Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega32 - LED - Sterowanie oświetleniem wg oświetlenia dziennego i harmonogramu

21 Sty 2015 12:54 819 6
  • Poziom 8  
    Witam, poszukuję informacji na temat powiązania płynnego sterowania oświetleniem według harmonogramu czasowego i typu "constant light control" (sztuczne światło doświetlające światło naturalne do zadanego wcześniej poziomu np. 1000 lx). Napisałam kilka informacji na ten temat, jak poniżej, jednak to bardzo mało, czy ktoś kto się zna mógłby powiedzieć jakieś szczegóły jak to jest przy oświetleniu LED. Informacje na stronach polskich i angielskich służą głównie promocji produktów, przez co zamiast informacji technicznych i wyjaśnień są podane tylko ogólniki, wyrażone językiem korzyści Sad Z góry dziękuję za jakie kolwiek informacje bądź wskazówki.

    Sterowanie oświetleniem według harmonogramu czasowego i stopnia natężenia światła zewnętrznego jest tematem niniejszej pracy. Jest to udoskonalenie poprzedniego podrozdziału, ponieważ w ramach pracy uwzględniono również harmonogram aktywności urządzenia. Zaplanowana czasowo kontrola oświetlenia jest używana, w celu zmniejszenia czasu pracy instalacji oświetleniowej. Harmonogram czasowy najczęściej zależy od przewidzianej obecności ludzi w pomieszczeniach, w których instalacja oświetleniowa pracuje. W ten sposób oszczędność zużycia prądu, nie zależy wyłącznie od woli użytkownika. W klasycznej instalacji oświetleniowej sztuczne oświetlenie powinno być wyłączane około południa, jednak z reguły pozostaje ono niezauważone i ostatecznie zostaje wyłączone jeżeli użytkownik sobie o tym przypomni. Sterowanie zapewnia zadane natężenie oświetlenia miejsca pracy a nie źródła światła. Układ steruje analogowo oprawami LED, tak aby uzyskać zadany odczyt czujnika natężenia oświetlenia.

    Np. wiem że chodzi tutaj o komunikacje zegara czasu rzeczywistego z czujnikiem światła i powinno to być wykonane za pomocą interfejsu I2C, używany mikrokontroler Atmega 32.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Projektu nie zaczyna się od wyboru mikrokontrolera, a od spisania wymagań - czujniki, interfejsy itd. Tu już na początku widać, że potrzebny jest zegar - wobec tego należy wziąć uC z zegarem w środku (czyli niemal każdy współczesny).
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedź ;) Moim zadaniem jest akurat przeanalizowanie wykonanego projektu i wyciągnięcie wniosków :( w załączniku znajduje się schemat. Rozumiem, że atmega32 ma wewnętrzny zegar, lecz tutaj jest dołączony również scalak, który przechowuje dane o czasie oświetlenia.
  • Specjalista - Mikrokontrolery
    Wniosek pierwszy: tranzystor NMOS zostanie uszkodzony natychmiast po włączeniu układu, o ile do jego wyjścia zostanie podłączony odbiornik o jakimkolwiek nietrywialnym poborze prądu, np. rzędu 1 A.
  • Poziom 8  
    BlueDraco napisał:
    Wniosek pierwszy: tranzystor NMOS zostanie uszkodzony natychmiast po włączeniu układu, o ile do jego wyjścia zostanie podłączony odbiornik o jakimkolwiek nietrywialnym poborze prądu, np. rzędu 1 A.    To jest z pewnością poważny wniosek, spróbuję sobie to przeanalizować. Chciałabym się zapytać o to jak działa przetwornik tutaj: on mierzy ogólnie prąd diody LED, jeżeli przekroczona zostanie wartość 1A to wysyła przerwanie. A następnie wysyła do PWM wartość prądu, a PWM steruje tą wartością prądu poprzez tranzystor? Nie potrafię podać szczegółów właściwie tego zjawiska które napisałam, wszystko mi się miesza, bardzo proszę o odpowiedź.
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Przetwornik tylko mierzy prąd, reszta jest po stronie oprogramowania. PWM nie steruje wartością prądu, tylko postrzegalną jasnością światła. W tej konfiguracji pomiar prądu służy chyba tylko do stwierdzenia, czy nie przekraczamy dopuszczalnego obciążenia tranzystora, który i tak się upali wcześniej, bo jest niewłaściwego typu. ;).
  • Poziom 8  
    BlueDraco napisał:
    Przetwornik tylko mierzy prąd, reszta jest po stronie oprogramowania. PWM nie steruje wartością prądu, tylko postrzegalną jasnością światła. W tej konfiguracji pomiar prądu służy chyba tylko do stwierdzenia, czy nie przekraczamy dopuszczalnego obciążenia tranzystora, który i tak się upali wcześniej, bo jest niewłaściwego typu. ;).


    Dziękuję bardzo :*