Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zhaoxin 936D - stabilizacja temperatury

mobo 22 Sty 2015 02:30 1215 7
 • #1 22 Sty 2015 02:30
  mobo
  Poziom 12  

  Tak mnie ciekawi jak jest z tym w tej stacji. Czy to możliwe że trzyma co do stopnia czy może jednak jesteśmy oszukiwani tym co jest na wyświetlaczu? Rozumiem że stacja naprawdę korzysta z tej termopary w grzałce ? Patrząc na diodę to dogrzewa jakby impulsami czy ta dioda to ściema? :?: :?:

  0 7
 • #2 22 Sty 2015 03:05
  kulamario
  Poziom 22  

  Też się zastanawiam ale wydaje mi się ze nie jest to ściema bo jak zauważysz to w pewnym momencie jeśli nic nie robisz to dioda nie pokazuje że dogrzewa.

  0
 • #3 22 Sty 2015 03:48
  mobo
  Poziom 12  

  U mnie dogrzewa cały czas jakby impulsami przecież by ci grzałka szybko wystygła jakby nie dogrzewała 8-)

  0
 • #4 23 Sty 2015 00:40
  mobo
  Poziom 12  

  Nikt nic nie wie???

  0
 • #6 23 Sty 2015 21:20
  RitterX
  Poziom 36  

  W mikroprocesorze jest regulator PID. Z powodu osobliwego sposobu działania triaka, który steruje przepływem energii do grzałki, stosuje się sterowanie dwustanowe a nie proporcjonalne. Czyli sygnał proporcjonalny do wyznaczonego przez PID błędu zamieniany jest na czas. Większy uchyb względem zadanej temperatury - dłużej będzie włączony triak i więcej energii cieplnej wydzieli się na grzałce. Jak się przyjrzysz sposobowi migania diody to zauważysz, że na początku mignięcia diody są długie i wraz z dochodzeniem do zadanej temperatury okres zapalenia diody będzie coraz bardziej skracany. Oczywiście możesz mieć wersję z zanegowaniem sygnału na diodzie względem tego sterującego triakiem i wtedy gdy dioda zaświeci ciągle będzie oznaczało, że osiągnięta została zadana temperatura. Wszystko zależy od tego co autor programu miał na myśli ;) . Sama zasada stabilizacji temperatury regulatorem PID i zamianą liczbowej wartości wyjściowej uchybu na proporcjonalny czas jest niezmienna.

  0
 • #7 25 Sty 2015 02:39
  mobo
  Poziom 12  

  Poczytałem o co chodzi z PID. Więc ta stacja naprawdę tak precyzyjnie działa? Bo ktoś pisał że stacja oszukuje z tym co jest na wyświetlaczu. Nie pamiętam postu ale było to na elektrodzie o tym.

  0
 • #8 25 Sty 2015 13:01
  RitterX
  Poziom 36  

  To jest kolejne nieporozumienie związane ze stacjami zarówno kolbowymi jak i HA. To co jest mierzone, to temperatura grzałki a nie grotu. Grzałka od grotu oddzielona jest cienką ale istotną z punktu widzenia użytkowego, warstwą powietrza. Dodanie między grzałkę a tuleję grotu cienkiej rurki metalowej wprawdzie poprawia przekazywanie ciepła ale nie wiele.
  Powietrze stanowi naturalny izolator dla przewodzenia ciepła. Można z dobrą dokładnością policzyć model termiczny lutownicy a wtedy okaże się, że to co na grocie nie koniecznie jest tym samym co na wyświetlaczu. Właśnie z powodu precyzji spasowania grzałki z grotami "firmowi" producenci nadal są na rynku i mają się świetnie.
  Wskazania na wyświetlaczu stacji są takim samym "oszustwem" jak różnica między pomiarem temperatury pośrednio na grzałce a pomiarem bezpośrednim na grocie.
  Należy zaznaczyć, że na stabilność temperatury na grocie mają wpływ trzy czynniki. Pojemoność cieplna grota, wielkość przerwy powietrznej grzałka-grot i sposób stabilizacji temperatury grzałki.
  W mojej ocenie cyferki na wyświetlaczu są jedynie powodem frustracji użytkowników i nie mają żadnego praktycznego znaczenia. Po pewnym czasie, wraz z nabytym doświadczeniem, będziesz preferował pokrętło zamiast przycisków celem zadania temperatury. Problem w tym, że jak jest pokrętło to każdy myśli, że to stacja "gorsza" analogowa. Zaś ta z wyświetlaczem i przyciskami "lepsza, profesjonalna" cyfrowa :D . Tymczasem w obu regulator jest zwykle mikroprocesorowy, gdy tymczasem producent może podyktować wyższą cenę za "cyfrowość" stacji z wyświetlaczem.

  0
  Szukaj w 5mln produktów