Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Excel - Excel funkcje zliczania wartosci duplikatow z 2 warunkami

Kaczorex666 23 Jan 2015 09:18 1938 13
    Kaczorex666
    Level 10  
    Witam,
    Męcze się nad pewna rzeczą w Excelu już jakiś czas. Potrzebuje funkcji która zliczy mi wartości duplikatów.

Dam na przykładzie:
    Posiadam kilka restauracji w kilku miastach wszystkie serwują to samo jedzenie chciałbym zliczyć jaka ilość danego produktu zostało użyte.

Danie Miasto Ilość
    Schabowy Warszawa 3
    Frytki Radom 2
    Lespagetti Warszawa 1
    Frytki Radom 1
    Ziemniaki Radom 2
    schabowy Radom 1
    Ryba Sosnowiec 1
    Ryba Warszawa 1
    frytki Radom 3
    Schabowy Warszawa 2
    lespagetti Warszawa 1

Mniej więcej tak to wygląda tylko Wierszy jest sporo.
    Potrzebuje to zliczyc.
    Tak jak tu :
    Schabowy Warszawa 5
    Frytki Radom 5
    Lespagetti Warszawa 2
    Ziemniaki Radom 2
    Schabowy Radom 1
    itp. itd.

Jest na to jakaś Funkcja? czy muszę zrobić Makro?
    krzychu.m
    Level 19  
    Z plikiem było by dużo łatwiej bo nie wiem co dokładnie masz wpisane w kolumnach, ale według mnie powinieneś użyć funkcji licz warunki + może coś dodatkowego.
    Kaczorex666
    Level 10  
    SUMA jeżeli nie spełnia oczekiwań, licz warunki tez nie bardzo ale jeszcze z tym pokombinuje. Pliku nie mogę przekazać, ale jest około 2800 wierszy i 3 kolumny, Mogę je posortować alfabetycznie itp, ale nie oto chodzi.

Funkcja miała by być podobne do "do... while" szukaj rekordów zduplikowanych miejscem a następnie pod tym warunkiem wyszukuj towar(z tej lokalizacji np. Warszawy) i sumuj ich wartość.

P.S. Zagnieżdżanie warunków nie spełnia całkowicie oczekiwań, musiałbym zrobić ich od cholery.
    adamas_nt
    Moderator of Programming
    Podobnie jak w tym wątku (patrz post #2). Przed kliknięciem w ikonę [filtr zaawansowany], zaznacz dwie kolumny.
    tele3
    Level 10  
    Ja bym jednak proponował zrobić makro VBA. Ja robię to w ten sposób że teczka z programami to oddzielny plik excela. W teczce z danymi nie ma nic, tylko dane. Jeżeli trzeba to formuły ekranowe też, ale zbiór wszystkich makr mam w jednym pliku. Podczas pracy wystarczy że oba są otwarte. W pliku makro zaznaczam tylko, z którego makra chcę korzystać i znów wracam do mojego arkusza roboczego. Wszystkie makra wywołuję tym samym skrótem (Ctrl A). W ten sposób dorobiłem się dość dużego zbioru. Szkopuł tylko w tym, że dla kogoś z innej branży jest to nieprzydatne. To tyle wstępu.
    W tym przypadku zrobiłbym tak samo. Można zdefiniować makro które przegląda tabelę z góry na dół i zbiera do swego banku wszystkie hasła jakie napotka. Poprawia też błędy albo tylko notuje jako alternatywy. Nawet kilkadziesiąt tysięcy haseł. Nie ma potrzeby ich do programu wpisywać, bo on szuka sobie samodzielnie. W następnej pętli przelatuje tabelę drugi raz i tworzy sumy dla poszczególnych haseł, przesuwając pojedyncze egzemplarze z każdego hasła na koniec tabeli tak, aby sumy były kolejno po sobie . I to wszystko.
    Kaczorex666
    Level 10  
    Formuła godna mistrza @krzychu.m . Właśnie o coś takiego mi chodziło. Tylko zlicza nadal indeksy o wartości 0, a nie powinno ich tam być.

Dalej już sobie poradzę. Dzięki wielkie za pomoc.

@adamas_nt. Chodziło mi o zliczenie wartości zduplikowanych, a nie o ilość zduplikowanych.

Edit:

Ok. Dziś cały dzień się mecze z twoja funkcją, ale nie mogę jej zastosować do moich danych. ;\ Nawet jeżeli ją przeistaczam, nadal mi wyrzuca " " .

Nie mogę jej zastosować do większej ilości danych i innych zmiennych.
    Moderated By swiercm:

Posty scaliłem i poprawiłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień". Dbaj o pisownię w postach.

marek003
    Level 40  
    A zwróciłeś uwagę że kolega Krzychu.m zastosował funkcje tablicowe?
    Tam jest taki mały nawiasik (klamra) na początku i końcu - dość ważny.
    Takiej funkcji nie zatwierdza się przez samo enter tylko ctrl+shift+enter
    krzychu.m
    Level 19  
    Kaczorex666 wrote:

Dalej już sobie poradzę.

jak to było: nie mów chop... :)
    marek003 wrote:

A zwróciłeś uwagę że kolega Krzychu.m zastosował funkcje tablicowe?

pomogło?
    Kaczorex666
    Level 10  
    tak pomogło,coś mi nie pasowało z tymi klamrami ^^. już działa i pięknie śmiga. Dziękuje za pomoc.