Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EMP Centauri 154-Up - Brak napiecia wyjściu

22 Sty 2015 21:49 999 6
  • Poziom 10  
    Witam
    Prosze o informacje ,czy ktos sie orientuje.
    Zanikł mi całkwiem sygnal tv po tym jak bylm ustawiać antene.Chciałem ją poprawić bo mi sygnal byl słaby.Zdazylem odkrecic kabel i widzialem skoki napiecia.Po chwili juz nie bylo skokow.Na multiswitchu dioda czerwona mruga ,a wczesniej chyba swiecila sie nas stale.Probowalem zresetowac poprzez wyjecie kabla ,ale nic to nie dalo.Co to sie porobilo?Kabel przychodzacy z odbiornika TV jest.Natomiast tak jakby nie bylo sygnalu na wyjsciu z multiswitcha
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 10  
    Chyba się nie spalił od odkręcania kabla ??
  • Specjalista Sieci, Internet
    Ładunek elektryczny, Twoje ciało też go posiada - wystarczy.
    Odkręcałeś kabel nie wyłączając zasilanie switcha - to czego się spodziewałeś?.
    mihal2002 napisał:
    To teraz zobaczysz wycenę fachowca za naprawę multiswicha.

@brankiniol
    Pytanie, czy warto to jeszcze naprawiać....

• Poziom 20  
    Spokojnie, więcej straszą nic pomagają...
    Zapewne miałeś pecha i moduł zasilacza w multiswitchu uszkodził się a zapewne już szwankował od dłuższego czasu i stąd te wcześniejsze problemy.

1. Odłącz wszystkie przewody koncentryczne wraz z zasilających i wymontuj multiswitcha, rozkręć go i oceń wzrokowo stan kondensatorów elektrolitycznych w module zasilacza - nie powinny być spęczniałe - czasami pomaga sama wymiana tych kondensatorów.
    2. Zapewne ma wbudowany zasilacz w postaci osobnego modułu - włącz do zasilania multiswitch i sprawdź napięcie jakie wychodzi z modułu zasilacza - jeśli jest w okolicy 18-19V DC (stałego) to wszystko jest ok. W przeciwnym wypadku do naprawy lub wymiany moduł zasilacza. Najczęściej opłaca się ominąć moduł zasilacza i zastosować zewnętrzny zasilacz w postaci zasilacza do notebook-a o napięciu 18-19V DC i prądzie powyżej 1A ( nie pomyl polaryzacji przy podłączaniu czyli + i - ) - tak wychodzi najtaniej.
    3. Sprawdź wszystkie przewody kabli koncentrycznych podłączonych do multiswitcha czy nie mają zwarcia np. przez niepoprawne osadzenie F-ki. Wejście tv może wykazywać zwarcie jeśli tam nie ma wzmacniacza i jest sam symetryzator. Jeśli jest symetryzator tylko to wyłącz zasilanie przedwzmacniacza wychodzące z multiswitcha jeśli oczywiście takową funkcje on posiada.
    4. Sprawdź czy instalacja (przynajmniej obudowa multiswitcha) jest uziemiona albo przynajmniej wyzerowana (choć to ostatnie rozwiązanie stanowczo odradzam - wiele zagrożeń...) - podłączyć obudowę pod sprawne PE (przewód ochronny żółto-zielony).

KOCUREK1970 napisał:
    Ładunek elektryczny, Twoje ciało też go posiada - wystarczy.
    Odkręcałeś kabel nie wyłączając zasilanie switcha - to czego się spodziewałeś?.

Odkręcając trzymał za obudowę metalowej F-ki - więc przed odłączeniem tego przewodu co najwyżej wyrównał swój ładunek ciała do ładunku na ekranie przewodów. Jeśli choć jeden z tv czy dekoder miał uziemienie ekranu to cała obudowa multiswitcha momentalnie wyrównała ładunek ciała. Raczej nie tędy droga... Mógł natomiast wystąpić większy ładunek na ekranie koncentryka jeśli tv nie miał podłączenia do uziemienia a tego wymagał (przewód zasilający z bolcem...) - to czasami 40-70V AC choć napięcie dotyku ponad 100V AC też już widziałem na ekranie koncentryka.

Odnośnie odłączania przewodów w czasie działania multiswitcha to w życiu nie spotkałem się z przypadkiem uszkodzenia. A jak się robi pomiary... nie wyobrażam sobie aby odłączać zasilanie do pomiaru każdego wyjścia multiswitcha i ponownie włączać. Idąc dalej za tą myślą aby odłączać zasilanie to podłączając dowolny telewizor czy tuner satelitarny należałoby wpierw odłączyć zasilanie od multiswitcha... przecież to niedorzeczne.

Powodzenia
  • Poziom 10  
    Witam
    Wymontowałem,wykręciłem,zobaczyłem
    Po rozkręceniu ,dostałem się do modułu z diodą.Gdy moduł wyjmuje ,rozłączam od reszty ,dioda świeci normalnie.Gdy zamontuje moduł na miejscu,dioda znowu mruga i jest jakby przygaszona

• Poziom 20  
    brankiniol napisał:
    Witam
    Wymontowałem,wykręciłem,zobaczyłem
    Po rozkręceniu ,dostałem się do modułu z diodą.Gdy moduł wyjmuje ,rozłączam od reszty ,dioda świeci normalnie.Gdy zamontuje moduł na miejscu,dioda znowu mruga i jest jakby przygaszona

Sprawdz w kierunku czy moduł multiswitch nie przeciaza zasilacza
    Miałem identyczny przypadek - zasilacz miał przegrzany transformator przetwornicy. Skończyło sie na wymianie zasilacza