Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon AVR-X2100W - brak dźwięku

darkom61 21 Sty 2015 00:01 3495 7
  • #1 21 Sty 2015 00:01
    darkom61
    Poziom 9  

Jestem szczęśliwym (mam nadzieję) posiadaczem nowego amplitunera Denon AVR-X2100W. Po rozpakowaniu podłączyłem do niego dekoder sat Cyfry+ oraz telewizor SONY KDL 40U2530. Połączenia wykonałem kablami HDMI.
    Pomimo przestudiowania ustawień coś musiałem przeoczyć, nie mogę poradzić sobie z brakiem dźwięku, opis sytuacji poniżej.
    Po uruchomieniu dekodera sat, amplitunera i TV uzyskuję poprawny obraz ale bez dźwięku. W trybie pass through (ampli wyłączony) sytuacja nie zmienia się.
    Sądziłem, że uszkodzeniu mógł ulec dekoder ale po bezpośrednim połączeniu z TV problem znika.
    Próbowałem resetu amplitunera do ustawień fabrycznych, bez efektu.
    Bawiąc się kablami zauważyłem, że po wypięciu z amplitunera kabla biegnącego do TV pojawia się dźwięk z ampli (głośniki zewnętrzne). Po ponownym podłączeniu kabla na ekran powraca obraz. Można oglądać.
    Niestety po wyłączeniu amplitunera dźwięk zanika. Po ponownym włączeniu znowu konieczna jest zabawa z kablem.

Testy wykonałem na 3 kablach HDMI. Prawdopodobieństwo, że przyczyną jest wadliwy przewód jest chyba niewielkie.
    Gdzie szukać przyczyny? Jakiś niezgłębiony jeszcze parametr w ustawieniach? Czy raczej wada amplitunera? Może ktoś z kolegów spotkał się już z takim przypadkiem. Za wszelkie podpowiedzi z góry dziękuję.

0 7
  • Sklep HeluKabel
  • #2 22 Sty 2015 13:04
    Polon_us
    Poziom 40  

Proszę sprawdzić menu w wzmacniaczu -> HDMI Setup -> HDMI Audio Out -> powinno być ustawione na AVR. Z opisu odnoszę wrażenie, że jest ustawione na TV.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 22 Sty 2015 20:45
    darkom61
    Poziom 9  

Zacząłem od ustawień, AVR włączyłem na samym początku. Inaczej nie uzyskałbym dźwięku z głośników zewnętrznych.
    Problem polega na tym, że aby uruchomić przesył dźwięku na głośniki muszę na chwilę wypiąć kabel HDMI łączący amplituner z TV.
    Czyżby TV uniemożliwiał włączenie "czegoś"?

Dziś kolejne eksperymenty. Włączałem kolejno dekoder SAT, amplituner i TV. Z tym, że TV był wyłączony zupełnie (bez standby). Poszczególne urządzenia włączałem dopiero po pełnym uruchomieniu poprzedniego. Eureka!, dźwięk popłynął z głośników zewnętrznych.
    Zaczynam się poważniej zastanawiać czy TV naprawdę nie blokuje sygnału audio, przynajmniej w początkowej fazie. Nie brzmi to zbyt logicznie ale nic mądrzejszego na razie do głowy mi nie przychodzi.

0
  • #4 23 Sty 2015 02:37
    Polon_us
    Poziom 40  

darkom61 napisał:
    Zaczynam się poważniej zastanawiać czy TV naprawdę nie blokuje sygnału audio, przynajmniej w początkowej fazie.

Wpływ telewizora jest tu widoczny. Szkopuł w tym, że wg instrukcji tego urządzenia, nie ma on żadnego obecnie stosowanego systemu do takich funkcji.
    Mam tu na myśli funkcję HDMI-CEC, co w wersji Sony ma nazwę BraviaSync czy VieraSync. Nic takiego nie ma w opcjach ustawień telewizora.

Jeśli kolega włączył w wzmacniaczu opcję "HDMI Control" to proszę ją wyłączyć.

Tak przy okazji, przestrzegałbym przed podłączaniem/odłączaniem przewodów HDMI kiedy urządzenia są włączone. Można łatwo uszkodzić dane wejście/wyjście.
    Wszelkie połączenia należy wykonywać przy wyłączonych urządzeniach.

Jeżeli wyłączenie HDMI-Control nie pomoże, to można rozważyć inną konfigurację połączeń.
    Dekoder można bezpośrednio podłączyć do gniazda HDMI w telewizorze.
    I dodatkowo połączyć dekoder z wzmacniaczem kablem optycznym. Wzmacniacz ma odpowiednie wejścia. Zakładam, że dekoder ma stosowne wyjścia - kolega nie podał modelu dekodera.
    Efekt będzie ten sam, jak przy obecnych połączeniach . Tylko inna "gałkologia" włączania.

0
  • #5 15 Cze 2015 23:56
    vito007
    Poziom 18  

Jako świeży nabywca tego amplitunera też zderzyłem się z tym problemem.
    Jednak w międzyczasie zaktualizował się firmware, co rozwiązało całą sprawę.

1
  • #6 05 Lut 2016 23:27
    darkom61
    Poziom 9  

Po wielu próbach aktualny stan jak niżej:
    - włączam amplituner
    - włączam TV
    - po odczekaniu aż apli się "rozpali" włączam dekoder TV sat
    Całość śmiga jak w teorii.

Niestety (mimo włączenia pass by), przy wyłączonym ampli dźwięk z głośników TV nie wydobywa się.
    Trochę się do tego przyzwyczajam chociaż wiem, że nie tak powinno być.

Aktualizacja firmware wymaga prawdopodobnie podłączenia internetu.
    Da się to zrealizować po wi-fi? Kabla przez pół domu trudno mi przeciągnąć.

0
  • #7 06 Lut 2016 07:44
    intenso
    Poziom 38  

Jasne że się da po wifi, ale lepiej z usb , zawsze jest bezpieczniej niż po sieci.

1
  • #8 07 Lut 2016 21:29
    darkom61
    Poziom 9  

Okazało się, że mam aktualny wariant oprogramowania. Aktualizacja zatem nie pomoże.

0