Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Druga pompa na C.O. - Pytanie o zasadność zastosowania drugiej pompy C.O.

22 Sty 2015 13:19 1401 7
 • Poziom 2  
  Witam zacnych i szanownych forumowiczów, kieruję do Was swoje pytanie dotyczące problemu jaki mam w kwestii centralnego ogrzewania.

  A więc do rzeczy, posiadam kotłownię a w niej: ( ukł. otwarty ) piec kostrzewa pellets 100 platinium bio 24 kw, zasobnik 200l na CWU, zawór czterodrogowy i dwie pompy jedna na CO druga na CWU oraz mała pompa na cyrkulację. Zasilane są dwa budynki jeden 70 m2 parterowy drugi 120 m2 parter + poddasze użytkowe ( oba są dobrze ocieplone z nową oszczędną stolarką )
  Pompa CO zasila na wyjściu 2 obiegi jeden wykonany cały w PEX + 4 nowe kaloryfery stalowe ( 2 x 600/600 i 2 x 1200/600 + standardowe zawory ) drugi obieg jest również wykonany na odcinku 20 m w PEX 32 ( 12 m cześć podziemna w specjalnej izolacji na gł 1,2 m - doprowadzenie zasilania CO i CWU + cyrkulacja do drugiego domu ) gdzie łączy się ze starą instalacją CO która jest rozprowadzona na parterze i poddaszu użytkowym rury stalowe 2,5" główne i 3/4" lub 1/2" podłączenie do grzejników ( parter 3 x 1200/600, 3 x 600/600 i poddasze 1 x 1200/600, 2 x 1000/600 + standardowe zawory) To tyle z opisu instalacji, problem jaki mam to znaczące różnice w temperaturach jakie uzyskuję w obu domach nadmienię że grzejniki są dobrane optymalnie z 10-20% zapasem, w małym budynku panuje temperatura 24-25 st C a w dużym ledwo osiągam 20 st C. Przez noc temperatura spada w obu budynkach tak samo - 2-3 st C
  Moje pytanie brzmi czy rozdzielenie obiegów i zainstalowanie pompy na każdy z nich usprawni tą sytuację ?

  Będę wdzięczny za różne sugestie i pytania bo może o czymś zapomniałem napisać co jest dość ważne.
  A może coś jest nie tak jak być powinno :(
 • Poziom 11  
  24-25 stC, brak zaworów termostatycznych na kaloryferach. W większym domu jest więcej grzejników, tym samym większe zapotrzebowanie na przepływ. Jak zamkniesz kaloryfery w mniejszym domu to sytuacja się poprawia? Jeśli tak to zaopatrz grzejniki w termostaty - w obu domach najlepiej. Jeśli to nadal nie pomoże to zamontuj wydajniejszą pompę.
 • Poziom 2  
  ... i właśnie tu ma problem czy zrobić 2 obiegi i wpiąć w nie po 1 pompie czy to będzię miało lepszy efekt ?
 • Poziom 22  
  Dokupując drugą mniejszą, mniej wydajną, pompę efekt będziesz mniał taki sam jakbyś kupił nową więszą, ale wydaje mi się że sprawę powinno rozwiązać odpowiednie kryzowanie grzejników, nawet bez wymiany pompy.
  Spróbuj przymknąć nieco te grzejniki w których pomieszczeniach jest za ciepło.
 • Poziom 2  
  ... spróbuję tak zrobić ale ma też dylemat czy te odległości tzn mały budynek sąsiaduje z kotłownią przez ścianę a ten drugi jest oddalony około 12 m i może ta pompa a jest to Grundfos 25/60 3 zakresowa nie wydala ?
 • Poziom 22  
  Jeżeli przykręcisz grzejniki do tego stopnia że w "cieplejszych" pomieszczeniach obniżysz temperaturę i będziesz miał wszędzie za zimno, wtedy pomyśl o zmianie pompy.
  Jeżeli przymkniesz grzejniki to więcej ciepłej wody popłynie do drugiego budynku i temperatury powinny się wyrównać.
 • Poziom 21  
  Nie zakładaj drugiej pompy. Nie da Ci to nic poza zbędnym wydatkiem.
  Po pierwsze zamontować zawory termostatyczne z regulowaną kryzą. Odpowiednie nastawy wstępne kryz bez założonych głowic powinno zrównoważyć instalację. Zdławi się przepływ przez "przegrzane" grzejniki, który to przeniesie się tam gdzie jest mniejszy opór hydrauliczny. Najlepiej to robić na mniejszym biegu pompy, aby się nie okazało, że wszystkie grzejniki trzeba dławić i pompa niepotrzebnie jest przeciążona. Potem głowica ma dodatkowo ograniczyć temperaturę do wymaganej temperatury komfortu. Z grubsza można to sprawdzić mierząc temp. na zasilaniu grzejnika i powrocie. Powinny być jednakowe delty temp. zgodnie z tym na jakie parametry dobrano grzejniki. Odpowiednio ustawić bieg pompy, aby uzyskać deltę temp. na całej instalacji nie za małą bo wydajność grzejnika spada. Dopiero jak się okaże, że delta ta jest zbyt duża bo pompa na 3 biegu nie daje rady można pompę wymienić na większą. Twoja pompa powinna dać sobie radę bez problemu.
  Na poparcie tego powiem, że w systemach miejskich ogrzewania są tzw. węzły cieplne grupowe, które zasilają kilka bloków i jest tylko jedna pompa CO w tym węźle. Całość jest zrównoważona jedynie hydraulicznie w blokach.
 • Poziom 2  
  Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
  Admina proszę o zamknięcie tematu.
  THX
  Moderowany przez mirrzo:

  To aż taki leniwy jesteś, że nie masz ochoty osobiście kliknąć przycisk: zamknij temat ?

  Pomogę Ci nieco, ale resztę zrób osobiście. Będziesz zadowolony z siebie :)

  Druga pompa na C.O. - Pytanie o zasadność zastosowania drugiej pompy C.O.