Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

James596 20 Sty 2015 15:38 1722 8
 • #1 20 Sty 2015 15:38
  James596
  Poziom 20  

  Witajcie.

  Dostałem stary mechaniczny prędkościomierz do roweru - całkiem fajny gadżet, który chciałbym zamontować. Tutaj rodzi się pytanie - prędkościomierz ma dość nietypowe mocowanie na piastę, podczas gdy mój rower (Arkus Delta) ma współczesną piastę i tarczę hamulcową. Jak powinno wyglądać mocowanie kółka napędzającego licznik do piasty?

  Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować? Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

  0 8
 • Pomocny post
  #2 05 Maj 2015 12:12
  Gamma_Corvi
  Poziom 15  

  Ślimak prędkościomierza powinien być zamontowany z lewej strony piasty. Tarcza nie jest tu problemem, musisz jedynie zaczepić blaszkę o któreś ramię tarczy i ewentualnie rozwiercić otwór by obudowa ślimaka przylegała do kołnierza piasty lub ewentualnie była skręcona między konusem a kontrą.

  0
 • #3 05 Maj 2015 19:23
  James596
  Poziom 20  

  Dzięki serdeczne - właśnie poszedłem tym tropem, rozwiercając otwór w talerzyku prędkościomierza. Działać działa, nie wiem tylko na ile dokładnie.

  Pozdrawiam! :)

  0
 • #4 06 Maj 2015 00:49
  Gamma_Corvi
  Poziom 15  

  Tak czułem, że po odpisałem po fakcie, zważywszy na datę Twojej wiadomości, jednak pomimo tego cieszę się, że moja sugestia okazała się trafna :)

  Sam mam kilka takich prędkościomierzy. O ile ślimak jest dostosowany pod średnicę koła, z którym współpracuje, to wskazania samego prędkościomierza są wiarygodne. Prędkościomierz mechaniczny ma ponadto jedną główną zaletę - jest bardzo trwały i wytrzymały (o ile rzecz jasna pamięta się o okresowej konserwacji wnętrza pancerza, w którym obraca się linka, ja stosuję w tym celu olej do maszyn do szycia).

  Również pozdrawiam i dziękuję za podarowanie pierwszego na moim koncie plusika :spoko:

  0
 • #5 06 Maj 2015 01:45
  James596
  Poziom 20  

  Właśnie nie mam pojęcia, na jakie koła dostosowany jest ten ślimak. Biorąc jednak pod uwagę, że 30 km/h jest osiągalne bez problemu, myślę że wskazania nie odbiegają dużo od prawidłowości. :D

  Z trwałością mogę się w pełni zgodzić, dyskusyjna pozostaje jedynie uroda takiej "kapliczki" zamontowanej na kierownicy "górala" - ale to już kwestia wyłącznie gustu. :)

  Pozdrawiam! ;)

  0
 • #6 06 Maj 2015 12:26
  Trabi
  Poziom 36  

  James596 napisał:
  nie mam pojęcia, na jakie koła dostosowany jest ten ślimak

  Powinna być gdzieś na nim wytłoczona/namalowana średnica koła w calach. Inny wymiar tu czy tu i masz przekłamania.

  0
 • #7 06 Maj 2015 13:37
  Gamma_Corvi
  Poziom 15  

  Rozmiar koła podany w calach, na jakim powinien pracować ślimak jest podany na blaszce, którą blokuje się między szprychami vide zdjęcie oznaczenia na jednym z moich ślimaków. Rozmiar może być również podany wewnątrz zgięcia blaszki - miejsce oznaczone na zdjęciu gwiazdką.

  Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

  Cóż, w góralu to wygląda średnio, co innego w klasyku. W moim Atlasie z '51 z zamontowanym silnikiem KO i podłużnym bakiem między rurkami ramy wygląda "jak stąd". Zdjęć obecnego stanu roweru nie posiadam na komputerze, z którego w tej chwili korzystam, więc załączam zdjęcia sprzed wszelkich prac restauracyjnych z jedynie założonym do przymiarki silnikiem.

  Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować? Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

  0
 • #8 06 Maj 2015 14:41
  Trabi
  Poziom 36  

  Taki fajny rower z silnikiem? Nie szkoda klasy roweru?

  0
 • #9 07 Maj 2015 01:28
  Gamma_Corvi
  Poziom 15  

  Rower wbrew pozorom jest dostosowany do zamontowania silnika w stopniu wręcz niewyobrażalnym. Dokładnie tak, jakby przewidziano, że ktoś ten rower wyposaży kiedyś w silnik. Więcej szczegółów wkrótce w temacie "silnik spalinowy w rowerze", gdzie wrzucę fotorelację z całej restauracji/adaptacji pod zamontowanie silnika.

  0