Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny?

BAJKA831 20 Sty 2015 22:26 2463 12
  • #1 20 Sty 2015 22:26
    BAJKA831
    Poziom 7  

Witam koledzy mam nadzieję, że pomożecie otóż...

Generalnie objawy są takie, pralka po włączeniu normalnie wszystko mogę wcisnąć mówię o przycisku i pokrętle po wybraniu programu pralka napełnia się wodą i po 1minucie jest pyk jakby drzwiczki się otwierały i napis cykl zakończony. Jak chcę jeszcze raz uruchomić pokazuje się bląd F12 i pralka zablokowana i juz nic nie mogę wcisnąć muszę ją wyłączyć z prądu.

Załączę ją ponownie i uruchamia się jakby od tego programu, ale pokazuje cały czas błąd i funkcja zablokowana, po wyłączeniu ponownym na np 3min i włączeniu mogę od nowa ustawić program i wtedy np załapuje, ale po np 10min prania gdzie wszystko realizuje prawidłowo znów potrafi się zatrzymać, a później po wyłączeniu kolejnym udało jej się ukończyć pranie z tym, że było to po ok 4 cyklu wyłączenia jej z gniazdka.

Dziwne jest tez to, że np prała, realizowała wszystko czyli odwirowała, wypompowała wodę ale Panel był ciemny nic się nie świeciło na nim (tak było raz) natomiast np kolor kluczyka świecił na czerwono, że drzwiczki zamknięte i przycisk włącz wyłącz świecił się na zielono. Reszta nie była podświetlona podczas prania, po zakończeniu cyklu pralka normalnie odblokowała drzwi, ale nadal panel był ciemny i wszystko sie dobrze wyprało. Wymontowałem zarówno moduł dolny jak i górny, na zdjeciach jest moduł dolny.
    Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny?

Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny?

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie, nie mam modułu na podmianę, a poza tym nie wiem czy każdy używany moduł mogę zamontować bo czytałem, że trzeba zaprogramować taki moduł? Czy to prawda?
    pozdrawiam

0 12
  • Relpol
  • #3 21 Sty 2015 21:51
    BAJKA831
    Poziom 7  

Witam dzięki za odp wiesz wszystkie mają płaskie te górne aluminiowe blaszki, a te dwa faktycznie mają podniesione a myślisz, że to już je "dyskwalifikuje" ?? i ciekawe czy takowe dostanę i czy trzeba mieć jakąś specjalną lutownicę czy mogę to domowym sposobem wymienić? na tym grubszym jest napis GL 105 jakby stopni C, C650, i napis Vent, na drugim P 717 Vent i to samo GL 105 i stopnie C.
    Ciekawe za co odpowiadają te dwa kondensatory?
    Nie mam schematu
    Pozdrawiam

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #4 21 Sty 2015 22:19
    iskrownik
    VIP Zasłużony dla elektroda

BAJKA831 napisał:
    Ciekawe za co odpowiadają te dwa kondensatory?
    Zasilanie 5V procesora i panelu użytkownika.

1
  • #5 22 Sty 2015 10:22
    BAJKA831
    Poziom 7  

Jestem laikiem w dziedzinie elektroniki a jakiej wartości muszę kupić te kondensatory? mam je wylutować i takowe zanieść do elektronicznego i dobiorą po tym co jest napisane czy muszę mieć schemat aby wiedzieć jakie wartości? Mam nadzieje, że tylko te dwa padły i nic więcej ale to okaże się po wymianie.
    Pozdrawiam
    Przemek

0
  • #6 22 Sty 2015 11:01
    TONI_2003
    Moderator

BAJKA831 napisał:
    Jestem laikiem w dziedzinie elektroniki a jakiej wartości muszę kupić te kondensatory? mam je wylutować i takowe zanieść do elektronicznego i dobiorą po tym co jest napisane czy muszę mieć schemat aby wiedzieć jakie wartości?

Zamiast pisać o tym co nie masz zielonego pojęcia, a na dodatek potem wykonywać czynności naprawcze (grożące życiu) należy w twym przypadku udać się do np. serwisu RTV czy AGD niech to zrobią oni fachowo!

Zrobisz przy swej wiedzy więcej szkody pralce, a i możesz zrobić krzywdę sobie lub bliskim. Jak uszkodzisz więcej moduł sterownika to dowiesz się ile kosztuje nowy i zapewne zakupisz nową pralkę (taki być może finał twej naprawy)... :cry:

-1
  • #7 22 Sty 2015 21:53
    BAJKA831
    Poziom 7  

Witam sam nie będę tego robił, nie biorę się za rzeczy na których się nie znam ale do serwisu oddaje się wtedy gdy nikt na tym forum nie może już pomóc, zanieść do serwisu można wszystko, pytanie tylko ile się potem zapłaci za wlutowanie dwóch kondensatorów, można zapłacić znajomemu elektronikowi jakąś drobną kwotę a można serwisantowi 300zł bo powie, że tam była połowa układu wypalona itp, dlatego pytanie napisałem na forum o pomoc.
    Pozdrawiam

0
  • #8 27 Sty 2015 19:43
    1221547
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 02 Lut 2015 09:47
    BAJKA831
    Poziom 7  

Witam otóż jednak nie tylko dwa kondensatory na zdjęciach powodują to, że pralka "świruje". Po wymianie kondensatorów i wlutowaniu nowych i podłączeniu wszystkiego jak należy pralką włączyła się, wszystko działało prawidłowo..... 20 minut, i gdy chciała przejść na tryb płukania zonk.. błąd F7 , dała się normalnie z panela wyłączyć i ponowne włączenie powodowało, że pralka rozpoczęła na nowo cykl prania, oczywiście włączyłem ją na innym programie niż za pierwszym razem. Tym razem jednak prała i prała i prała,,,, zegar pokazywał i odmierzał czas ale gdy już była 1minuta do końca prała i prała i nie przechodziła ani do płukania ani do odwirowania, musiałem ją wyłączyć z przycisku i ręcznie z panela wywołać funkcję najpierw płukania i później odwirowania. I bez problemu to wykonała. Błąd F-7 to spalona grzałka i faktycznie dopiero za drugim razem jak otworzyłem pralkę stwierdziłem, że woda jest zimna i że nie podgrzewa. Dziś sprawdzę grzałkę i ewentualnie czytałem że mógł paść czujnik NTC bodajże? czy może gdzieś mam jeszcze szukać przyczyny w module dolnym????
    I jeszcze jaki dokładny symbol będzie grzałki? moc chyba 1700W?
    Z góry dziękuje kolegom z tego forum za pomoc i wszelkie sugestie.
    Pozdrawiam
    Przemek

0
  • #10 02 Lut 2015 11:09
    peter falk
    Specjalista AGD

Zostaw moduł w spokoju bo go dopsujesz jeszcze przypadkiem. Sprawdz i ew.
    Wymień grzałkę - po prostu ją wyciągnij i jedź z nią do najbliższego sklepu z częściami agd. Na pewno nowa będzie na półce.

0
  • #11 03 Lut 2015 11:07
    BAJKA831
    Poziom 7  

Witam.

Koledzy jeszcze zanim kupię grzałkę sprawdziłem, że do grzałki nie dochodzi napięcie podczas włączenia pralki i ustawienia programu prania, pralka pierze, ale na grzałkę nie dochodzi prąd 230V. Sprawdzone miernikiem i teraz pytanie, które przewody jakby Ktoś mógł zaznaczyć wychodzą z modułu dolnego do grzałki i żeby tam sprawdzić bo może jakiś kondensator jest odpowiedzialny za napięcie, które idzie do grzałki. Boję się, że kupię grzałkę a to nic nie da skoro napięcie nie dochodzi do Niej to może okazać się, że grzałka jest dobra.
    Czekam na podpowiedzi

W jednym z tematów dotyczących pralki AVF 88 był opisany temat związany z grzałką i hydrostatem, ale tam był błąd F8 i jest niby na module dolnym. Przekaźnik grzałki i jak on jest zacięty może nie docierać do grzałki napięcie 230V i czy na moim module też występuje takowy przekaźnik, może Ktoś ma schemat do Mojego modułu dolnego pralki lub wskaże na zdjęciu, który to przekaźnik lub co sprawdzić.
    Dziękuje z góry za wszelkie sugestie i pomoc
    Ariston AQSD 129 EU - diagnoza czy moduł dolny do wymiany czy moduł górny? Koledzy czy to jest ten czarny przekaźnik na grzałkę?

Rozebrałem przekaźnik i okazało się, że styki są upalone, jutro kupię przekaźnik i sprawdzę czy to wina była przekaźnik oby:) napiszę co i jak. Chyba, że koledzy jeszcze mają inne pomysły...

0
  • #12 03 Paź 2016 17:56
    anbe
    Poziom 12  

Witam. Mam tylko jedno pytanie-jak się sprawa zakończyła, bo mam podobne problemy?
    Pozdrawiam
    Andrzej. B

0
  • #13 15 Lut 2017 11:03
    BAJKA831
    Poziom 7  

Witam koledzy otóż w całym wątku jest wszystko dokładnie opisane wymieniłem dwa kondensatory i dodatkowo przekaźnik który przekazywał napięcie do grzałki, pralka działa do dziś i jest wszystko ok bez wydawania 500zl na cały panel górny i bez udzialu serwisantow, wszystko dzięki pomocy z forum pozdrawiam

0