Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odczyt liczników i wodomierzy przez radio

13 Maj 2005 08:50 1797 3
 • Poziom 13  
  Bardzo ciekawy temat. Głównym problem to zasilanie bateryjne i pobór mocy modułu odczytowego. Z tego punktu widzenia bezpośredni odczyt przez inkasenta nie wchodzi w grę z uwagi na wymaganą ciągłą pracę odbiornika radiowego. Rozwiązanie Techemu z okresowym przekazywaniem danych do modułu-bazy jest zdecydowanie lepsze. A jak już masz moduł bazowy to przez zastosowanie np. GPRSa możesz wyeliminować także inkasenta :-)
 • Poziom 17  
  Wiem że można zastosować koncentrator i nie ma z tym problemu w blokach.
  Ale stosowanie koncentratora nie ma sensu na osiedlach domków czy wsiach a to ma być uniwersalne (koncentrator zawsze można powiesić).
  Zasilanie:
  Wersja do liczników energii będzie zasilana z sieci.
  Wersja do Wodomierzy powinna być na baterie litowe o odpowiedniej pojemności.
  Modem nie powinien wysyłać danych ciągle a jedynie zapytany (oszczędność baterii)
 • Poziom 13  
  cici napisał:

  Wersja do Wodomierzy powinna być na baterie litowe o odpowiedniej pojemności. Modem nie powinien wysyłać danych ciągle a jedynie zapytany (oszczędność baterii)

  Hmm... oszczędność baterii przy włączonym torze odbiornika radiowego może okazać sie złudzeniem. Transciver CC1000 w trybie powerdown pobiera 0,2uA natomiast w trybie odbioru ok 7mA (czyli bateria 1Ah starczy na ok. 6 dni). Rozwiązanie z okresowym nadawaniem jest bardziej efektywne energetycznie. Mogę założyć ze kontroler modułu odczytowego większość czasu spędza w trybie powerdown a "budzi się" w rekacji na sygnał z radia lub impuls z wodomierza. Pytanie jak zdalnie odpytać moduł jeżeli jego tor radiowy jest w trybie powerdown (poza tym zaśmiecanie pasma 433MHz to odrębny problem)? Z drugiej strony skąd inkasent na osiedlu domków lub na wsi będzie wiedział gdzie dokonywać odczytów (z uwagi na ograniczony zasieg radia do ok.100-200m) i fakt że nie każdy dom ma taki moduł zamontowany?