Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na instalację CO: kocioł groszek + zasobnik warstwowy

ElDesign 21 Sty 2015 01:44 1095 5
  • #1 21 Sty 2015 01:44
    ElDesign
    Poziom 11  

Witam, posiadam kocioł z podajnikiem na paliwa typu groszek, zrębki, miał, pellet itp.

Posiadam też duży 200 litrowy izolowany zasobnik ze stali nierdzewnej pochodzący z kompletu od jakiejś pompy ciepła. Niestety zasobnik nie ma wężownicy.

Instalacja w budynku jest stara i przerabiana więc mam duże możliwości zmian
    które i tak będą konieczne.

Narysowałem uproszczony schemat instalacji (bez zaworów, naczyń wzbiorczych, zaworów bezpieczeństwa, itp).

Do ładowania zasobnika z wodą chciałbym użyć wymiennika płytowego wpiętego
    jedną stroną w wodę użytkową, z drugiej w obieg pieca. Podobnie jak to jest
    w piecach gazowych ładowanych warstwowo.

Przełączanie pieca w tryb grzania wody w grzejnikach / grzania wody w zasobniku
    realizowałby zawór trójdrogowy z siłownikiem i odpowiednia praca pomp.

O sterowanie całym układem się nie martwię, mam wielowyjściowy sterownik z możliwością podłączenia kilku czujników temp, program mogę sobie sam napisać.

Pomysł na instalację CO: kocioł groszek + zasobnik warstwowy

TERAZ PYTANIA:

Czy to ma prawo sprawnie działać ? :) Cała instalacja przypomina w sumie
    piec jednofunkcyjny z grzaniem zasobnika, skoro tam to działa to myślę że
    w moim przypadku też.

Jak dobrać wielkość wymiennika ciepła żeby piec sprawnie grzał wodę CWU, piec ma teoretycznie moc max 14kW-16kW przy czystym niezasadzonym wymienniku
    i dużym strumieniu węgla płynącym przez podajnik :)

Myślałem o wymienniku 12 płytowym o mocy do 15 kW, wymiary około 20 cm x 7 cm x 3 cm które można kupić w dobrej cenie na portalu aukcyjnym, ale wydaje się
    tak wizualnie dość anemiczny i nie wiem czy przekaże wystarczającą ilość ciepła z pieca do bojlera w rozsądnym czasie ? Może warto go przewymiarować ?
    Rozsądny czas dla mnie to powiedzmy nagrzanie wody w zbiorniku do temperatury 40 stopni w 2-3 godziny. Nie chciałbym też używać jakiś bardzo dużych i wydajnych pomp obiegowych dla zapewnienia bardzo dużego przepływu cieczy bo duża wydajność = duży pobór prądu.

Zawór trójdrogowy może realizować też funkcję ochrony powrotu, w piecu CO
    przed zbyt niską temperaturą, w przypadku spadku poniżej ustawionej, sterownik może przestawić siłownik na krótki obieg wody wymiennikowy, nie uruchamiać pompy ładującej zasobnik i tym samym podnieść temperaturę na kotle.

Tylko proszę mi nie sugerować zmian na kotły gazowe, zmian zasobników itp.
    To co już mam muszę jakoś w miarę optymalnie wykorzystać, czyli bojler + piec.
    Instalacje mogę zmieniać, dodawać pompy, zawory i inne połączenia rur.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji

0 5
  • #2 21 Sty 2015 10:52
    gersik
    Poziom 31  

Co zapewni ci prawidłową temp. powrotu do kotła?

0
  • #3 21 Sty 2015 11:26
    ElDesign
    Poziom 11  

czujnik powrotu i zawór trójdrogowy, który może przełączyć mały / duży obieg - napisałem o tym wyżej

0
  • #4 21 Sty 2015 12:00
    jack63
    Poziom 41  

Gdzie naczynia wzbiorcze?
    Czy instalacja kotła ma być zamknięta?
    Czy kocioł ma wężownicę schładzającą?
    Taki schemat to czyste chciejstwo, bez pojęcia o projektowaniu instalacji. O automatyce to lepiej nie wspominać?
    Po co wyważać otwarte drzwi i odkrywać kolejny raz Amerykę???
    W sieci są tysiące schematów. Zaczął bym od schematów dołączonych do dokumentacji kotła.
    Jak nie to na stronach czeskich producentów kotłów (wg. mnie bardzo dobre ) znajdziesz prawidłowe schematy z opisami ew. automatyki.

0
  • #5 21 Sty 2015 12:38
    gersik
    Poziom 31  

Myślisz że ten zawór 3d który narysowałeś na schemacie rozwiąże problem zimnego powrotu? A co w momencie gdy włączy się pompa CWU.

0
  • #6 21 Sty 2015 18:34
    ElDesign
    Poziom 11  

jack63:

Kolego jak byś uważnie przeczytał to co dokładnie napisałem w swoim poście, to byś zobaczył, że nie uwzględniłem na schemacie naczyń wzbiorczych, typu instalacji itp. bo każdy kto siedzi w temacie wie jak to zrobić, co zastosować i gdzie. Ile razy to można wałkować ? Wspomniałem o tym wyraźnie.

Schematów w internecie jest pełno, wiele zawiera błędy - nawet ze stron producentów, wiele jest uproszczonych. Akurat takiego jak mi potrzeba to nie ma. Nie pytałem się czy Ci się taki schemat podoba czy nie, nie jestem amatorem i nie chce mi się z Tobą sprzeczać - ja mam piec, zasobnik, kilka pomp i myślę jak to najprościej i najlepiej połączyć w jedną całość
    żeby nie wchodzić w duże koszty i robotę. O automatyce też pisałem że nie stanowi dla mnie żadnego problemu - mogę sobie sterować wszystkim w kotle i instalacji jak mi się podoba - zależnie od napisanego programu.

gersik:
    jak się włączy pompa CWU to piec i tak będzie pracował z dużą mocą i nie wierzę, że wymiennik odda tak szybko cała energie do zasobnika i powrót spadnie np do 30'C. Pewnie trzeba będzie ustawić odpowiednio przepływy po pierwotnej i wtórnej stronie.

Np: znany wszystkim sterownik ECoal ma możliwość używania pompy CWU jako mieszającej do ochrony powrotu przez wymiennik CWU i to sie sprawdza.
    Mogę też wpiąć bypass z elektrozaworem między wylotem CO a wlotem albo pompę mieszającą tylko się zastanawiam czy to nie jest przesada.
    Kocioł jest z pionowymi półkami i nigdy w nim się nic nie skraplało.

0