Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atego - Atego 1215 błąd tco 8300

Datson 22 Jan 2015 18:54 4731 8
 • #1
  Datson
  Level 9  
  Witam, mam problem z uruchomieniem Mercedesa Atego 1215 rok. 2001 układ wtrysku PLD. Rozrusznik kręci ale silnik nie odpala.
  Początkowe błędy:
  - uszkodzony czujnik położenia wału (wymieniony na nowy)
  - komunikat CODE na wyświetlaczu (po włożeniu zapasowego kluczyka komunikat zgasł)
  - awaria czujnika wody kondensacyjnej (błąd obecny cały czas, gdyż bark jest w pojeździe tego czujnika)
  -oraz błąd TCO 8300 (brak interpretacji błędu na forum)

  Czy możliwe jest aby błąd ten uniemożliwiał uruchomienie silnika? Pytam, gdyż miałem taki problem przy Manie, w którym chwilowy brak zasilania tachografu uniemożliwiał odpalenie.

  Proszę o jakieś sugestie.
 • #2
  MAN Electronics
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Datson wrote:
  - uszkodzony czujnik położenia wału (wymieniony na nowy)
  Ok a sygnał jest prawidłowy ?

  Datson wrote:
  Czy możliwe jest aby błąd ten uniemożliwiał uruchomienie silnika? Pytam, gdyż miałem taki problem przy Manie, w którym chwilowy brak zasilania tachografu uniemożliwiał odpalenie.
  Dziwne ale ja jeszcze się nie spotkałem z tym aby TACHO blokowało uruchomienie silnika. Już bardziej nie miałeś zasilania grupy "30" a przy tym na TACHO
 • #3
  Datson
  Level 9  
  Jak już pisałem miałem taki problem przy Manie na elektronicznej pompie wtryskowej, gdzie tachograf maił zasilanie aby wskazywać godzinę, ale podczas odpalania wprowadzał jakiś błąd uniemożliwiając odpalenie silnika. Wtedy okazało się, że podczas ładowania akumulatorów został uszkodzony przewód zasilający tacho. Uszkodzenie prawdopodobnie nasilało się przy odpalaniu ze względu na drgania. Wtedy tez na przyczynę problemu było wiele a uszkodzenie przewodu wyszło w zasadzie przez przypadek, dlatego interesuje mnie co oznacza ten błąd.
  Czujnik był uszkodzony mechanicznie a komputer pokazywał jego błąd. Po wymianie błąd zniknął.
 • #4
  daro111
  Level 31  
  Witam.
  Datson wrote:
  dlatego interesuje mnie co oznacza ten błąd

  W/g opisu mercedesa TCO 8300 - Nie może zostać uruchomiona synchronizacja.
 • #5
  apollo229
  Level 21  
  Przy włączonym zapłonie wciśnij na tachografie literkę M, wtedy tachograf wyświetli aktualny błąd. Napisz co pokazuje tachograf, wtedy będziemy myśleć co dalej :D
 • #6
  Datson
  Level 9  
  Problem polega na tym, że tachograf żadnego błędu nie wyświetla, tarczki się kręcą, rysują to co się ustawi. W jaki sposób w tym aucie jest realizowany odczyt prędkości pojazdu? Może są jakieś dwa czujniki a jeden z nich został uszkodzony?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  saron22
  Trucks specialist
  Jeśli chodzi o błąd tacho to trzeba zrobić dokładnie to co pisze bodek434 i błąd zniknie. Natomiast z tym błędem Atego powinno odpalić.
 • #9
  Datson
  Level 9  
  Pojazd odpalony, błąd zniknął. W piątek odłączyłem klemę z akumulatora, dziś ją założyłem, tachograf pokazał na wyświetlaczu błąd o zmianie godziny chyba 9053. Ustawiłem czas wg instrukcji, ale błąd na liczniku nadal był, jednak auto po 5 sekundowym kręceniu załapało. Początkowo miało problem z wkręceniem się na obroty ale po jakiejś minucie wszystko było OK. Po przejechaniu na próbę 3-4 km zgasiłem samochód, chwile odczekałem wchodzę w błędy a tam pozostał tylko błąd od czujnika wody kompensacyjnej. Co było powodem problemem z odpaleniem nie wiem, wiązka elektryczna jest dobra. Ten błąd mógł wynikać z jakiegoś spadku napięcia albo sygnalizował, że był odłączany akumulator. Dzięki za wszystkie sugestie.