Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźnik 12V rozłącza się dopiero po spadku napięcia do 4V

sciacho 21 Jan 2015 10:55 7395 43
 • #1
  sciacho
  Level 18  
  Mam przekaźnik, który włącza się przy napięciu 12V, ale rozłącza się dopiero przy spadku napięcia poniżej 4V, a muszę uzyskać rozłączenie już przy spadku poniżej 8 minimum 7 Volt. Z tego, co znalazłem na forum, to najprościej będzie zastosować diodę Zenera szeregowo do cewki przekaźnika. Czy taka dioda Zenera 9,1V 5W spowoduje, że po spadku napięcia poniżej 9,1 V prąd nie będzie dalej przewodzony i tym samym - przekaźnik powróci do stanu spoczynkowego czy może jestem w błędzie.

  Dodam jeszcze, że prąd przekaźnika to około 13mA.
 • #2
  bearq
  Level 38  
  Można tak zrobić, doczytaj już dalej jak działa dioda zenera
 • #4
  leonov
  Level 42  
  Np. resztę poszukaj na forum było dużo razy ;-)
 • #5
  sciacho
  Level 18  
  Mogę prosić o jakiś mały schemacik takiego komparatora ?
 • #8
  sciacho
  Level 18  
  Komparator to chybe nie najlepszy pomysł. Z tego co czytam w necie to komparator porównuje 2 napięcia, a w moim przypadku działam na jednym napięciu które poprostu spada.
 • #9
  azibik
  Level 32  
  Zle czytasz schematy,wysil sie trochę .Jeżeli jedno napięcie jest określone to co robi komparator ?
 • #12
  Alemucha
  Level 28  
  sciacho wrote:
  Mam przekanik który włącza się przy napięciu 12V ale rozłacza się dopiera przy spadku napięcia poniżej 4V a muszę uzyskać rozłączenie już przy spadku poniżej 8 minimum 7 wolt.....prąd przekaźnika to około 13mA.

  Masz za dobry przekaźnik. Zastosuj cokolwiek o większym prądzie (np.R15/12V) i od razu będzie efekt rozłączania wyżej. Jest to normalne. Przy zabawie z diodami zenera pamiętaj by nie przekroczyć ich mocy dopuszczalnej.
 • #13
  krzysztof723
  Level 30  
  sciacho wrote:
  Mam przekanik który włącza się przy napięciu 12V ale rozłacza się dopiera przy spadku napięcia poniżej 4V a muszę uzyskać rozłączenie już przy spadku poniżej 8 minimum 7 wolt. Z tego co znalazłem na forum to najprościej będzie zastosować diode zenera szeregowo do cewki przekaźnika . Czy taka cewak zenera 9,1V 5W spowoduje że po spadku napięcia poniżej 9,1 V prąd prąd nie będzie dalej przewodzony i tymsamym przekaźnik powróci do stanu spoczynkowego czy może jestem w błędzie

  Dodam dodam jeszcze że prąd przekaźnika to około 13mA.


  Możesz zastosować diodę Zenera tak jak na złączonym schemacie, tylko diodę Zenera o mniejszej wartości - C4,7V...C5,1V).
  Można także sterować przekaźnik tranzystorem i diodą Zenera. Od wartości diody Zenera (możesz dobrać doświadczalnie diodę C6,8V...C7,5V) zależy ustalenie napięcia (7V...8V), przy którym przekaźnik zostanie wyłączony.

  Przekaźnik 12V rozłącza się dopiero po spadku napięcia do 4V
 • #14
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Niestety, jakiekolwiek diody Zenera nie zdadzą tu egzaminu.
  Bo co z tego, że np. dla diody Zenera 3V9 ów przekaźnik wyłączy się przy ok.8V - a przy jakim napięciu się włączy? - czy przy 12V w ogóle się włączy? - a jeśli się włączy - to na ile pewnie?
  Komparator wykrywający spadek napięcia poniżej żądanego (8V) sterujący tranzystorem z przekaźnikiem w kolektorze będzie tu najlepszym rozwiązaniem.
  Na komparatorze, wzm. operacyjnym, a najprościej na TL431.
  Ewentualnie układ na tranzystorze i diodzie Zenera jak na schemacie z poprzedniego postu.
 • #15
  krzysztof723
  Level 30  
  trymer01 wrote:
  Niestety, jakiekolwiek diody Zenera nie zdadzą tu egzaminu.


  Ten układ z diodą Zenera działa. Sprawdziłem to praktycznie z przekaźnikiem RM81P - DC=12V, rezystancja uzwojenia RL=240 Ohm, prąd 50mA.
  Przy 12V załącza styki, przy 7V...7,5V rozłącza styki.
  Wypadałoby sprawdzić, jak działa takie połączenie - przekaźnik, dioda Zenera z przekaźnikiem kolegi sciacho, gdzie RL=1000 Ohm, DC=12V, prąd 13mA...
 • #17
  sciacho
  Level 18  
  krzysztof723 dziękuję za podpowiedź , ale czy możesz mi wytłumaczyć dlaczego mam zastosować diodę która zacznie przewodzić po przekroczeniu progu 4,7 czy 5,1 V ? Z tego jak ja to rozumuję to przy diodzie zenera 9,1V po spadku poniżej tego progu dioda przestanie przewodzić prąd więc osięgnę zamierzony cel, a jak zastosuje diode 4,7V to ....
  Problem w tym że na cewke przekaźnika jest podawane stale około 6V co oczywiście nie powoduje że mój przekaźnik się załącza . Po zwiększeniu tego napięcia do 12V (na około 2 min i potem wraca do 6V) następuje załączenie przekaźnika który jak opisałem na górze nie zostaje rozłączony.
 • #18
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Koledzy, proszę właściwie rozumieć co to znaczy "przekaźnik 12V".
  Oznacza to że do prawidłowego włączenia (od czego zależy czas włączenia, siła docisku, rezystancja styków itd) należy zasilić cewkę z 12V (albo odpowiednim prądem).
  Zasilając go z 12V przez diodę Zenera 4V7 zasilamy go tak naprawdę napięciem ok. 7,3V, co nie jest zgodne ze specyfikacja producenta.
  Gdyby mógł być zasilany (poprawnie) napięciem 7V - to nazywałby się on "przekaźnik 7V" - a nie "przekaźnik 12V".
  Pewnie, że można i tak - ale to partyzantka jest.
 • #19
  Alemucha
  Level 28  
  trymer01 wrote:
  a najprościej na TL431

  Oczywiście że tak. Dokładnie na tej zasadzie działa E4 gdzie starczy zmienić jeden rezystor
 • #20
  sciacho
  Level 18  
  Chyba źle pojmowałem zasadę działania diody zenera i napięcia zenera .
  Tak więc mój pomysł upada :) .
 • #22
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  L_M wrote:
  Można by było zrobić tak jak na rys.Rezystor bez oznaczeń obliczyć tak żeby przy napięciu 6V na przekaźniku było 3V.

  Ale po co ten opornik?
  Ten układ kol. krzysztof723 z postu #13 jest OK, (ewentualnie dioda Zenera może raczej na 9V, może też być małej mocy 250mW - ale to szczegóły) - dorysowany opornik jest zbędny.
 • #23
  L_M
  Level 32  
  Rzeczywiście że jest zbędny,chyba mnie dopadła pomroczność jasna.
 • #24
  sciacho
  Level 18  
  zrobiłem jak na schemacie podanym przez krzysztof723 z tym że zastosowałem tranzystor BC547A i nie dałem żadnych diód. Układ rozłącza mi przekaźnik po spadku napięcia do +- 7.5V tak więc cel został osiągnięty.
 • #25
  włuczykij
  Level 27  
  Jak dobrać elementy by przekaźnik był rozłączany przy 13.7V? Czyli w momencie gdy w aucie alternator przestaje ładować.
 • #26
  slawussj
  Level 34  
  Opisz dokładnej. Czy chodzi o to, aby załączał np. przy 13,8V, a wyłączał przy 13,7V? Jeśli tak, to tu już musi być komparator.
 • #27
  włuczykij
  Level 27  
  Nie. Mam na aucie rajdowym baterie halogenów, jakieś 0,7kW. Wiadomo, że gdy silnik pracuje to napięcie w instalacji jest ponad 14V, gdy silnik nie pracuje lub pada ładowanie (alternator) to napięcie też jest poniżej 14V.

  Chodzi o to, by nie szło ich włączyć na samym akumulatorze (gdy nie pracuje alternator).


  Dlatego ten układ wydał mi się idealnyu.
 • #29
  _jta_
  Electronics specialist
  Lepiej na TL431 - jeśli przekaźnik wymaga prądu nie większego, niż 100mA, to wstępnie podłączyć 5k6 między REF i -zasilania, 27k między REF i +zasilania (dzielnik z oporników niestety trzeba dobierać), anodę do -zasilania, katodę przez przekaźnik do +zasilania i diodę równolegle do przekaźnika, żeby zabezpieczyła przed przepięciami przy wyłączaniu. Będzie włączać przy napięciu około 14.5V (pewnie +-0.5V) i żeby je zmniejszyć do potrzebnej wartości, trzeba dodać opornik równolegle do tego 27k - i ten już trzeba dobierać, 510k obniży napięcie o 0.6V, i im mniejszy, tym bardziej obniży. Jeśli masz przekaźnik, który potrzebuje większego prądu cewki, to trzeba dodatkowo użyć tranzystora. A, i trzeba sprawdzić, czy przekaźnik rozłącza przy prądzie większym od 1mA, bo jak nie, to będzie komplikacja układu.

  A może zamiast przekaźnika lepiej użyć MOSFET-a, bo to prąd ponad 50A i może ciężko znaleźć przekaźnik, którego styki wytrzymają taki prąd? Tylko czy te halogeny mogą być odłączane na -zasilania, bo to by pozwoliło użyć prostego układu (tylko z LM4041-ADJ zamiast TL431 i innymi opornikami) - o MOSFET-y na duże prądy z kanałem P jest raczej trudno, a MOSFET z kanałem N na +zasilania wymagałby dodatkowego (wyższego o jakieś 10V) napięcia zasilania dla bramki + odwrócenia polaryzacji sygnału. Można je wytwarzać, ale cały układ robi się skomplikowany. A i tak trzeba zrobić jakieś sprzężenie zwrotne, żeby nie trzymać MOSFET-a częściowo włączonego - co prawda na to wystarczy jeden opornik...

  sciacho - diody równoległej do przekaźnika lepiej nie pomijać, bo bez niej łatwo o uszkodzenie tranzystora.
 • #30
  włuczykij
  Level 27  
  Całe oświetlenie jest na 4 przekaźnikach, więc nic im nie grozi (lampy załączane po 2szt). I chyba z mocą popłynąłem, bo to 6xH7 i 2xh4 plus tylne lampy przy pełnym obciążeniu (około 0,5kW). Układ na tranzystorze, zenerze i rezystorach wydaje sie idealny, chodzi o prostotę konstrukcji.