Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka 13mm jaką wybrać, która firma? ~

21 Sty 2015 21:20 1929 10
  • Poziom 12  
    Witam, mam zamiar kupić wiertarkę sieciową 230v (nie musi być z udarem). Będzie ona służyła do wiercenia wiertłem stopniowym, otwornicami do metalu, wiertłami do metalu , drewna itp. Dopuszczalna waga MAX 2kg, uchwyt 13mm (W ostateczności 10mm jeśli naprawdę będzie warto) . Jaką firmę wybrać (profesjonalną typu bosch, metabo, makita, milwaukee itd)? Głównie biorę pod uwagę
    1: trwałość
    2: opcje pracy (regulacja obrotów, 2 biegi itp) z powodu dość ogólnego zastosowania
    3: cenę
    Mile widziane opinie serwisantów, użytkowników.
    Pozdrawiam.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 19  
    Do metalu dwubiegowa tanio to tylko celma Prcr, niebieska ma regulację obrotów. uchwyt musisz sobie i tak kupić bo zakładają teraz najgorsze badziewie, są nawet 16mm.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 23  
    Jestem również za celmą PRCr10/6AEO a na alledrogo dokupisz może opcjonalnie osprzęt np udar bo jako nowy nie wystepuje.
  • Poziom 39  
    Tez polecam metabo, mam już drugą UHE , pierwsza służyła z 10 lat.
    Proponuję BE 1100, a jesli głównie do otwornic to chyba lepiej BE 1300
  • Poziom 19  
    Do otwornic musisz mieć wiertarkę dwubiegową. Przy średnicach powyżej 40 mm to 350 obrotów z mojej wkrętarki (stare GSB 18VE-2) to trochę dużo. Tym co pokazałeś nie dasz rady i zajeździsz ten sprzęt. Mam dwie celmy jedna 350 W zielona z 76 roku i druga niebieska 500W i zgadzam się że to już nie to, ale nadal warto jeśli chodzi o ten model. Zastanów się nad makitą, ale tam dwubiegowa to wydatek ok. 800-1000 zł, więc dlatgo zaproponowałem celmę.
  • Poziom 12  
    Makita dp4011 bez udaru wygląda obiecująco 2 biegi 720w 2,3 kg duży moment obrotowy 13 mm w stali 20 mm w aluminium 40 mm w drewnie za 670 zł albo mniej można dostać nawet z zestawem wierteł. Makita to raczej trwały sprzęt no i tani serwis i części nawet po gwarancji ale mam nadzieje, że nie będę musiał z tego zbyt szybko korzystać.

Dodano po 47 [minuty]:

Zrobiłem zestawienie wiertarek z najlepszymi parametrami które mnie interesują:

Wiertarka 13mm jaką wybrać, która firma? ~

Dodano po 3 [minuty]:

Jak widać zrezygnowałem z tej wygody ( "MAX 2kg" ) bo jak przyjdzie mi coś większego zrobić to faktycznie zostanę z ręką w nocniku z 500W wiertarką z 1 biegiem.
  • Poziom 39  
    Jak wiertarka jest lekka to nie ma wytrzymałości ( i te 72Nm nie wiem skąd wziąłeś w tej makicie ).
    Takiego momentu nie maja niektóre wiertarki z uchwytem 16mm, a takie powinieneś wg mnie TYLKO brać pod uwage przy pracy z wiertłami stopniowymi , czy otwornicami.
    Zapomnij o sprzecie za 500-600 zł jeśli ma to być trwałe niezawodne i jeszcze lekkie jak podałeś w kryteriach sprzętu. Oczywiście przy rozsądnym traktowaniu i sporadycznym użyciu posłuży, ale do zawodowych zastosowań więcej bedzie w serwisie niz w pracy.
    Pamietaj- chytry dwa razy traci, biednego nie stać na tanie rzeczy.

Metabo SB, jak podałem wyzej, VTV 16 hitahi, HDE 13 RQD, RQX milwaukee , 2-biegowa:SB 2-35. Niestety tego typu wiertarki hevy duty są drogie i nigdy nie są lekkie...
  • Poziom 12  
    Może powiem tak, otwornicami w metalu będę wiercił najczęściej 14 mm, 16mm, sporadycznie ~16- ~28. Wiertłem stopniowym tylko w tworzywach sztucznych no i przebicia w drewnie 0-22mm czasem 28+mm. Wiertałami do metalu 6-10mm (sporadycznie 12 albo 12+). Myślę, że ta makita starczy. A co do momentu obrotowego Makity to nie znalazłem jednoznacznych informacji właśnie przeglądam stonki i widzę, że gdzieś piszą znowu maks moment obrotowy 51 Nm tak czy inaczej do moich potrzeb starczy spokojnie.
  • Poziom 12  
    Wybrałem Milwaukee HD2E 13 RS. Do moich zastosowań starczy z "zapasem". Dzięki za rady zamykam temat.