Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BASCOM AVR i Odtwarzacz CD z EdW 3/2003 RC5

cava 20 Mar 2003 11:07 6727 15
Fluke Kamera Termowizyjna
    cava
    Level 11  
    Analizuje i sprawdzam kod zrodlowy programu Odtwarzacza CD z EdW3/2003 i mam kilka pytan, moze ktos mi pomoze.

1. Dlaczego odczytujac plik odt_cd.bas w BASCOM-ie AVR nie moge sam go skompilowac wyskakuja error-y i nie tworza sie pliki *.bin i *.hex, przeciez to kod zrodlowy "niby" dzialajacego programu i chyba powinien sie kompilowac?
    2. Do czego sluzy plik Odt_cd.cfg ktory jest w zip-ie razem z kodem
    zrodlowym?
    3. Moze pomozecie mi w tym jak przerobic kod (co trzeba w nim zmienic), chyba w tej czesci wystarczy (moim slabym zdaniem) 163, 195.....:
    kawelek kodu:

Getrc5(address , Command) 'obsluga transmisji RC5
    Command = Command And &B10111111
    Select Case Command
    Case 1 : Kod_kl = 163
    Case 2 : Kod_kl = 195
    Case 3 : Kod_kl = 162
    Case 4 : Kod_kl = 99
    Case 5 : Kod_kl = 161
    Case 6 : Kod_kl = 194
    Case 7 : Kod_kl = 98
    Case 8 : Kod_kl = 193
    Case 9 : Kod_kl = 97

tak aby zastosowac dowolne sygnaly z kodu RC5.
    4. Co oznaczaja cyfry 163, 195, 162...... czy ma to jakis odnosnik do
    adresów urządzeń (0-31) i rozkazów (0-55) w kodzie RC5 i wystarczy je
    zmienic aby miec odpowiednie sterowanie?

Prosze o pomoc, dodam ze w temacie programowania i BASCOM-a jestem zielony a pelen kod zrodlowy jest na stronie www.edw.com.pl w dziale z plikami albo moj zalacznik.
    Dzieki z gory
    Pozdrawiam
    cava
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    cava
    Level 11  
    Acha dodam ze BASCOM jest DEMO i to moze to odnosnie tych error-ow. Co o tym myslicie?? A moze jakiesc ustawienia trzeba zmienic w zakladkach: compiler, communication.....?

Pozdrawiam
    cava
    sybulek
    Level 16  
    Spróbuj wyczaić, pod którą wersją Bascom'a to było pisane i ją zdobądź. Między wersjami są drobne, wkurzające różnice w składni.
    cava
    Level 11  
    Zmniejszylem ilosc error-ow kabinyjac w ustawieniach compiler (program jest przeznaczony dla AT90S8515 i LCD 2x16), moze ktos podpowie co dokladnie trzeba tam poustawiac. Pozostaly tylko 3 error-y:
    Error : 999 Line : 1126 DEMO/BETA only supports 2048 bytes of code , in File : C:\DO NAGRANIA\ELEKTRONIKA\CD FREE - STEROWANIE CDROMEM\EDW 3_2003\ODT_CD2.BAS
    Nie wiem co to zanczy?

Pozdrawiam
    cava
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    cava
    Level 11  
    Chyba sam sobie odpowiem, ale mozecie potwierdzic: wersja DEMO BASCOM-a AVR ma ograniczenie kompilowania do 2kb a moj kod do kompilacji ma prawie 8kb. Wszystko OK tylko moj BASCOM jest juz niby scrack**any, moze trzeba dalej cos zmienic w ustawieniach. HELP

Pozdrawiam
    cava
    cava
    Level 11  
    Z BASCOM-em AVR juz sobie poradzilem :D i kompiluje mi calu kod :) (ten jeszcze nie zmieniony z EdW).
    Pomozcie dalej z kodem RC5 - opisane jak wyzej.

Pozdrawiam
    Jaco18
    Level 26  
    :arrow: Co do wielkości kodu to pewnie już zmieniłeś ustawienia w kompilatorze i dodatkowo musi w programie być dyrektywa $large
    lub cos takiego, ale jak już sobie poradziłeś to spox.

:arrow: polecenie getrc5 ma parametry Command i Adress.

Adres każdy pilot ma inny (zależy czy jest od np TV, Video, HiFi itp), musisz go sobie wyczaić albo po obejrzeniu PCB pilota, musiałbyś przeanalizować notę aplikacyjną SAA3010. Prościej jest napisać prosty programik (był taki w kursie bascomu), który wyświetla na LCD adres pilota i numen jaki przyporządkowany jest do konkretnego przycisku twojego pilota. Zapisz sobie numery jakie będą miały używane przez ciebie przyciski i zastosuj je w programie.
    cava
    Level 11  
    Dzieki za pomoc, ale jak pisalem wczesniej nie jestem zbyt mocny w Bascom-ie i z tym programikiem to chyba nie dam rady a dysponuje tylko plytka do tego kit-u z procesorem 90S8515.
    Najwazniejsz to to czy wystarczy zminic kod zrodlowy w tej czesci a dokladnie wartosci 163, 195..... czy trzeba cos jeszcze zminic w kodzie:

kawelek kodu:

Getrc5(address , Command) 'obsluga transmisji RC5
    Command = Command And &B10111111
    Select Case Command

i przypisac swoje wartosci kodu RC5 np. od SAT: Kod_kl = xxx(TV tez mam na RC5 i w momencie uzywania pilota od TV czuje ze ten sam pilot bedzie sterowal odtwarzaczem CD i odwrotnie)
    Szukam czegos co dokladnie mi okresli (nie piszac programu do BASCOM-a) skad biora sie wartosci 163, 195,..... i co pozwoli mi okreslic wlasnie te warosci bazujac na adresach urządzeń (0-31 czyli TV,TV2,SAT.......) i rozkazach (0-55 czyli klawisze pilota) w kodzie RC5 i specyfikacji SAA3010 i wystarczy je zmienic aby miec odpowiednie sterowanie.

Prosze o dalsze podpowiedzi
    Pozdrawiam
    cava
    Level 11  
    Dodaje skan artykulu o ktory prosil gliman, w tym dziale forum bo w tamtym nie ma mozliwosci.

Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do dalszej dyskusji na temat tego projektu.
    Attachments:
    Jaco18
    Level 26  
    Jak już napisałem potrzebny ci będzie prosty program który wgrasz do proca np: 80C52, 2051 lub ten twój z CD , pod proc podłączasz LCD, odbiornik podczerwieni. Program Pokazuje aktualny adres i numer urządzenia każdego nacisniętego przycisku, był taki w kursie bascomu w EDW, zapytaj może ktoś ma skan, ja chwilowo nie mam dostępu.

Innym rozwiązanim może być zainstalowanie programu girder, wgranie pugina Igor-SFH, zbudowanie prymitywnie prostego układu składającego się z TFSM5360 (SFH505) + wtyczka do coma, dioda zenera, 1 komdzior i rezystor. :-) Odpalasz girdera, ustawiasz plugin na odbiór, ustawiasz kom i naciskasz sobie przyciski na pilocie i pokazuje ci numery komend. O ile się nie mylę to 2 pierwsze cyfry to numer urządzenia, 2 kolejne to numer komendy, ale mogę się mylić.

Program dołączam w załączniku, schemat odbiornika masz w ustawieniach pluginu, musisz nacisnąć cosik "About" czy cos podobnego.

Życzę powodzenia, pozdrawiam.
    cava
    Level 11  
    Dzieki za sugestie.
    Co do 1 sposobu to narazie bedzie ciezko, czekam na kit 2660 zamowiony w AVT (i doczekac sie nie moge) a z programowaniem mam, mozna by powiedziec, 1 raz do czynienia (brak jakiegos proc. AT, LCD .......)

2 sposob chyba nie zda egzaminu. Girderka mam juz troszke czasu :) i chyba rczej nie pokazuje informacji w taki spoob jak to opisales. Sprawdzilem to wlasnie na kodzie RC5 uzytym w orginalnym kodzie zrodlowym. Girder pokazuje dla klawiszy od 1 do 9 wartosci 3001......3009 i jak to przypiac do wartosci:

Pozdrawiam
    Jaco18
    Level 26  
    :arrow: Cava

NO właśnie masz rozwiązanie 1 klawisz to jest 1 itd, nie bierzesz pod uwagę początku: 30
    cava
    Level 11  
    Dzieki za pomoc. Wrocilem do ukladu sterownika z EP (juz wczesniej zrobilem plytke), na kit sterownika z EdW nie doczekalem sie od AVT (ale firma, czekam 1,5 miesiaca na zamowienie, pozniej dzwonie do nich a oni na to ze jeszcze nawet nie uruchomili lini produkcujnej do tego kit-u :evil: chyba oszaleli, po co oferuje sie cos czego nie ma sie w posiadaniu; rozumiem poczekac na jakas dostawe czesci lub inna przyczyna ale to-nie moge sie nadziwic najlepiej pokazac im :x )

Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieje ze tylko ja jestem taki niezadowolony z tej firmy.
    Jaco18
    Level 26  
    Wolę wogóle nie wypowiadać się co do rzetelności ich działu handlowego, miałem z nimi swoje przezycia :evil: :!:
    ale do redakcji nic nie mam :D :idea: Ogólnie łebscy ludzie.
pcbway logo