzać,bo coraz mocniej sie to nagrzewa,zależy mi żeby tą maszynę naprawić ale nie stać mnie narazie na profesjonalny serwis

0
  • #6 24 Sty 2015 21:41
    kemot55
    Poziom 30  

Wymiana nie ma za bardzo uzasadnienia. Te rezystory musiały by być czarne/okopcone żeby był problem. Natomiast bezpiecznik o ile nie jest przepalony (a pewnie nie jest bo wszystko działa) też nie ma sensu wymieniać. Jedyne co można zrobić to sprawdzić rezystancję silnika zgodnie z tą instrukcją, którą załączyłaś (lista problemów). Tyle że do tego potrzebny jest miernik. Ale gdyby był problem to wcześniej przepaliłby się bezpiecznik.
    Ja myślę, że maszynę można normalnie używać, chyba, że pojawią się jakiś zewnętrzne oznaki uszkodzenia (np. nierównomierne obroty, przerywanie pracy). No i oczywiście odsunąć sterownik od źródeł ciepła typu grzejnik. A jak już bardzo cię niepokoi nagrzewanie to można ustawić tam nadmuch zimnego powietrza z małego wentylatora. Poza tym nie wiem co znaczy "nagrzewa się obudowa". Jak bardzo? Parzy czy jest tylko wyraźnie ciepła?
    Wysłałem zapytanie do znajomego w servisie Brothera, ale na odpowiedź to pewnie trzeba poczekać do poniedziałku.

0
  • #7 24 Sty 2015 22:21
    muszerka89
    Poziom 2  

Dziękuję Ci bardzo;-) Im dłużej maszyna chodzi tym bardziej rozgrzana jest obudowa i po jakims czasie czuć woń palonego plastiku,jak maszynę wyłacze to szybko wraca do normalnego stanu,maszyna ma 3 stopniowy zakres prędkości jak szyje na minimalnym lub średnim to nagrzewa sie mniej i dopiero po dłuższej chwili wystarczy ze przełącze na 3 to wystarczy kilka minut i już jest gorące ale nie tak żeby parzyło;-) cieżko mi to wytłumaczyć.Pan który mi ją sprzedał twierdzi że u niego było wszytko ok,nadmienie jeszcze że jak maszyna do mnie dotarła to była tak zmrożona że przez kilka dobrych godzin woda sie skraplała po zewnetrznej części obudowy,po rozkręceniu również w środku było widać zacieki może to jest powodem,na płytce również widać żółte zacieki

0