Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DELL M90/9400/1705 Matryca WUXGA czy grafika?

22 Sty 2015 12:33 732 4
  • Poziom 6  
    Od jakiegoś czasu bawię się w odnawianie starszych laptopów z większym "potencjałem"... W związku z tym mam dwa pytania do osób z większym doświadczeniem w serwisowaniu Delli.

1. Wpadłem na pomysł zapolowania na matrycę 17'' W UXGA 1920x1200. Na popularnym portalu aukcyjnym wyczaiłem starego Della z taką matrycą i paskami:

Czy to Waszym zdaniem jest uszkodzenie fizyczne matrycy, taśmy czy prędzej grafiki?
    Wiem, że najłatwiej sprawdzić podmieniając matrycę, ale przed zakupem dysponuję tylko zdjęciem, a jeśli grafiki, to mi się ta matryca przyda... :D

2. Mam płyty Della 1705 i M90 i oryginalną baterię i... niezrozumiałą sytuację.
    Komputery bez problemu startują z zasilacza bez baterii.
    Z naladowaną baterią i z zasilaczem laptop nie startuje i wyrzuca komunikat "battery attached cannot power the system".
    Jeśli zrobię taki myk, że odpalę komputer na zasilaczu i potem wsadzę baterię po czym odłączę zasilacz, komputer działa ok i nawet normalnie ją ładuje.
    O co kaman? :?: :?: :?:
    Jakaś elektronika w baterii uniemożliwia start, mimo że bateria jest sprawna?Istnieje jakaś możliwość ominięcia tego ustrojstwa?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Uszkodzenie matrycy.
    Zasilacz oryginalny do tych płyt?
  • Poziom 6  
    sosarek napisał:
    Uszkodzenie matrycy.
    Zasilacz oryginalny do tych płyt?

Kurka.. aż szkoda...
    Mam trochę doświadczeń z felernymi grafikami od Toshib serii A100/A7 i tam przy padniętej grafice różne paski i mrówki chodziły po ekranie... to wygląda trochę podobnie, ale ni cholery nie wiem jak odróżnić... jak paski białe to matryca? Jak przebarwienia to grafika?

Zasilacz jest oryginalny. Bateria oryginalna.
    Płyty potrzebują 130W i takowy zasilacz z nimi działa ok.
    Bateria po naładowaniu po naciśnięciu znacznika pokazuje 5 kropek/diód czyli jest w pełni naładowana.
    Po starcie z samej baterii w M90 komunikat jest trochę inny:
    "The system will not boot with this battery plugged in".
    Ewidentnie siedzi w niej jakiś mechanizm dbający o to, żeby Dell zarabiał na komponentach eksploatacyjnych, albo... <bezradny> nie wiem co.

Wydaje się, że to problem znany od dawna, ale jakoś nie znalazłem sposobu:
    Link
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Widać pionowe pasy przez całą matrycę - to wskazuje na jej uszkodzenie (artefakty wyglądają inaczej).
    Sprawdzałeś płyty na innej baterii?
  • Poziom 6  
    sosarek napisał:

Sprawdzałeś płyty na innej baterii?

Hmm... niestety nie posiadam innej baterii.
    Model D5318 53Wh 11,1 V 4800 mAh.
    Ta wygląda na nierozbieraną, nieregenerowaną...

Bardzo proszę o wskazówki jak najlepiej zabrać się do niej.
    Od czego zacząć? Można jakoś upewnić się co do jej stanu z poziomu softwarowego przed rozpoczęciem "hardcorowej" regeneracji z rozbieraniem, programatorem, lutownicą etc.?
    [Chyba czas zapoznać się bliżej z teorią regeneracji baterii] :D