Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Która lodówka? BOSH KGN33Y42 vs SAMSUNG RB29FERNCSS vs ELECTROLUX EN3241AOX

chucky80 20 Jan 2015 12:40 4839 6
Bosch
 • #1
  chucky80
  Level 2  
  Cześć,

  Szykuję się do wymiany lodówki. Wstępnie zastanawiam się nad poniższymi:

  - BOSH KGN33Y42
  - SAMSUNG RB29FERNCSS
  - ELECTROLUX EN 3241AOX

  Lodówki są bardzo podobne zarówno z wyglądu (oraz pod względem pojemności) jak i funkcjonalnie - sterowanie elektroniczne, no frost itp.

  Pod względem zużycia energii, najkorzystniej wypada Samsung (252 kWh/rok) z niewielką przewagą nad Boshem (266 kWh/rok).

  Wszystkie mają po jednym termostacie, Bosh ma dwa termostaty.

  Którą z powyższych byście wybrali i dlaczego?
 • Bosch
 • #2
  Majk1984
  Level 14  
  rowniez stoje przed decyzja o zakupie lodowki - wolnostojaca - czarna, jednak czy lepiej z dwoma agregatami/termostatami czy z pojedynczym ? no i Indesit czy Hotpoint Ariston ? ...
 • Bosch
 • #3
  Jacek Szulc
  Level 12  
  Ja mam samsunga drugi rok. Na razie wszystko działa bez zarzutów. Agregat pracuje tak cicho że trzeba się wsłuchiwać żeby go usłyszeć. Szwagier ma bosha popękały uchwyty plastykowe i nie można ich kupić.
  Ale trudno jednoznacznie doradzać bo można sie natknąć na wadliwy egzemplarz i wszystkie opinie można wyrzucić w kosz
 • #4
  Przemeek1988
  Level 22  
  Chłodziarki Electroluxa pracują stosunkowo cicho (jak na NoFrost) ale "słabo" chłodzą. Jeśli chodzi o chłodziarki z grupy Indesit/Hotpoint-Ariston to te z kolei bardziej chłodzą (można porównać do starych lodówek), ale system bez szronowy jest głośniejszy, lubią wydawać dźwięki.

  Gdybym miał wybierać to albo Hotpoin-Ariston (ze względu na dobre chłodzenie, dobrze rozplanowane wnętrze, które jest śnieżno białe) albo coś z Samsunga- również świetnie rozplanowane wnętrza, dobre parametry i ciekawy design.

  A jeśli chodzi o niezawodność to: loteria ,loteria i jeszcze raz loteria. O ile w przypadku pralek, zmywarek czy też piekarników można wybrać lepszy bądź gorszy sprzęt to w przypadku chłodziarki kierował bym się bardziej osobistymi preferencjami, wyglądem i użytecznością niż niezawodnością bo tutaj by trzeba było wróżyć z fusów która się prędzej rozszczelni etc.
 • #5
  Majk1984
  Level 14  
  @Przemeek1988 - utwierdzasz mnie w przekonaniu aby kupić Hotpoint_Ariston - choć to chyba to samo co Indesit bo obie marki obsługuje serwis Indesita.
  Co do sprzętu jak piekarnik do 1300zł też masz jakąś wiedzę ? pralki ? zmywarki ? bo wszystko to musze niebawem kupić do nowej kuchni...
 • #6
  Przemeek1988
  Level 22  
  Zarówno Indesit jak Hotpoint-Ariston należą do tej samej grupy Indesit, ale urządzenia sygnowane logo Hotpoint-Ariston są bardziej zaawansowane technologicznie i lepsze jakościowo.

  Jeśli piekarnik to AEG lub Electrolux (Tutaj polecam tylko modele produkowane w Niemczech w zakładach AEG /są jeszcze modele włoskiej produkcji- zakłady Zanussi). Modele niemieckie mają zdecydowanie lepszą blachę i same wykonanie jest o klasę wyżej. Jeśli chodzi o AEG to chyba wszystkie modele są made in Germany, natomiast jeśli Electrolux to część jest włoska a część niemiecka- m. in EOC45751OX ,EEB8585POX ,EOB6850AOX ,EOA5751AOZ ,EOB64201X (najlepiej upewnić się jeszcze przed zakupem- kraj produkcji widoczny jest na tabliczce znamionowej, która widoczna jest po otwarciu drzwi- na infolinii tej firmy tej informacji nie uzyskasz.
  Największym plusem tych piekarników jest fakt, że pieczą równo i nie przypalają-jeśli chodzi o ciasta-, szybko się nagrzewają, w zależności od modelu - ok 3 szyby frontowe, świetny design i świetna powłoka - łatwo się czyści i nie ma żadnych zacieków czy śladów palców.

  Jeśli pytasz o pralkę to polecam Bosch, modele ,które na początku typu mają symbol "WAE" (są polskiej produkcji /Łódź/ i mają możliwość wymiany łożysk bębna bez jego "rozcinania". Cieszą się dużą sprzedażą i najmniejszą niezawodnością z pośród wszystkich fabryk Bosch und Siemens Hausgeräte). Zwracam uwagę że oznaczenie "PL" na końcu typu (np. WAE24441PL ) nie świadczy, że dana pralka jest produkowana w Polsce a że ma panel w języku polskim, BY - panel w j. angielskim.
  Generalnie dobrze piorą, płuczą i wirują, są bardzo stabilne ( są modele o wadze 61kg jak również 81kg -jeśli masz możliwość to polecam te cięższe -tą informacje znajdziesz w karcie produktu dostępnej na ich stronie /specyfikacje techniczne/ )
  Dobre są też Gorenje- dobre wykonanie i wysoka kultura pracy. Pralki są produkowane u nich w Słowenii. Jeśli chodzi o slimy to we wszystkich modelach zbiorniki są klejone (nie można wymienić łożysk) ale to z uwagi na fakt ,że te pralki mają głębokość 44cm -to już jest głębokość końcowa licząc wystające drzwi i węże z tyłu pralki a pojemność aż 6 kg- czyli dużo jak na takie wymiary. Natomiast jeśli chodzi o pralki pełnowymiarowe o pojemności od 7kg wzwyż - zbiorniki bębna są w pełni rozbieralne i można przy takiej pralce jeszcze "podłubać".

  Jeśli chodzi o obsługę pogwarancyjną czy też zwykłe pytania przed zakupem (np. o kraj produkcji lub czy dany model ma wymienne łożyska czy też nie) to w Gorenje ,Bosch/Siemens jest to na bardzo, bardzo wysokim poziomie. Na korzyść B/S przemawia jest fakt, że mają własną sieć serwisów fabrycznych -tak jak np. Miele.

  Jeśli zmywarka to również polecam coś z Bosch/Siemens - tutaj natomiast lepsze są modele z niemieckich fabryk- wszystkie 45-tki są produkowane w Dillingen (Niemcy), natomiast 60-tki są produkowane w Polsce (mają plastikowe dno) i w Niemczech (metalowe dno). Jeśli chcesz uzyskać informacje na temat kraju produkcji to polecam kontakt z ich infolinią (wiedzą co sprzedają ,bo u niektórych producentów takie pytania to jakby wycięte z bajek były)
 • #7
  Jacek Szulc
  Level 12  
  "Cieszą się dużą sprzedażą i najmniejszą niezawodnością z pośród wszystkich fabryk Bosch"
  chyba największą niezawodnością