Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt protezy dłoni (opensource)

mi_ma 22 Sty 2015 20:36 6210 0
 • Projekt protezy dłoni (opensource)

  Przeglądając różne projekty w sieci, możemy śmiało stwierdzić, że każdy z nas ma możliwość stworzenia wszystkiego, co jest mu potrzebne. Każdy może być samowystarczalny stosunkowo niewielkim kosztem. W sieci nikogo już nie dziwią autorskie projekty pojazdów elektrycznych, spalinowych, motorów, robotów, własnych komputerów gadżetów elektronicznych itp.
  A co z protezami? Kosmiczna cena protezy refundowanej przez NFZ czy jakikolwiek odpowiednik w innym państwie sugeruje, że jest to niesamowita, niemalże kosmiczna technologia. Życie pokazuje jednak, że niekoniecznie.

  Nicolas Huchet stracił dłoń 12 lat temu w wypadku z prasą hydrauliczną. Od tamtej pory nosi on protezę sterowaną przez czujniki ruchu mięśni. Oczywiście w ciągu 12 lat pojawiły się nowe, bardziej funkcjonalne modele, jednak ich koszt często sięga 50000$ i nie jest refundowany.
  Z pomocą osobom, których nie stać na taki koszt przychodzą rzesze entuzjastów, środowiska akademickie, laboratoria czy nawet prywatne firmy, które chcą opracować alternatywę dla drogich urządzeń.
  Huchet w 2012 roku nie znał jednak takich możliwości, a nawet nie wiedział o istnieniu drukarek 3D. Podczas jednej z wystaw we Francji zainteresował się jednak drukarkami i zaczął pytać obsługujące je osoby o możliwość wykonania protezy elektromechanicznej z ich użyciem. Wbrew swoim oczekiwaniom nie spotkał się ze zbyciem tematu, a wręcz przeciwnie. Wszyscy zainteresowali się sposobem działania jego protezy, próbowali mu wskazać kilka opensource'owych rozwiązań, opowiadali o możliwości sterowania poprzez Arduino itp. Pomimo że niewiele zrozumiał z dyskusji, jaka wokół niego rozgorzała Huchet, postanowił temat poprowadzić dalej.
  W lutym 2013 roku rozpoczął się w LabFab projekt protezy, którą możecie podziwiać na poniższych zdjęciach. Była ona wykonywana wspólnie przez użytkowników kilku krajów – Francji, USA i Brazylii. Elementy mechaniczne wykonane są z użyciem technologii druku 3D. Poruszanie poszczególnymi palcami odbywa się poprzez naciąganie żyłek przechodzących przez palce serwomechanizmami. Sam ruch inicjowany jest poprzez odczytywanie ruchu mięśni. Całość sterowana jest z oprogramowania wgranego na moduł Arduino i zasilanego bateryjnie. Co zasługuje na szczególną uwagę - to koszt wykonania całego projektu. Wyniósł on około 250$.
  Porównując tą protezę do protezy produkowanej seryjnie, jest to koszt wręcz śmieszny. Najtańsze i najprostsze protezy kosztują co najmniej 8000$ i nie zapewniają takiej funkcjonalności jak poniższa. Oczywiście koszt jest niższy, ponieważ jest to koszt jedynie materiałowy, dlatego porównywanie takiej protezy do wykonanej przez firmę biorącą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo jej użytkowania, niezbędne certyfikacje i spełnienie wszystkich norm zezwalających na jej produkcję i dopuszczenie do rynku nie jest tutaj sensowe. Autorzy zastanawiają się nad dalszym, komercyjnym już rozwojem projektu. Pojawia się pomysł kampanii crowdfundingowej, jednak nie można wróżyć raczej projektowi większego sukcesu. Jest to jednak wspaniała alternatywa dla osób, których zwyczajnie nie stać na drogie protezy i nie mają większego wyjścia jak skorzystać z pomocy grupy zapaleńców. Z drugiej strony należy też pochwalić ekipę, która swoje umiejętności potrafiła przekuć na realną pomoc, nie oczekując za to dodatkowych korzyści.

  Projekt protezy dłoni (opensource) Projekt protezy dłoni (opensource)
  Projekt protezy dłoni (opensource) Projekt protezy dłoni (opensource)


  Źródło http://www.bionico.org

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 832 postów o ocenie 733, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.