Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania dot. konstrukcji zdalnie sterowanego pojazdu

p0ecik 22 Sty 2015 14:29 402 0
 • #1 22 Sty 2015 14:29
  p0ecik
  Poziom 2  

  Witam, mam zamiar w najbliższym czasie spróbować zbudować pojazd zdalnie sterowany żeby nabrać nieco obycia w praktycznym zastosowaniu wiedzy ze studiów, bo na uczelni o to raczej cięzko. Wcześniej zajmowałem się raczej sprawami mechanicznymi a problem będę miał z elektroniką, dlatego wolę swoje pomysły skonsultować tutaj żeby nie strzelić jakiejś gafy.

  Cały pomysł opiera się na zrobieniu czegoś fajnego ale nie wydaniu grubej kasy, chce zminimalizować koszta ;)
  Wózek będzie dla ułatwienia zrobiony na ramie wózka dziecięcego albo czegoś podobnego co mi wpadnie po taniości w ręce. Napęd (pytałem o to juz wcześniej na forum) planuję zrobić z dwoch silników elektrycznych od wycieraczek samochodowych. Zasilanie zapewni akumulator samochodowy, który skombinuję sobie za darmo ;) Napęd na koła będzie przenoszony z każdego silnika osobno poprzez łańcuch rowerowy na zębatkach umieszczonych na osiach kół i wałkach silników, żebym sobie mógł wyregulować przełożenie na takie jakie potrzebuje.
  Silnikami mam zamiar sterować za pomocą kupnych odbiornika i nadajnika ( wpiszcie w google 'Radiolinia Bezprzewodowe Sterowanie 12 kanałów' ). Takie same zestawy z 4 kanałami są za 20 złotych mniej ale dodatkowe kanały mi się przydadzą.
  Oczywiście sterowanie będzie bardzo prymitywne, albo pełna naprzód/wstecz albo tylko jeden silnik włączony aby skręcać.
  Tutaj pojawia się moje pytanie:
  - Czy da się do sterowania wykorzystać aparaturę z jakiegoś taniego modelu rc? Wtedy miałbym możliwość analogowego sterowania prędkością ale czy nie będzie to duzo trudniejsze w wykonaniu? Czy można taką aparaturę w ogóle wykorzystać do silników które w porywach pociągną w sumie do 10A?

  I ewentualnie czy przeniesienie napędu na oba koła osobno z regulowanym przełożeniem można po taniości wykonać w inny, bardziej zwarty sposób? ;)

  0 0