Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co sie programuje przewaznie w C/C++ ?

nor222 22 Sty 2015 21:52 2376 10
 • #1 22 Sty 2015 21:52
  nor222
  Poziom 13  

  Jak w temacie :-). Co najczesciej programuja programisci w pracy ? Arduino ? Jest to skomplikowany jezyk do nauki ? Trudno jest sie go nauczyc ?

  0 10
 • #2 22 Sty 2015 23:20
  krru
  Poziom 32  

  Sam język jest prosty. Trudno się w nim programuje (początkującym).

  -2
 • #3 23 Sty 2015 01:45
  rufek90
  Poziom 24  

  W tej chwili są bardziej przyjazne języki, w których programuje się łatwiej - bo na starcie masz więcej łatwych do użycia funkcji - myślę tu o javie czy c#.

  Wydaje mi się, że C/C++ stają się powoli językami do zastosowań specjalnych - tam, gdzie potrzeba dużej wydajności - np. gry czy oprogramowanie do jakichś złożonych obliczeń.

  Niemniej, jeżeli nie znasz żadnego języka programowania, to nauka podstaw c++ może być dobrym pomysłem. Razem z nauką języka poznajesz uniwersalne podstawy kombinowania jak programista, które wykorzystuje się przez całą dalszą karierę :)

  0
 • #4 23 Sty 2015 08:20
  leoha
  Poziom 16  

  krru napisał:
  Sam język jest prosty. Trudno się w nim programuje (początkującym).

  Który? C czy C++? C jest w miarę prosty (taki wysokopoziomowy assembly :)), natomiast C++ to jeden z najtrudniejszych języków używanych komercyjnie.

  Dodano po 5 [minuty]:

  nor222 napisał:
  Jak w temacie :-). Co najczesciej programuja programisci w pracy ? Arduino ? Jest to skomplikowany jezyk do nauki ? Trudno jest sie go nauczyc ?

  Nie tylko embedded, to zależy od firmy i zastosowania - C i C++ są jednymi z najczęściej używanych komercyjnie języków razem z Java i C#. C jest w miarę prosto się nauczyć, C++ już nie - nie wrzucałbym do jednego wora tych dwóch języków.

  -1
 • #5 23 Sty 2015 09:28
  nor222
  Poziom 13  

  A jak pod wzgledem trudnosci wypada Java oraz SQL w porownaniu do tych dwoch ?

  -1
 • #6 23 Sty 2015 11:29
  ania13L
  Poziom 12  

  Moim zdaniem (bo pewnie ktos moze sie nie zgodzic) C w porownaniu do Javy jest mniej zlozony, chociaz latwiej jest pisac jakies pierwsze podstawowe programiki w Javie bo wiele jest tam juz gotowych rzeczy w bibliotekach i odpada zarzadzanie pamiecia.

  Na wyzszym poziomie Java jest zlozonym jezykiem z wieloma istniejacymi narzedziami i frameworkami ktorych uzywa sie w komeryjnym pisaniu programow. Podobnie rozbudowany jest C++ ale Java wydaje mi sie latwiejsza od niego :) Moze dlatego ze ja znam a C++ tylko podstawy.

  SQL to jezyk sluzacy do troche czegos innego wiec ma tez inna skladnie i ciezko go tak porownac. Moim zdaniem jest do nauczenia jest calkiem latwy, pare komend ktore tlumacza sie w dosc naturalny sposob i bardzo latwo pisac pierwsze zapytania, stworzyc wlsasna baze danych. A dobre pisanie w SQLu (tworzenie zapytan wykonujacych sie szybko) wymaga praktyki.

  Tylko ze tu wchodzimi w dyskusje o jezykach a to temat rzeka, dyskutowany tu juz zbyt wiele razy :)

  0
 • #7 23 Sty 2015 13:00
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  nor222 napisał:
  Jak w temacie :-). Co najczesciej programuja programisci w pracy ? Arduino ? Jest to skomplikowany jezyk do nauki ? Trudno jest sie go nauczyc ?

  W pracy + Arduino, czyli masz na myśli zastosowania profesjonalne przy programowaniu mikrokontrolerów?
  Jeśli tak, to przede wszystkim C, którego podstawy możesz spokojnie poznać w 2-3 dni korzystając z wielu różnych kursów internetowych, np. kursu wraz z kompilatorem online CManiak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/02/kurs-jezyka-c-spis-tresci.html

  Taki zakres wiedzy o C wystarczy, by prawidłowo programować mikrokontrolery. Ale C to znacznie potężniejszy język, gdy się pozna bardziej zaawansowane (wg początkujących) możliwości jak wskaźniki, struktury, unie, itd.

  Można oczywiście rozpisywać się nad wadami i zaletami języka C w porównaniu do innych (np. Arduino - świetny dla amatorów, hobbystów, itp.), ale z reguły to prowadzi do niekończących się dyskusji.

  Dlatego należy zawierzyć producentom mikrokontrolerów, którzy jakiś czas temu wybrali ten język jako podstawowy język, który wspierają w dokumentacjach mikrokontrolerów, dostarczając kompilatory i środowiska IDE dla tego języka, bogate gotowe biblioteki do różnych interfejsów i zastosowań, a nawet optymalizując swoje mikrokontrolery tak, by maksymalnie wykorzystać możliwości języka C.

  Przeczytaj także to: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jaki-jezyk-wybrac.html

  1
 • #8 23 Sty 2015 16:33
  leoha
  Poziom 16  

  ania13L napisał:
  Podobnie rozbudowany jest C++ ale Java wydaje mi sie latwiejsza od niego :) Moze dlatego ze ja znam a C++ tylko podstawy.

  Podobnie? Nie, bynajmniej. Oba języki mają podobną składnię i są obiektowe, ale C++ jest dużo trudniejszy i zdecydowanie bardziej rozbudowany.

  -1
 • #9 23 Sty 2015 23:11
  p.kaczmarek2
  Poziom 23  
 • #10 25 Sty 2015 12:47
  mcvsama
  Poziom 15  

  nor222: Jeśli jednak chciałbyś się nauczyć C++, to nie próbuj zaczynać od C, bo nauczysz się wielu złych nawyków, które - jeśli będziesz coś pisał w C++ - będą udręką (a oduczyć się czegoś jest znacznie trudniej niż nauczyć). W C++ programuje się zupełnie inaczej niż w C. Lepiej zacząć od C++, dowiedzieć się przede wszystkim co to jest RAII, zrozumieć podstawy wzorców klas i funkcji, a potem, jeśli zachodzi potrzeba, poznać C (wtedy to będzie już bardzo proste). Jeśli nauczysz się w takiej kolejności: najpierw C++, potem C, to nie będziesz potem w C++ pisał tak jakby to było C z klasami.

  0
 • #11 27 Sty 2015 01:30
  BeginEnd
  Poziom 14  

  krru napisał:
  Sam język jest prosty. Trudno się w nim programuje (początkującym).


  I to jest prawda, którą posiedli nieliczni.
  Poznanie składni języka nie czyni nikogo programisty tak samo jak nauczenie się chińskiego nie powoduje, że nagle możemy napisać dobrą książkę.

  Programować można uczyć się w dowolnym języku. Najlepiej zacząć od C lub jednego z języków interpretowanych jak Python. Dla początkujących nie polecam Javy - uczy nowicjuszy strasznych nawyków.

  Po opanowaniu podstaw warto sobie nabyć jakąś książkę uczącą jak myśleć jak programista. Dobre nawyki programistyczne skracają czas kodowania kikakrotnie.

  1