Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AKPO Geco G312B-02 - Sterownik wentylatora AKPO nie wyłącza świateł

21 Jan 2015 23:46 7437 7
  • Level 8  
    AKPO Geco G312B-02 - Sterownik wentylatora AKPO nie wyłącza świateł AKPO Geco G312B-02 - Sterownik wentylatora AKPO nie wyłącza świateł AKPO Geco G312B-02 - Sterownik wentylatora AKPO nie wyłącza świateł Witam,

Przyszedł czas na pierwszy wpis... Posiadam wentylator AKPO. Ma on 4 halogeny. Zawsze używałem zwykłych 220V. Gdy włożyłem oprócz zwykłego halogenu jeden halogen LED, sterownik przestał wyłączać światło. Przycisk reaguje niby normalnie bo po wciśnięciu podświetla ekran a po ponownym wciśnięciu na ekranie pojawia się "0" tak jak zawsze po wyłączeniu i po chwili gaśnie podświetlenie ekranu (wyświetlacza mocy wyciągu). Światełka oświetlające kuchnię (halogeny) jednak cały czas świecą.
    Myślałem że może coś się przepaliło na płytce, ale wszystko czyste jak nowe. Przetarłem na wszelki wypadek spirytusem i nic.
    Zastanawia mnie, gdzie jest przebicie i czy dam radę sam to naprawić.
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 8  
    Niestety podmienianie nic nie daje. Ani halogeny ani LED'y ani wszystkie wyjęte, ani wszystkie włożone. Ani jednorodne, ani mieszane.
    Cały czas jest napięcie na kablu...

Dodano po 8 [minuty]:

peter falk wrote:

To prawda, ale wtedy nie miałbym czasu na życie... Nic tylko bym czytał.
    A tak swoją drogą, to szukałem na elektrodzie, ale szukałem po oznaczeniu płytki, a nie po modelu okapu. Wujek gugiel nawet nie zna płytki Geco G312B.

Dziękuje za link. Bardzo pomocny. Już wiem że nie poradzę sobie. Ani lutownicy w domu ani wiedzy o triakach w głowie. Leżę i kwiczę.
  • Level 11  
    Widzę, że autor tematu ma identyczny problem co ja. Pozwolę sobie zapytać czy przyczyną może być uszkodzony przełącznik w 28-pinowym mikrokontrolerze PIC16F886?
    http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/41291f.pdf
    Wymieniłem rozsadzony triak na nowy i sprawdziłem tor od bramki tegoż triaka do mikrokontrolera. Wszystkie rezystory pomierzone. Sterownik świeci i reaguje na przyciski. Działa tylko drugi triak który odpowiada za sterowanie wentylatorem. Czy da się zaprogramować nowy mikrokontroler odczytując EEPROM ze starego? Widzę że na płytce jest sześciopinowe złącze. Cztery z pinów dochodzą do nóżek 17-20 (do wglądu na pedeefie).
  • Level 8  
    Witam,

Ja wymieniłem triak i działa. Jedyna wada, to po włączeniu chwile mruga (2 sekundy) i później świeci normalnie.

Nie miałem innych problemów.

Pozdrawiam!
  • Level 2  
    Witam, mam podobny problem co poprzednicy z tym samym sterownikiem aczkolwiek nie wiem czy identyczny.Po podłączeniu do zasilania światła zapalają się po chwili same i cały czas świecą, po wciśnięciu włącznika oświetlenia na panelu widać delikatną pulsację halogenów. Wylutowałem triaka i sprawdziłem go za pomocą 2 baterii 9 V i żarówki (A1 i A2 połączone przez żarówkę i baterie oraz A1 i G przez drugą baterię jako włącznik) bo taki sposób znalazłem w sieci i wygląda na to że działa.
    I tu mam pytanie, czy jest możliwe że triak jest walnięty a na niskich napięciach tak jak go sprawdzałem działa, czy może szukać innych przyczyn?

Z góry dzięki za pomoc
  • Level 8  
    Zapewne u większości pada triak po włożeniu LEDów. Temat zamykam. Jeśli chodzi o programowanie sterownika proponuje założyć temat (jeśli go nie ma).
    Dziękuję wszystkim za pomoc.