Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proste udostepnienie plikow z dysku innej osobie na innym komputerze jak zrobic?

Kobey22 21 Sty 2015 15:22 942 7
  • #1 21 Sty 2015 15:22
    Kobey22
    Poziom 18  

Witam.
    Chciałbym udostępnić pliki (zdjęcia) ze swojego laptopa innej osobie która jest w Niemczech.
    Chodzi mi o utworzenie prostego serwera FTP na który można logować się wpisując IP w przeglądarkę www.

Mój sprzęt:
    Mój router: TP-LINK TL-WR340G
    Laptop jest podpięty do tego routera kablem LAN.

Zaś mój router jest podpięty kablem LAN do Switch-a mojego dostawcy internetowego.
    Model tego switch-a: TP-LINK TL-SF1008D.

Zainstalowałem program CesarFTP i doszedłem do takiego momentu gdzie wpisując adres IP podany przez program CesarFTP w przeglądarkę w swoim laptopie (tam gdzie mam pliki do udostępnienia) widać mój serwer.
    Natomiast jak włączę komputer stacjonarny i wpisuję ten sam adres IP to strona się ładuje i ładnie wszystko widać.

Na zewnętrznym komputerze/innym internecie nie ma nic wyskakuje: -"przekroczono limit czasu połączenia".

Może ktoś mi pomóc skonfigurować to wszystko tak aby tylko dało się udostępnić jak najprościej dane pliki, a może jest jakaś inna łatwiejsza metoda?
    Pozdrawiam.

0 7
  • #2 23 Sty 2015 01:42
    Epic
    Poziom 28  

Przekieruj port 21 na swoim routerze na adres ip laptopa.
    Robi się to w panelu w zakłądce Forwarding >>Virtual Servers.

0
  • #3 23 Sty 2015 14:23
    Kobey22
    Poziom 18  

Miałem już tak zrobione i nadal mam i dalej nie mam połączenia z zewnętrznego komputera z serwerem FTP.

0
  • #4 23 Sty 2015 15:53
    Epic
    Poziom 28  

Sprawdź czy firewall nie blokuje połączeń z sieci zewnętrznych.

Router jest jedynym urządzeniem podłączonym do switcha dostawcy?

0
  • #5 23 Sty 2015 16:18
    Kobey22
    Poziom 18  

Powyłączałem wszystkie zabezpieczenia (antywirusy, blokady, firewall itp).

Połączenie z internetem wygląda tak:
    Mój router TL-WR340G----->Ethernet Switch usługodawcy TL-GF1008D i z tego Switch-a wychodzi kabel gdzieś chyba do innego urządzenia (nie mam pojęcia gdzie).
    Do switcha jest jeszcze podpiętych kilka innych osób (instalacja jest w bloku mieszkalnym).

0
  • #6 23 Sty 2015 18:31
    Epic
    Poziom 28  

Po swojej stronie raczej wszystko zrobiłeś ok.

Co to za dostawca?

Najpewniej każdy użytkownik jest w ich wewnętrznej sieci za NATem. Żeby udostępnić twoją usługę ftp musieli by jeszcze przekierować port na twój router.
    Zależnie od dostawcy, mogą nie chcieć(raczej na pewno) przekierować portu 21, ale jak możesz dowiedz się. Jak nie, to możesz uruchomić usługę na innym porcie powyżej 1024 i może wtedy się zgodzą.

Alternatywy:
    - wrzucenie zdjęć na jakiś schowek np. na dysk google i udostępnienie go znajomemu
    - tunelowanie ip raczej zbyt pracochłonne do takich zastosowań i wymaga dodatkowego serwera

0
  • #7 24 Sty 2015 12:18
    Kobey22
    Poziom 18  

Jest to lokalny dostawca internetu.
    Raczej marne szanse na przekierowanie portu z ich strony.
    Właśnie o to chodzi że nie chce wrzucać swoich danych do "chmury" coś nie ufam takim wynalazkom.

0
  • #8 11 Lut 2015 11:08
    iagre
    Poziom 35  

Zapytaj się swojego ISP czy udostępnia na swoim serwerze konta FTP dla swoich abonentów. Jeśli tak to może skorzystasz z ich serwera.

0