Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

James596 20 Sty 2015 15:38 1722 8
  • #1 20 Sty 2015 15:38
    James596
    Poziom 20  

Witajcie.

Dostałem stary mechaniczny prędkościomierz do roweru - całkiem fajny gadżet, który chciałbym zamontować. Tutaj rodzi się pytanie - prędkościomierz ma dość nietypowe mocowanie na piastę, podczas gdy mój rower (Arkus Delta) ma współczesną piastę i tarczę hamulcową. Jak powinno wyglądać mocowanie kółka napędzającego licznik do piasty?

Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować? Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

0 8
  • Pomocny post
    #2 05 Maj 2015 12:12
    Gamma_Corvi
    Poziom 15  

Ślimak prędkościomierza powinien być zamontowany z lewej strony piasty. Tarcza nie jest tu problemem, musisz jedynie zaczepić blaszkę o któreś ramię tarczy i ewentualnie rozwiercić otwór by obudowa ślimaka przylegała do kołnierza piasty lub ewentualnie była skręcona między konusem a kontrą.

0
  • #3 05 Maj 2015 19:23
    James596
    Poziom 20  

Dzięki serdeczne - właśnie poszedłem tym tropem, rozwiercając otwór w talerzyku prędkościomierza. Działać działa, nie wiem tylko na ile dokładnie.

Pozdrawiam! :)

0
  • #4 06 Maj 2015 00:49
    Gamma_Corvi
    Poziom 15  

Tak czułem, że po odpisałem po fakcie, zważywszy na datę Twojej wiadomości, jednak pomimo tego cieszę się, że moja sugestia okazała się trafna :)

Sam mam kilka takich prędkościomierzy. O ile ślimak jest dostosowany pod średnicę koła, z którym współpracuje, to wskazania samego prędkościomierza są wiarygodne. Prędkościomierz mechaniczny ma ponadto jedną główną zaletę - jest bardzo trwały i wytrzymały (o ile rzecz jasna pamięta się o okresowej konserwacji wnętrza pancerza, w którym obraca się linka, ja stosuję w tym celu olej do maszyn do szycia).

Również pozdrawiam i dziękuję za podarowanie pierwszego na moim koncie plusika :spoko:

0
  • #5 06 Maj 2015 01:45
    James596
    Poziom 20  

Właśnie nie mam pojęcia, na jakie koła dostosowany jest ten ślimak. Biorąc jednak pod uwagę, że 30 km/h jest osiągalne bez problemu, myślę że wskazania nie odbiegają dużo od prawidłowości. :D

Z trwałością mogę się w pełni zgodzić, dyskusyjna pozostaje jedynie uroda takiej "kapliczki" zamontowanej na kierownicy "górala" - ale to już kwestia wyłącznie gustu. :)

Pozdrawiam! ;)

0
  • #6 06 Maj 2015 12:26
    Trabi
    Poziom 36  

James596 napisał:
    nie mam pojęcia, na jakie koła dostosowany jest ten ślimak

Powinna być gdzieś na nim wytłoczona/namalowana średnica koła w calach. Inny wymiar tu czy tu i masz przekłamania.

0
  • #7 06 Maj 2015 13:37
    Gamma_Corvi
    Poziom 15  

Rozmiar koła podany w calach, na jakim powinien pracować ślimak jest podany na blaszce, którą blokuje się między szprychami vide zdjęcie oznaczenia na jednym z moich ślimaków. Rozmiar może być również podany wewnątrz zgięcia blaszki - miejsce oznaczone na zdjęciu gwiazdką.

Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

Cóż, w góralu to wygląda średnio, co innego w klasyku. W moim Atlasie z '51 z zamontowanym silnikiem KO i podłużnym bakiem między rurkami ramy wygląda "jak stąd". Zdjęć obecnego stanu roweru nie posiadam na komputerze, z którego w tej chwili korzystam, więc załączam zdjęcia sprzed wszelkich prac restauracyjnych z jedynie założonym do przymiarki silnikiem.

Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować? Rower i mechaniczny prędkościomierz - jak zamontować?

0
  • #8 06 Maj 2015 14:41
    Trabi
    Poziom 36  

Taki fajny rower z silnikiem? Nie szkoda klasy roweru?

0
  • #9 07 Maj 2015 01:28
    Gamma_Corvi
    Poziom 15  

Rower wbrew pozorom jest dostosowany do zamontowania silnika w stopniu wręcz niewyobrażalnym. Dokładnie tak, jakby przewidziano, że ktoś ten rower wyposaży kiedyś w silnik. Więcej szczegółów wkrótce w temacie "silnik spalinowy w rowerze", gdzie wrzucę fotorelację z całej restauracji/adaptacji pod zamontowanie silnika.

0